Úvod > Aktuality > Pardubicko voní perníkem a koňmi
Zážitky

Pardubicko voní perníkem a koňmi

  • Vydáno7. října 2009
Tady začíná takzvaný zlatý pruh země české, zahrnující nejúrodnější části Polabí; je to kraj prosluněných luk a vznešených listnatých parků, důstojných řek, starých kanálů a malebných rybníků, jejichž břehy jsou plné kvítí a ptačího zpěvu. Všechno zdejší štěstí se veze na koňském hřbetě a voní po medu a skořici. Projděte si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem, vydejte se za perníkem a ježibabou nebo do nejstaršího hřebčína na světě.

Polovinu koně nesou ve svém městském znaku i Pardubice jako centrum regionu. Na zdejším závodišti se už přes sto let jezdí nejtěžší dostih evropského kontinentu, Velká pardubická steeplechase. Jen pár kilometrů odtud se nachází proslulý hřebčín v Kladrubech nad Labem a najdete tu také dostatek míst, kde se dá prožít báječná dovolená v koňském sedle. Nechte se zlákat k výletu na zámek v Cholticích, k dřevěnému kostelíku ve Velinách anebo na Kunětickou horu. Tam kromě hradu objevíte v podhradí sídlo Perníkového hejtmanství, kde na vás čeká unikátní muzeum perníku s pohádkovým okolím. A věřte, vynikajícím pardubickým perníčkům nikdo neodolá.

Určitě navštivte Kladruby nad Labem – nejstarší hřebčín na světě založil v r. 1562 Maxmilián II. Světoznámý plemenný chov starokladrubských koní, určených pro ceremoniální a reprezentativní službu. Kočárové koně z Kladrub kupují královské dvory z celého světa.

Toužíte po odpočinku? Pak jsou Lázně Bohdaneč ideálním cílem. Lázeňské domy jsou zastřešenou kolonádou propojené s obchody.Najdete tu i unikátní památky – cenný soubor funkcionalistických staveb včetně lázeňského pavilonu (J. Gočár).

Lákají vás středověké hrady? Na Pardubicku najdete hrad Kunětická Hora – velkorysé pozdně gotické sídlo pánů z Pernštejna, dominanta Pardubicka a oblíbené výletní místo. V interiérech archeologické muzejní sbírky, v oboře pod hradem Muzeum perníku a pohádek s lesním areálem pohádkových míst a postav.

Milujete technické památky? Je tu pro vás Opatovický kanál – technická památka z doby renesance, vybudovaná pány z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století k napájení asi 250 rybníků o ploše 2700 ha. Kanál tvoří umělé rameno Labe mezi Opatovicemi a Semínem, celková délka 34,7 km.

Milujete akce a koně? Velká pardubická steeplechase je nejstarším dostihem na evropském kontinentu (od r. 1874) a po Velké liverpoolské druhý nejtěžší dostih na světě. Závod měří    6900 m, koně s jezdci musejí překonat 31 překážek včetně proslulého Taxisova příkopu.

Tipy redakce „Kudy z nudy“… co musíte vidět a prožít:

Návštěva dostihového závodiště v Pardubicích s mnoha zajímavými zážitky. Patříte-li k příznivcům tohoto sportu, jistě oceníte možnost projít si trasu Velké pardubické včetně Taxisova příkopu s odborným výkladem.


Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky.

Nejstarší hřebčín na světě, založený roku 1552, povýšen na dvorní hřebčín roku 1579 císařem Rudolfem II. Starokladrubský kůň – jediná rasa koní vzniklá pro ceremoniální účely panovnických dvorů, splňující nejvyšší nároky pro kočárové koně. Původ stkl. koně: španělsko – neapolský. Hřebčín včetně rasy stkl. koní je od roku 1995 vyhlášen státní kulturní památkou.

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Perníková chaloupka – vypravte se do pohádky a za vůní medu

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, který slouží jako výletní místo pro všechny, co dosud nepřestali věřit na pohádky. Uvidíte historii pardubického perníku, výstavu perníků, uslyšíte vyprávění pohádky O perníkové chaloupce a zažijete návštěvu strašidelného pohádkového lesa.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky