Úvod > Aktuality > Na zámku Konopiště ochutnáte oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este: ovocné knedlíky
Na zámku Konopište ochutnáte ovocné knedlíky
"> Na zámku Konopište ochutnáte ovocné knedlíky "> František Ferdinand d´Este s rodinou "> ">
Památky

Na zámku Konopiště ochutnáte oblíbené jídlo Ferdinanda d´Este: ovocné knedlíky

  • Vydáno2. srpna 2021
Na začátku srpna se na zámku Konopiště koná opět oblíbená akce – Slavnosti ovocných knedlíků, které miloval sám František Ferdinand d´Este. Nádvoří konopišťského zámku provoní ovšem nejen již zmíněné knedlíky, ale také další dobové dobroty. Tradiční slavnost ovocných knedlíků se koná opět 7. a 8. 8. 2021!

Slavnosti knedlíkůTaké letos se 7. a 8. srpna 2021 bude na zámku Konopiště konat již tradiční a oblíbená akce Slavnost ovocných knedlíků – oblíbeného jídla arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Ten měl rád jak meruňkové, tak švestkové kynuté knedlíky bohatě sypané strouhaným tvarohem a moučkovým cukrem a přelité rozpuštěným máslem.

Snídaně na KonopištiNa nádvoří bude proto po celý víkend možnost ochutnávek knedlíků i speciálu piva Ferdinand. Na I. prohlídkovém okruhu se pak mohou návštěvníci těšit na zpestřený program, zaměřený na stolování v zámeckých jídelnách.

 

František Ferdinand d´Este a jeho potomci

KonopištěFrantišek Ferdinand d´Este (*18. 12. 1863 – † 28. 6. 1914) byl rakouský arcivévoda, po smrti korunního prince Rudolfa a svého otce Karla Ludvíka, následník trůnu. Se svou manželkou, která pocházela z českého šlechtického rodu Chotků, Žofií z Hohenbergu, žil František Ferdinand střídavě mezi oficiálním sídlem následníka trůnu zámkem Belvedere ve Vídni a domovským sídlem, zámkem Konopiště a zámkem Zákupy v Čechách, kde se konala i jejich svatba. Největší bohatství však soustředil na Konopišti, na svém nejoblíbenějším sídle, které koupil roku 1887 od Lobkoviců a dal ho přestavět staviteli Josefu Mokrovi, tvůrci dnešní podoby Karlštejna. Kolem zámku dal zbudovat anglický park s růžovou zahradou. Na Konopišti uložil nesčetně starožitností a uměleckých předmětů z dědictví Este. Jeho největší vášní byla honitba, za svůj život skolil téměř 275 000 kusů zvěře. Atentát na jeho osobu se stal důvodem k rozpoutání první světové války. Jeho dětem byl po roce 1918 v Československu zabaven majetek, nacisté je později poslali do koncentračního tábora Dachau, jehož útrapy se jim naštěstí podařilo přežít.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace Stará myslivna na Konopišti

Restaurace s loveckým interiérem dle zámeckých komnat zámku Konopiště, nabízející tradiční staročeskou kuchyni a zvěřinové speciality. Pokrmy připravují šéfkuchaři, kteří reprezentovali českou kuchyni na světové výstavě EXPO 2005 v Japonsku a byli vybráni i pro EXPO 2010 v Šanghaji.

Růžova zahrada Konopiště

Růžova zahrada Konopiště

Růžovou zahradu založil arcivévoda František Ferdinand d´Este v období kolem roku 1900.

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park a obůrka pro lesní zvěř na Konopišti

Zámecký park na Konopišti patří k nejkrásnějším krajinářským parkům u nás. Jeho součástí je rozsáhlý zámecký rybník, růžová zahrada se skleníkem, obora a bažantnice. Nachází se zde několik naučných stezek a obůrka s lesní zvěří.