Úvod > Aktuality > Muzeum nové generace představuje výstavu Diktatura versus naděje
Muzeum nové generace představuje výstavu Diktatura versus naděje
">
Kultura

Muzeum nové generace představuje výstavu Diktatura versus naděje

  • Vydáno1. února 2016
Již od zítřka 2.2. až do 15.3. můžete navštívit výstavu s názvem Diktatura versus naděje, která mapuje pronásledování římskokatolické církve v Československu 1948–1989, a to v Muzeu nové generace ve Žďáru nad Sázavou. Výstava byla zapůjčena Ústavem pro studium totalitních režimů.
Základním záměrem výstavy Diktatura versus naděje je jednak zmapování šíře perzekuce církve totalitním režimem v Československu a postižení mocenských nástrojů i konkrétních metod, užívaných k likvidaci církevního, respektive duchovního života společnosti, jednak způsoby, jak církev těmto tlakům čelila. 

Výstava je součástí dlouhodobého výstavního projektu, jehož první část, zachycující 50. léta 20. století, byla veřejnosti představena na podzim roku 2009 v pražském Strahovském klášteře a poté putovala po českých a moravských diecézích. V průběhu let byla představena na Velehradě, v Praze, Jihlavě, na univerzitě v Olomouci, Boskovicích, v klášterech Teplá a Zásmuky, v Galerii biskupství v Hradci Králové, Památníku Vojna a v prostorách Technické univerzity v Liberci.

V letech 2011–2012 rozšířil autorský tým její časový záběr o léta šedesátá až osmdesátá a profiloval ji také jako podnět k zamyšlení nad úlohou duchovních tradic v životě národa. Takto byla poprvé představena v listopadu loňského roku na Papežské univerzitě Svatého Kříže v Římě.

V rámci výstavy nabízí Muzeum nové generace také speciální edukační programy pro druhý stupeň základních škol a střední školy. Aktivity realizované pomocí cvičení v pracovním listu vedou žáky k porozumění klíčovým momentům z dějin české katolické církve zvláště ve 40. a 50. letech 20. století. Žáci se také blíže seznámí s osudy čtyř předních církevních osobností (Josef Beran, Jan Anastáz Opasek, Miloslav Vlk a Dominik Duka).

Plné vstupné na výstavu činí 40 Kč, snížené vstupné pro seniory, děti ve věku  6–18 let, studenty do 26 let a držitele průkazu ZTP/P) je 20 Kč. Muzeum nové generace je otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin.
 
Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Zámek Žďár nad Sázavou

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?