Úvod > Aktuality > Na zámku Konopiště ochutnáte oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este: ovocné knedlíky
Na zámku Konopište ochutnáte ovocné knedlíky
Památky

Na zámku Konopiště ochutnáte oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este: ovocné knedlíky

  • Vydáno1. srpna 2023
Na začátku srpna se na zámku Konopiště bude konat opět oblíbená akce – Slavnosti ovocných knedlíků, které miloval sám arcivévoda František Ferdinand d´Este. Nádvoří konopišťského zámku provoní ovšem nejen již zmíněné knedlíky, ale také další dobové dobroty. Tradiční slavnost ovocných knedlíků se koná opět 5. a 6. 8. 2023!

Slavnosti knedlíkůTaké letos se 5. a 6. srpna 2023 bude na zámku Konopiště konat již tradiční a každoročně velmi oblíbená akce Slavnost ovocných knedlíků – oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Ten měl rád jak meruňkové, tak švestkové kynuté knedlíky bohatě sypané strouhaným tvarohem, moučkovým cukrem a nesmělo samozřejmě chybět ani horké a voňavé rozpuštěné máslo, kterým si arcivévoda s potěšením ovocné knedlíky poléval. Na nádvoří bude proto po celý víkend možnost ochutnávek knedlíků (meruňkové, švěstkové), halušek od slovenského kuchaře i speciální pivo Ferdinand.

Snídaně na KonopištiNa I. prohlídkovém okruhu se pak mohou návštěvníci těšit na zpestřený program, zaměřený na stolování v zámeckých jídelnách. A nepůjde o žádnou nudnou teorii, ale o živé obrazy z minulosti – veselé scénky. K návštěvě budou ale lákat i ostatní prohlídkové okruhy: Salony severního křídla (nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta) a dvě další exkluzivní trasy na předchozí objednání – soukromý byt rodiny arcivévody Františka Ferdinanda d´Este a Lovecká trasa (unikátní prohlídka loveckých expozic včetně exotických trofejí, sbírky loveckých zbraní). Bez objednání lze navštívit doplňkové expozice: Muzeum sv. Jiří, Střelnice, skleníky v Růžové zahradě a výstavu Alamode. A to nejlepší nakonec – se vstupenkou na dva okruhy obdržíte porci zámeckých knedlíků zdarma! Nabídku občerstvení doplní také stánek "Mojito" z čerstvého ovoce v kavárně d´Este a bistro se zmrzlinou z čerstvého ovoce i čokoládovna.
 

František Ferdinand d´Este a jeho potomci

KonopištěFrantišek Ferdinand d´Este (*18. 12. 1863 – † 28. 6. 1914) byl rakouský arcivévoda, po smrti korunního prince Rudolfa a svého otce Karla Ludvíka, následník trůnu. Se svou manželkou, která pocházela z českého šlechtického rodu Chotků, Žofií z Hohenbergu, žil František Ferdinand střídavě mezi oficiálním sídlem následníka trůnu zámkem Belvedere ve Vídni a domovským sídlem, zámkem Konopiště a zámkem Zákupy v Čechách, kde se konala i jejich svatba. Největší bohatství však soustředil na Konopišti, na svém nejoblíbenějším sídle, které koupil roku 1887 od Lobkoviců a dal ho přestavět staviteli Josefu Mokrovi, tvůrci dnešní podoby Karlštejna. Kolem zámku dal zbudovat anglický park s růžovou zahradou. Na Konopišti uložil nesčetně starožitností a uměleckých předmětů z dědictví Este. Jeho největší vášní byla honitba, za svůj život skolil téměř 275 000 kusů zvěře. Atentát na jeho osobu se stal důvodem k rozpoutání první světové války. Jeho osiřelým dětem byl po roce 1918 v Československu zabaven majetek, nacisté je později poslali do koncentračního tábora Dachau, jehož útrapy se jim naštěstí podařilo přežít.

Růžova zahrada Konopiště se skleníky

Růžova zahrada Konopiště se skleníky

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900. Skleníky s teplomilnými a subtropickými rostlinami, korkový pavilon a sochařská výzdoba tvoří nedílnou součást zahrady u zámku Konopiště.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace s loveckým interiérem dle zámeckých komnat zámku Konopiště, nabízející tradiční staročeskou kuchyni a zvěřinové speciality. Pokrmy připravují šéfkuchaři, kteří reprezentovali českou kuchyni na světové výstavě EXPO 2005 v Japonsku a byli vybráni i pro EXPO 2010 v Šanghaji.

Další aktuality

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda