Úvod > Aktuality > Na zámku v Opočně si prohlédnete zajímavé archeologické exponáty
Na zámku v Opočně si prohlédnete zajímavé archeologické exponáty
">
Památky

Na zámku v Opočně si prohlédnete zajímavé archeologické exponáty

  • Vydáno20. září 2018
Sedmdesát vybraných archeologických exponátů zejména ze zámeckého depozitáře. Prohlédnete si například římskou přilbu, buben dongsonské kultury, egyptské mumie ptáků, kamenné nástroje, středověké meče, dýky a další chladné sečné zbraně. Dále jsou k vidění šípy, ostruhy, třmeny, podkovy i nálezy z colloredo-mandfeldských panství a další zajímavé artefakty. Výstava je všem zájemcům přístupná do 31. 10. 2018.
Římská přilbiceV návaznosti na akce uskutečněné v předchozích dvou letech „Julius Scheurer a Opočno“ a „Levoruční dýka“ přichystal zámek Opočno v letošní sezoně prezentaci dalších běžně nevystavovaných exponátů, tentokráte z okruhu archeologie. Nechybí ani kuriozity jako vzácný historický ruční granát z pálené hlíny nebo (údajný) meteorit nalezený na Dobříši.

Stěžejními archeologickými artefakty opočenských sbírek jsou nepochybně návštěvníkům z expozic dobře známá římská přilba a dva tisíce let starý buben dongsonské kultury. K nim byla pro potřeby výstavy snesena z depozitářů zhruba sedmdesátka nejzajímavějších při vykopávkách objevených předmětů.

ptačí mumie opočnoJedná se například o dvojici ptačích mumií ze starověkého Egypta, hlavice prehistorických sekeromlatů, meče ze 14. až 16. stol., lovecké zbraně 15. až 19. stol. (lovecký meč, sekáč a tesák), středověké sekery a hroty kopí a šípů (včetně hrotu těžké šipky do kuše v Čechách zv. „jelito“), čepele nožů a dýk z 15. a 16. stol., koňské podkovy 14.–18. století, jezdecké ostruhy a třmeny, renesanční kování koňského postroje nebo ukázky středověké keramiky.

Exponáty byly vesměs zakoupeny na aukcích nebo nalezeny na panstvích Colloredo-Mannsfeldů. Právě předměty z vykopávek na panstvích Opočno, Dobříš a Zbiroh tematicky rozšiřují výstavu nedávných nálezů z Trčkova náměstí, která je městem Opočnem připravována v historickém objektu č. p. 55 v Opočně u příležitosti výročí 950 let od první zmínky o místním hradišti. Výstavu je možné zhlédnout pouze v rámci prohlídek I. a III. okruhu.
Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno – objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.