Úvod > Aktuality > Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky
Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

  • Vydáno9. září 2022
Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 10. a 11. září 2022. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 24. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 11. září stanou také krajské dožínky.
Koně v akciKrajská metropole Pardubice je jedním z pěti evropských měst s tradicí chovu koní sdružených v síti Euro Equus. Kromě českého města perníku sdružuje Euro Equus i portugalskou Golegã, španělský Jerez de la Frontera, belgický Waregem a polskou Wrocław. Letošní Mezinárodní výstava Koně v akci 2022 představí malá i velká plemena, uskuteční se několik národních šampionátů a prezentací všestranných dovedností koní.

V chovatelských kolekcích se představí klisny, hřebci i hříbata plemen chladnokrevných koní, haflingů, slovenského teplokrevníka i shetlandských pony. V některých případech je budou hodnotit i mezinárodní posuzovatelé. Soutěže a výstavy se budou konat hned na třech plochách současně a tak bude z čeho vybírat. Na programu budou mimo jiné tři klání o Mistrovstvích České republiky. Týkají se chladnokrevných koní, kteří se utkají v orbě koňmi, v těžkém tahu a v ovladatelnosti s kládou. Tato plemena návštěvníkům přestaví také nové formy ekologického zemědělství – koně na závodišti ukážou moderní metody orby či sečení trávy.

Koně v akciLetošní téma festivalu Koně v akci zní "harmonie", které vyjádří především odpolední koňská show, ve které se představí malí i velcí koně. Diváci se mohou těšit na dostihy shetlandských pony, na drezuru starokladrubského koně pod sedlem i v kočáře, na ukázku výcviku koní Městské policie Pardubice, na skokovou čtverylku i pohádku v podání minikoní, na tančícího fríského koně i na westernové koně. Vrcholem představení bude vystoupení mezinárodní filmové a kaskadérské skupiny Haraldos Stunt Brothers. Ta předvede nejen klidnou přirozenou komunikaci člověka s koněm, ale i adrenalinové ukázky uherské pošty a džigitovky.

Základní vstupné je 150 Kč, mládež a senioři zaplatí 80 Kč. Děti do 10 let a držitelé průkazů ZTP, TP a ZTP/P mají vstup zdarma. V nabídce je také výhodné rodinné vstupné pro dva dospělé a až tři děti za 400 Kč.


Koně, jarmark a krajské dožínky 2022

koně v akciDoprovodný program bude letos zaměřen především na děti. Vyzkoušet si budou moct například hobby horsing – skok přes překážky s koněm na tyči a užít si zábavu v dětském centru pojmenovaném „Tak sis“ (vyrobil, vyzkoušel, …). Tady si děti například vyrobí loutku koně, užijí si zábavu ve filmovém studiu Stop trik, vyzkouší si své vědomosti v zábavném kvízu i si zasportují. Tahákem dětského centra je loutkové představení divadla Čmukaři a také vystoupení amerického ponyho Kevina a jeho přátel. K dispozici je také fotokoutek nejen s patřičnými koňskými rekvizitami, ale také s živým poníkem

Koně v akci dožínkyZajímavým doplněním bude zvláštní sport – kvalifikaci na Mistrovství ČR v králičím hopu s příznačným názvem Králíci v akci, kdy tito ušáci mimo jiné při skoku do výšky překonávají miniatury parkurových překážek. V neděli se pak uskuteční Mistrovství ČR v ovladatelnosti s kládou v prostorách lesíka na dostihové dráze. Soutěž vychází z nutnosti komunikace koně a kočího a jejich dovedností při práci v lese. Pokračovat bude kvalifikace králičího hopu a stěžejní program obstarají Dožínky spolupořádané Okresní agrární komorou Pardubice. 

Celodenní sobotní program začíná v 9:00 hodin, koňská show pak ve 13:00 hod. Nedělní Dožínky a související program bude zahájen v 10:00 hodin.
Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky