Úvod > Aktuality > Na Pustevnách pokračuje rekonstrukce, dokončena by měla být letos na podzim

Na Pustevnách pokračuje rekonstrukce, dokončena by měla být letos na podzim

Vydáno 12. března 2019 Památky
V březnu 2014 vypukl v objektu Libušína ničivý požár, který národní kulturní památku zcela zničil. S obnovou se začalo v roce 2017, když se podařilo sehnat potřebné finance, a rekonstrukce probíhá dosud. Podle plánu by se nový Libušín měl turistům otevřít na konci roku 2019, kdy se bude připomínat 120 let od dokončení Libušína. Rekonstrukcí prochází také sousední Maměnka. Také tam práce skončí letos na podzim.
PustevnyPustevnám dominovaly dřevěné stavby Libušín a Maměnka postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Obě tyto chaty zvané útulny s valašskými prvky, byly slavnostně otevřeny dne 6. srpna 1899. Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikoláš Aleš, který si zájem o Valašsko odnesl již z Národopisné výstavy Českoslovanské, konané v Praze roku 1895. Podle Alšových kreseb zbojníků Ondráše a Juráše, portáše Stavinohy a boha Radegasta vymaloval interiéry Libušína akad. malíř Karel Štapfer. Libušín však 3. března 2014 zachvátil zničující požár a interiér jídelny byl však požárem zcela zničen, propadla se i střecha.
 

Rekonstrukce Libušína směřuje do finále

Pustevny rekonstrukceObnova zničené útulny nastala v roce 2017 a pokračuje i letos. Na beskydském hřebenu už nyní stojí nová chata, restaurátoři pracují na výzdobě interiéru. Na jaře a v létě pak budou pokračovat zevní práce, jako jsou nátěry a dokončení exteriérů. Úplně hotovo by mělo být na podzim, první hosty Libušín uvítá nejspíše o Vánocích 2019.
 
Při rekonstrukci se postupovalo historickými metodami, tak jako za Rakouska-Uherska. Například spáry mezi trámy se zevnitř stavby utěsňovaly ovčí vlnou. "Nový" Libušín však má řadu moderních "vychytávek". Je tam automatický protipožární systém na bázi vody i plynu či dvojité krytí na šindelové střeše. Obnovená chata Libušín ale nebude zářit barvami tolik jako před požárem. Při hledání nové podoby se odborníci vrátili až do roku 1925, kdy na stavbách pracoval samotný Dušan Jurkovič.
 

Rekonstrukcí prchází i sousední Maměnka

Pustevny v rekonstrukciV polovině října 2017 započaly rekonstrukční práce na i na objektu sousední Maměnky. Cílem projektu bylo stabilizování stavebně-technického a vlhkostního stavu kotelny, která je částečně zapuštěna do svahu. Sanací zdiva v kotelně došlo k odstranění účinků zemní vlhkosti a omezení zasakování srážkových vod. V roce 2018 dostala Maměnka nové nátěry na západní a jižní straně.

Letos (2019) se bude pokračovat severní a východní stranou. Úpravou by navíc mělo projít i roubení, které bylo podle historických pramenů okrové barvy.  Dokončení rekonstrukce památky se plánuje na podzim 2019.
Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

Pustevny - útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, nyní (2019) pokračuje jeho rekonstrukce. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Socha Radegasta na hoře Radhošť

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m n.m.). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho modla, kterou nechali zbořit soluňští misionáři Konstantin a Metoděj, kteří po svém příchodu na Velkou Moravu údajně na Radhošť zavítali.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Stezka Valaška - stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Morava

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Východní Morava

Východní Morava | Příroda
31.5.
2020
10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

10 tipů, kde si půjčit loď na Baťově kanále

Východní Morava | Letní sporty
27.5.
2020
#světovéČesko a Zlínský kraj

#světovéČesko a Zlínský kraj

Východní Morava | Památky