Také letos se 30. a 31. července 2022 bude na zámku Konopiště konat již tradiční a každoročně velmi oblíbená akce Slavnost ovocných knedlíků – oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Ten měl rád jak meruňkové, tak švestkové kynuté knedlíky bohatě sypané strouhaným tvarohem, moučkovým cukrem a nesmělo samozřejmě chybět ani horké a voňavé rozpuštěné máslo, kterým si arcivévoda s potěšením ovocné knedlíky poléval.
Na nádvoří bude proto po celý víkend možnost ochutnávek knedlíků (meruňkové, švěstkové), halušek od slovenského kuchaře i speciální pivo Ferdinand. Na I. prohlídkovém okruhu se pak mohou návštěvníci těšit na zpestřený program, zaměřený na stolování v zámeckých jídelnách. A nepůjde o žádnou nudnou teorii, ale o živé obrazy z minulosti – veselé scénky. V Růžové zahradě v sobotu i neděli doplní program stánek "Mojito" z čerstvého ovoce a pestrobarevné balonky pro děti. V neděli 31. července doplní program tvořivé dílny a nádvoří rozezní středověká hudba.
František Ferdinand d´Este a jeho potomci
František Ferdinand d´Este (*18. 12. 1863 – † 28. 6. 1914) byl rakouský arcivévoda, po smrti korunního prince Rudolfa a svého otce Karla Ludvíka, následník trůnu. Se svou manželkou, která pocházela z českého šlechtického rodu Chotků, Žofií z Hohenbergu, žil František Ferdinand střídavě mezi oficiálním sídlem následníka trůnu zámkem Belvedere ve Vídni a domovským sídlem, zámkem Konopiště a zámkem Zákupy v Čechách, kde se konala i jejich svatba. Největší bohatství však soustředil na Konopišti, na svém nejoblíbenějším sídle, které koupil roku 1887 od Lobkoviců a dal ho přestavět staviteli Josefu Mokrovi, tvůrci dnešní podoby Karlštejna. Kolem zámku dal zbudovat anglický park s růžovou zahradou. Na Konopišti uložil nesčetně starožitností a uměleckých předmětů z dědictví Este. Jeho největší vášní byla honitba, za svůj život skolil téměř 275 000 kusů zvěře. Atentát na jeho osobu se stal důvodem k rozpoutání první světové války. Jeho dětem byl po roce 1918 v Československu zabaven majetek, nacisté je později poslali do koncentračního tábora Dachau, jehož útrapy se jim naštěstí podařilo přežít.