Úvod > Aktuality > Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky
Letní sporty

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

  • Vydáno9. září 2023
Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Koně v akciKrajská metropole Pardubice je jedním z pěti evropských měst s tradicí chovu koní sdružených v síti Euro Equus. Kromě českého města perníku sdružuje Euro Equus i portugalskou Golegã, španělský Jerez de la Frontera, belgický Waregem a polskou Wrocław. Letošní Mezinárodní výstava Koně v akci 2023 představí malá i velká plemena, uskuteční se několik národních šampionátů a prezentací všestranných dovedností koní.

V paddocku a travnatém kolbišti budou k vidění plemena chladnokrevných koní a velšských pony a cobů pocházejících z Velké Británie. V poledne odstartuje 20. ročník soutěže v orbě koňmi O ruchadlo bratranců Veverkových a o další hodinu později se v cílové rovině odehraje koňské představení. Bude mapovat témata uplynulých ročníků výstavy a vyvrcholí příběhovou show s názvem Geronimo v podání skupiny Haraldos Stunts Brothers, kterou znají diváci i za hranicemi naší země. Po celý den bude možné sledovat v dostihové dráze Mistrovství České republiky v mountain trailu – tedy v disciplíně, ve které se koně učí překonávat úskalí přírody jakými jsou vyvrácené kmeny stromů, soutěsky nebo potoky. Sobotní koňský program uzavře Mistrovství České republiky v těžkém tahu.

Koně v akciLetošní festival Koně v akci bude pokračovat i v neděli. Tentokrát se diváci mohou těšit na vozatajské závody dětí do 15 let, na pokračování národní výstavy velšských pony a cobů nebo na Mistrovství České republiky v ovladatelnosti s kládou vycházející z dovedností práce v lese. Novinkou je soutěž středních škol v orbě – tentokrát traktory. Pokračovat bude Mistrovství České republiky v mountain trailu a kvalifikace na Mistrovství ČR 2024 v králičím hopu. Opět bude v provozu konibus i aréna s projížďkami na koních.

Součástí nedělního programu jsou také okresní dožínky s dalším program pro celé rodiny a mnoha soutěžemi o zajímavé ceny..


Koně, jarmark a krajské dožínky 2023

koně v akciDoprovodný program bude letos zaměřen především na děti. Vyzkoušet si budou moct například hobby horsing – skok přes překážky s koněm na tyči a užít si zábavu v dětském centru pojmenovaném „Tak sis“ (vyrobil, vyzkoušel, …). Tady si děti například vyrobí loutku koně, užijí si zábavu ve filmovém studiu Stop trik, vyzkouší si své vědomosti v zábavném kvízu i si zasportují. K dispozici je také fotokoutek nejen s patřičnými koňskými rekvizitami, ale také s živým poníkem

Koně v akci dožínkyZajímavým doplněním bude zvláštní sport – kvalifikaci na Mistrovství ČR v králičím hopu s příznačným názvem Králíci v akci, kdy tito ušáci mimo jiné při skoku do výšky překonávají miniatury parkurových překážek.

Podobnost s jezdeckým sportem, a přesto úplně jinak, mají závody v hobby horsingu a v králičím hopu. V prvním případě se jedná o parkurové skákání s koňmi na tyči, v druhém o do dálky a výšky hopsající králíky. Návštěvníci výstavy se mohou těšit také na projížďky na koních či konibusem, bavit se v tématickém fotokoutku, nebo si vyzkoušet dostihový trenažér.

Celodenní sobotní program začíná v 9:00 hodin, koňská show pak ve 13:00 hod. Nedělní Dožínky a související program bude zahájen v 10:00 hodin.
Kalendář 2023: Pardubické závodiště zahajuje sezónu a zve nejen na závody

Kalendář 2023: Pardubické závodiště zahajuje sezónu a zve nejen na závody

Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.

Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání  a výstavy

Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

#světovéČesko a cesta starokladrubských koní ze středověku až do UNESCO

#světovéČesko a cesta starokladrubských koní ze středověku až do UNESCO

Jeden z nejstarších hřebčínů na světě, zasazený v půvabné krajině pastvin, jízdáren, parků, stájí, vodních kanálů a cest lemovaných alejemi: to jsou Kladruby nad Labem a Národní hřebčín, domov starokladrubských koní. Kde se s nimi seznámíte zblízka a co zatím zůstává běžným výletníkům skryto?

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Dostihové závodiště v Pardubicích – projděte si trasu Velké pardubické

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem. Podívejte se zblízka jak se skáče Taxis!

Další aktuality

Objevte životní příběh cestovatele Emila Holuba v Holicích

Slavný cestovatel, holický rodák Dr. Emil Holub, podnikal ve druhé polovině 19. století objevné cesty do Afriky. Nejprve sám, později společně se svou manželkou Růženou. V neuvěřitelně těžkých podmínkách získával poznatky, které jsou dodnes ceněny po celém světě. Ač je to dávno, je dodnes symbolem českých cestovatelů. V holickém muzeu objevíte moderní expozici, kterou navrhl architekt a divadelník David Vávra. Ta se věnuje Emilu Holubovi, jeho sbírkám a africké přírodě. Přijďte se podívat! Ve městě se první říjnový týden slaví Holubovy Holice.
Pardubický kraj | Kultura

Velká pardubická v Pardubicích bude vrcholem dostihové sezóny

Nejstarší a nejtěžší dostih kontinentální Evropy, již 133. Velká pardubická s Českou pojišťovnou, se poběží v neděli 8. října 2023. Na jejím startu by mělo stát 18 koní z Česka, Slovenska, ale také Francie či Irska. Největší pozornost startovní listiny přitahují dva koně – dvanáctiletý Talent, který zvítězil předloni a loňský vítěz devítiletý hnědák Mr Spex.
Pardubický kraj | Letní sporty

České značky: ETA, spolehlivý parťák vašich domácností

V roce 2023 společnost ETA oslavila krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!
Pardubický kraj | Kultura

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky