Úvod > Aktuality > Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky
Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Vydáno 8. září 2021
Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 11. a 12. září 2021. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 23. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 12. září stanou také krajské dožínky.
Koně v akciKrajská metropole Pardubice je jedním z pěti evropských měst s tradicí chovu koní sdružených v síti Euro Equus. Kromě českého města perníku sdružuje Euro Equus i portugalskou Golegã, španělský Jerez de la Frontera, belgický Waregem a polskou Wrocław. Letošní Mezinárodní výstava Koně v akci 2021 představí malá i velká plemena, uskuteční se několik národních šampionátů a prezentací všestranných dovedností koní.

V chovatelských kolekcích se představí klisny, hřebci i hříbata plemen chladnokrevných koní, haflingů, slovenského teplokrevníka i shetlandských pony. V některých případech je budou hodnotit i mezinárodní posuzovatelé. Soutěže a výstavy se budou konat hned na třech plochách současně a tak bude z čeho vybírat. Na programu budou mimo jiné tři klání o Mistrovstvích České republiky. Týkají se chladnokrevných koní, kteří se utkají v orbě koňmi, v těžkém tahu a v ovladatelnosti s kládou. Tato plemena návštěvníkům přestaví také nové formy ekologického zemědělství – koně na závodišti ukážou moderní metody orby či sečení trávy.

Koně v akciVšestranné dovednosti v zápřeži i pod sedlem předvedou haflingové – někdy také nazýváni jako „bloňďáci z Tyrol“. Poprvé v historii se tu uskuteční překážkový dostih shetland pony s dětskými jezdci. K vidění budou také starokladrubští koně v zápřeži i v drezuře, ale také v policejním výcviku. Diváci budou moct fandit při koňském fotbalu nebo obdivovat souhru člověka a koně při výcviku koně v absolutní volnosti. Tuto ukázku se šesti koňmi najednou předvede „zaříkávač koníMiloslav Simandl.

Základní vstupné je 200 Kč, mládež a senioři platí polovinu. Děti do 10 let a držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/P mají vstup zdarma. V nabídce je také výhodné rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti za 500 Kč.


Koně, jarmark a krajské dožínky 2021

koně v akciV doprovodném programu se návštěvníci výstavy mohou těšit také na výstavu hospodářských zvířat či zemědělské techniky, pro děti jsou připravena dětská stanoviště a řemeslný jarmark, kde si budou moct společně s rodiči vyzkoušet mnohá tradiční řemesla. Bude čas i na hudební vystoupení, výstavu obrazů a nejen tatínci jistě ocení prezentaci malých pivovarů. Součástí sobotního programu bude také již tradiční přehlídka regionálních potravin MLS Pardubického kraje.

V neděli 12. září se k výstavě Koně v akci připojí také „Dožínky“. Bohatý program pořádá Okresní agrární komora Pardubice a také v neděli se mají návštěvníci Pardubického závodiště na co těšit. Příchozí uvidí prezentaci koní plemene Hafling, Mistrovství ČR v ovladatelnosti koní s kládou, slavnostní předání dožínkových věnců a k vyzkoušení budei jízda na divokém býku. Vstup v neděli je pro všechny zdarma.
Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!