Úvod > Aktuality > Na svatého Václava zavítají do Mladé Boleslavi automobiloví dědečkové
Na svatého Václava zavítají do Mladé Boleslavi automobiloví dědečkové
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Na svatého Václava zavítají do Mladé Boleslavi automobiloví dědečkové

  • Vydáno27. září 2021
Oslavy výročí patrona českých zemí, sv. Václava, slaví v Mladé Boleslavi tím nejoriginálnějším způsobem – oblíbenou přehlídkou automobilových veteránů. Svatováclavská jízda na svátek sv. Václava dne 28. září patří k tradičním a veřejností velmi oblíbeným akcím města. Také letos můžete na Komenského náměstí obdivovat historická vozidla.

Účelem této každoroční události je připomenout občanům města Mladá Boleslav historii výroby motocyklů a automobilů v jejich městě. Svatováclavská jízda je též velikým lákadlem pro obyvatele jiných měst, kteří touží poznat historii města a také nejslavnějšího výrobce automobilů v České republice, firmu Škoda Auto. Desítky nablýskaných elegantních vozů, z nichž ty nejstarší spatřily světlo světa před více než osmi desítkami let, se nejprve předvedou v Mladé Boleslavi na tzv. Promenádní jízdě městem a poté zakotví v parku na Výstavišti, kde bude možné si je prohlédnout zblízka. Posádky vozidel dodržují dobovou atmosféru a obvykle přizpůsobují svůj kostým době, z níž jejich stroj pochází.

Návštěvníci mají příležitost zhlédnout značky jako Aero, Hupmobil, Rolls Royce, Bugatti, Laurin & Klement, Ford, Austin, Škoda, Tatra, Jaguar, MG, Walter, Praga, Citroen, Maserrati, Wanderer, DKW, Mercedes, Triumph, Ferrari Dyno, Hilmann, Alfa Romeo, Fiat, Kbelec – Sport, VW a z motocyklů Orion, Čechie, Rumpál, Rotoped – Sachs, Manet, Praga, ČZ, Indian, Bortin, a to v různých typech a z různých roků výroby.
 

Historická vozidla na trase a uzavírky ve městě

svatováclavská jízdaHistorická vozidla se budou prezentovat na Komenského náměstí 28. 9. 2021 od 7:00 hodin, samotná jízda startuje od 9:30 hodin. Automobily projedou ulicí T. G. Masaryka, Náměstí Republiky, Laurinova, tř. V. Klementa, Jana Palacha, Na Radouči, U Stadionu a jízdu ukončí na městském stadionu. Zde také budou automobily vystaveny k prohlídce.

Svatováclavská jízda si ale vyžádá dopravní omezení. Stejně jako v předchozích letech se budou týkat v první řadě Komenského náměstí, kde akce v 7 hodin ráno začíná a v 9 se zde uskuteční slavnostní start. Odtud vozy pojedou ulicí 9. května a náměstím Míru směrem k městskému stadionu. Na Komenského náměstí bude platit úplná uzavírka od 6:30 do 11:00 hodin. Lidé také musí v tento den počítat s řadou zákazů stání na trase jízdy. Úplná uzavírka a dopravní omezení bude platit i v části Husovy ulice, a to v úseku mezi TVK a Šmilovského. Omezení zde potrvá od 6:30 do 18:00 hodin. Na trase jízdy bude dopravu koordinovat městská policie, která bude operativně uzavírat křižovatky a řídit na nich dopravu. Po průjezdu kolony vozidel budou všechny komunikace ihned zprůjezdněny.

Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi

Muzeum Mladoboleslavska se sídlem na hradě v Mladé Boleslavi

V historickém centru Mladé Boleslavi se nachází hrad, který stojí na místě rozsáhlého hradiště, které bylo v 11. až 12. století správním i obchodním centrem celého Pojizeří. Gotický hrad tu nechal po roce 1320 postavit významný český šlechtický rod, páni z Michalovic, jako své rodové sídlo.

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.