Úvod > Aktuality > Muzeum koněspřežky v Českých Budějovicích láká na novou expozici
Muzeum konesprežky v Ceských Budejovicích láká na novou expozici
"> Muzeum konesprežky v Ceských Budejovicích láká na novou expozici "> Strážní domek císlo 1 v Mánesove ulici v Ceských Budejovicích je i pres dílcí stavební úpravy jedinou autentickou stavbou "> Další muzeum najdete ve stanici konesprežné dráhy Bujanov
Památky

Muzeum koněspřežky v Českých Budějovicích láká na novou expozici

  • Vydáno3. května 2014
Jihočeské muzeum otevřelo v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích novou expozici. Nová expozice přináší jiný pohled na provoz nejstarší železniční dráhy na evropském kontinentě – popisuje nejen historii, ale i současnost strážních domků. Přibližuje také nelehký život drážních strážníků, kteří se v hierarchii železniční společnosti často nalézali na nejspodnějším stupínku.

KoněspřežkaKoněspřežní železnice České Budějovice – Linec, vystavěná v letech 1825 – 1832 byla nejstarší železnicí na evropském kontinentě. Celá trasa měřila cca 129 kilometrů a spojovala české země s Horním Rakouskem. Pravidelný provoz na trati trval plných čtyřicet let. Osobní vlaky vyjížděly z obou cílových stanic pravidelně jednou denně  v 5 hodin ráno a křižovaly se v poledne v rakouském Kerschbaumu. Celá cesta tehdy trvala přibližně 14 hodin.

Strážní domek číslo 1 v Mánesově ulici v Českých Budějovicích je i přes dílčí stavební úpravy jedinou autentickou stavbou, mající přímý vztah ke koněspřežní železnici. Sloužil jako bydlení pro drážní strážníky – zaměstnance železniční společnosti. Každému strážníkovi byl svěřen dohled nad úsekem dlouhým cca 3 kilometry, kde kromě ostrahy prováděl zároveň i nejnutnější práce na údržbě kolejiště.

Po ukončení provozu dráhy byly budovy a pozemky rozprodány. Převážně opuštěné stavby postupně chátraly a zanikly. Zřejmě nejvíce památek na koněspřežku na české straně je na Českokrumlovsku, kde lze navštívit další stanici koněspřežné dráhy, a to v Bujanově. Za hranicemi v rakouském Kerschbaumu se můžete projet po koněspřežce v replice luxusního vozu Hanibal nebo ve společenském voze Franz Josef.

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy v Bujanově

Muzeum koněspřežné dráhy, která vedla z Českých Budějovic do Lince naleznete v objektu bývalého strážního domku v Bujanově. Dozvíte se zde o historii této unikátní technické památky, která byla první svého druhu na evropském kontinentě.

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

Muzeum Koněspřežky v Českých Budějovicích

V letech 1825-1832 byla vybudována mezi městy České Budějovice a Linec železniční trať pro vozy tažené koňmi. O historii dráhy, životě sdrážních dělníků i současnosti strážních domků se dozvíte v domku č.1, v Mánesově ulici.