Úvod > Aktuality > Na zámku Konopiště ochutnáte oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este: ovocné knedlíky
Na zámku Konopište ochutnáte ovocné knedlíky
"> Na zámku Konopište ochutnáte ovocné knedlíky "> "> "> František Ferdinand d´Este s rodinou "> "> ">
Památky

Na zámku Konopiště ochutnáte oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este: ovocné knedlíky

  • Vydáno29. července 2022
Na konci července se na zámku Konopiště koná opět oblíbená akce – Slavnosti ovocných knedlíků, které miloval sám arcivévoda František Ferdinand d´Este. Nádvoří konopišťského zámku provoní ovšem nejen již zmíněné knedlíky, ale také další dobové dobroty. Tradiční slavnost ovocných knedlíků se koná opět 30. a 31. 7. 2022!

Slavnosti knedlíkůTaké letos se 30. a 31. července 2022 bude na zámku Konopiště konat již tradiční a každoročně velmi oblíbená akce Slavnost ovocných knedlíků – oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Ten měl rád jak meruňkové, tak švestkové kynuté knedlíky bohatě sypané strouhaným tvarohem, moučkovým cukrem a nesmělo samozřejmě chybět ani horké a voňavé rozpuštěné máslo, kterým si arcivévoda s potěšením ovocné knedlíky poléval.

Snídaně na KonopištiNa nádvoří bude proto po celý víkend možnost ochutnávek knedlíků (meruňkové, švěstkové), halušek od slovenského kuchaře i speciální pivo Ferdinand. Na I. prohlídkovém okruhu se pak mohou návštěvníci těšit na zpestřený program, zaměřený na stolování v zámeckých jídelnách. A nepůjde o žádnou nudnou teorii, ale o živé obrazy z minulosti – veselé scénky. V Růžové zahradě v sobotu i neděli doplní program stánek "Mojito" z čerstvého ovoce a pestrobarevné balonky pro děti. V neděli 31. července doplní program tvořivé dílny a nádvoří rozezní středověká hudba.
 

František Ferdinand d´Este a jeho potomci

KonopištěFrantišek Ferdinand d´Este (*18. 12. 1863 – † 28. 6. 1914) byl rakouský arcivévoda, po smrti korunního prince Rudolfa a svého otce Karla Ludvíka, následník trůnu. Se svou manželkou, která pocházela z českého šlechtického rodu Chotků, Žofií z Hohenbergu, žil František Ferdinand střídavě mezi oficiálním sídlem následníka trůnu zámkem Belvedere ve Vídni a domovským sídlem, zámkem Konopiště a zámkem Zákupy v Čechách, kde se konala i jejich svatba. Největší bohatství však soustředil na Konopišti, na svém nejoblíbenějším sídle, které koupil roku 1887 od Lobkoviců a dal ho přestavět staviteli Josefu Mokrovi, tvůrci dnešní podoby Karlštejna. Kolem zámku dal zbudovat anglický park s růžovou zahradou. Na Konopišti uložil nesčetně starožitností a uměleckých předmětů z dědictví Este. Jeho největší vášní byla honitba, za svůj život skolil téměř 275 000 kusů zvěře. Atentát na jeho osobu se stal důvodem k rozpoutání první světové války. Jeho dětem byl po roce 1918 v Československu zabaven majetek, nacisté je později poslali do koncentračního tábora Dachau, jehož útrapy se jim naštěstí podařilo přežít.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.

Růžova zahrada Konopiště

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace s loveckým interiérem dle zámeckých komnat zámku Konopiště, nabízející tradiční staročeskou kuchyni a zvěřinové speciality. Pokrmy připravují šéfkuchaři, kteří reprezentovali českou kuchyni na světové výstavě EXPO 2005 v Japonsku a byli vybráni i pro EXPO 2010 v Šanghaji.

Další aktuality

9.8.
2022
Historické slavnosti v Kolíně připomenou dobu renesance

Historické slavnosti v Kolíně připomenou dobu renesance

Středočeský kraj | Zážitky
8.8.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky
28.7.
2022
Užijte si české pohádkové léto na zámku Loučeň

Užijte si české pohádkové léto na zámku Loučeň

Středočeský kraj | Zážitky