ÚvodAktualityKalendář 2024: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody
Letní sporty

Kalendář 2024: Pardubické závodiště se připravuje na sezonu a zve nejen na závody

  • 8. března 2024
Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. V letošní sezoně Pardubické závodiště počítá s deseti dostihovými dny. Běhat se bude od dubna do začátku listopadu ve víceméně tradičních termínech. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.

Duben: Zahájení sezony

Dostihové závodiště své brány otevírá o několik týdnů dříve než v minulosti. Sezonu zahájí mítink v neděli 14. dubna. Otevřeno je od 10 hodin. Vrcholem dne bude Jarní cena Pardubického závodiště. Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 
 

Květen: Cross závody a I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Po rovinových dostizích odstartuje také crossová sezóna na závodišti v Pardubicích. V tradičním termínu 8. května je na programu prvním letošním „jedničkovým“ crosem na Pardubickém závodišti – Úvodní cross country Koroka. Start prvního dostihu je plánován ve 13:00 hod.

Dostih na 4500 metrů nese jméno trojnásobného vítěze Velké pardubické. První ročník Úvodní cross country Koroka se konal v roce 1963. V roce 2022 v dostihu zvítězil s žokejem a pětinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem tehdy šestiletý ryzák Night Moon, kterého pro stáj Dr. Charvát připravuje trenér Pavel Tůma.

Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 

Kvalifikace na Velkou pardubickou

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2024 nás čeká již 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Nejdříve se ale musí na závod kvalifikovat. Aby kůň mohl startovat v říjnové Velké pardubické musí absolvovat nejméně jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů na pardubické dráze s podmínkou umístění do 5. místa, nebo s odstupem max. 20 vteřin od času vítěze. Splnění kvalifikace je možné dosáhnout také absolvováním v dostizích Crystal Cupu nebo steeplechase, steeplechase cross country nebo cross country o délce nejméně 4800 metrů v Irsku, Anglii, Francii nebo Itálii konané od 9.10.2022. Vítěz 133. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou má právo startovat bez kvalifikace.

První kvalifikační závod je na programu letošní sezonu v sobotu 25. května. Start prvního z osmi dostihů je plánován na 13:00 hod. Doporučený dress code první kvalifikace na závodišti v Pardubicích je zelená. Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 
 

Červen: Dětský den, festival jídla, II. kvalifikace

Největší dětský den v Pardubickém kraji se koná na dostihovém závodišti v Pardubicích druhou sobotu v červnu, 8.6.. Dětský super den rozzáří děti již po 23. Hlavními hvězdami programu budou Michal Nesvadba, prasátka Pigy a Lily a youtuber Ogy. Můžete se těšit na bohatý doprovodný program s více jak 20 soutěžními stanovišti se spoustou odměn a dárečků. Vstupné pro dospělé je 150 Kč, pro děti od 2 let 130 Kč. 
 

Prima fresh festival

Sobota a neděle 22. a 23.6. budou na dostihovém závodišti patřit milovníkům dobrého jídla. Koná se zde Prima fresh festival. Po velkém úspěchu z loňského ročníku se návštěvníci opět mohou těšit na legendární české restaurace, přední české kuchaře a hvězdy z oblasti gastronomie. Gastronomický zážitek umocní street food restaurace, lokální podniky a nový projekt Chef`s table, kde bude pro vybrané hosty vařit degustační menu i zahraniční michelinský šéfkuchař

Jednodenní vstupenka stojí 149 Kč, děti do 15 let cm a držitelé průkazů ZTP mají vstupné zdarma. Dvoudenní vstupné je 199 Kč. Vstupné vám platí i na II. kvalifikaci na 134. Velkou pardubickou, která se koná právě v sobotu 22.6.
 

Červenec: Pardubická všestrannost

Soutěž všestrannosti – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 ve Francii, v Pardubicích mají soutěže všestrannosti dlouhou tradici. V minulosti se tu konaly nejen národní šampionáty, ale také soutěže mezinárodní úrovně. Letos na Pardubickou všestrannost můžete vyrazit v polovině července, od 12. do 14.7.
 

Srpen: kvalifikace a americký festival

3.8. se koná III. kvalifikační závod na Velkou pardubickou. Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 


Sobota 10.8. bude na závodišti patřit milovníkům Ameriky a její kultury, gastromonie a aut. Koná se tu Friends Fest. Těšit se můžete například přehlídka skupin hrajících muziku s americkými kořeny a feelingem, na rodeo, na dřevorubeckou show, strogman show a mnoho dalšího. Vstupné v předprodeji je od 300 Kč, na místě od 450 Kč. Areál je otevřen od 10 do 22 hodin.  


 

Září: Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti a kvalifikace

Zásadní obměnou projde v roce 2024 podzimní část sezony na pardubickém dostihovém závodišti. Pořadatelé na polovinu měsíce září zařadili do kalendáře místo výstavy Koně v akci novinku v podobě dostihového víkendu – 14. až 15.9.. Ten bude hned dvojí oslavou. Na návštěvníky čeká program Evropského dne koní, IV. kvalifikace a Dožínek.
 

Říjen: Cena zimní královny, Velká pardubická a běžecký závod

V sobotu 12.10. se po loňské premiéře opět v Pardubicích chystá Cena zimní královny, tedy nejvýznamnější dostih pro dvouleté klisny. 

Vrcholem sezony bude bezpochyby 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa. Poběží se v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 13. 10. Přímo na pardubickém závodišti ji bude sledovat na třicet tisíc lidí, další miliony diváků obvykle výkony koní sledují u televizních obrazovek. 

Na trať dostihu s distancí 6 900 metrů a s jednatřiceti překážkami včetně obávaného Taxisova příkopu se vydá česká i světová překážková špička. Velká pardubická je dostihovým svátkem, který do Pardubic láká tisíce návštěvníků. Samotné město několik dní dopředu tradičně ožívá Městskými slavnostmi. 

19.10. koně závodiště přenechají běžcům, na programu je ČEZ Run Tour. Těšit se můžete na tratě dlouhé 3, 5 a 10 km, děti pak na Lupilu běh na 500 a 1000 metrů.
 

Listopad: Závěrečný dostihový den 

Závěrečné dostihy roku 2024 jsou naplánové na 2.11. 

Kalendář 2024: Sezona s koňmi: dostihy, výstavy

Prima Fresh festival 2024 v Pardubicích

22. 6.23. 6.
Prima Fresh festival 2024 v Pardubicích

Legendy české gastronomie, hvězdné koncerty a talkshow – i to je Prima FRESH festival 2024. To nejlepší z české gastronomie na jednom místě potkáte v Pardubicích o víkendu 22. a 23. června na Dostihovém závodišti.

Friends Fest Pardubice 2024

10. 8.
Friends Fest Pardubice 2024

Přátelský festival plný Ameriky. Auta, motocykly, military, vojenská historie, zbraně, koně, western, rodeo, lifestyle, móda, sport, gastronomie a přehlídka skupin hrajících muziku s americkými kořeny a feelingem.

ČEZ RunTour Pardubice 2024

19. 10.
ČEZ RunTour Pardubice 2024

Proběhni se s námi na trasách dlouhých 3, 5 a 10 kilometrů, nebo si vyzkoušej štafetu v jedinečném prostředí dostihového závodiště Velké Pardubické.

Pardubická všestrannost

12. 7.14. 7.
Pardubická všestrannost

Soutěž všestrannosti – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. Dnešní sport se vyvinul z původní potřeby armády testovat všestrannou způsobilost koní.

Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti

14. 9.15. 9.
Evropský den koní a Podzimní dožínkové slavnosti

Podzimní část programu na závodišti v Pardubicích patří o víkendu 14. – 15. 9. 2024 tradičnímu Evropskému dni koní a Podzimním dožínkovým slavnostem, které spojí dostihové zážitky s bohatým doprovodným programem.

Velká pardubická 2024

13. 10.
Velká pardubická 2024

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2024 nás čeká již 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání  a výstavy

Kalendář 2024: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy v roce 2024. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.

Další aktuality

Cyklobusy Českomoravským pomezím jezdí letos jen do Deštného v Orlických horách

Turistické autobusy pro pěší i cyklisty, který každé léto brázdí území regionu na pomezí Čech a Moravy, letos Pardubický kraj značně zredukoval. Speciální autobusy od června 2024 jezdí z Litomyšle, Lanškrouna a Pardubic do Deštného v Orlických horách. V provozu budou do konce září. Na výlet se tak můžete vydat třemi autobusy uzpůsobenými pro převoz kol. Cyklobusy jsou součástí systému integrované regionální dopravy Pardubického kraje (IREDO) a budou v provozu do konce září.
21. červen 2024 14:30
Letní sporty, Pardubický kraj

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší visutý most

Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní do hřebčína v Kladrubech, který patří spolu se zdejší krajinou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO! Vynechat nemůžete ani Stezku v oblacích, bobovou dráhu a visutou lávku Sky Bridge 721 na Dolní Moravě nebo do některou z mnoha legendárních vojenských pevností.
19. červen 2024 8:00
Zážitky, Pardubický kraj

Smetanova Litomyšl zve na přehlídku klasické hudby Krásných časů

Národní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice a současně největším festivalem klasické hudby pod "širým nebem". Letos se 66. ročník festivalu koná od 8. června do 7. července 2024. Rozmanitá dramaturgie zahrnuje opery, koncerty komorní i na přání, svatojánské vigilie, jazzovou jízdu i duchovní a chrámovou hudbu. Letošní podtitul festivalu zní: Naše vlast, který zdůrazňuje české kořeny, tradice a národní charakter festivalu, avšak nabízí také mezinárodní přesahy v podobě zahraničních umělců a jejich tvorby.
12. červen 2024 16:00
Kultura, Pardubický kraj

Obří mamut i vodní louže s hravou řekou na Dolní Moravě budou děti bavit

Naplánujte si rodinnou dovolenou plnou smíchu, dobrodružství a nezapomenutelných zážitků! Vydejte se do Horského resortu Dolní Morava a objevte ráj pro celou rodinu v srdci přírody. Děti se mohou začít těšit na nekončící zábavu v Mamutíkových zážitkových parcích, kde každý den objeví něco nového a neokoukaného.
8. červen 2024 6:00
Zážitky, Pardubický kraj

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic na pardubickém zámku anebo se projeďte na Mamutí horské dráze.
6. červen 2024 21:00
Památky, Pardubický kraj

Pernštýnská noc odstartuje Folklorní festival Pardubice – Hradec Králové

Červen se v Pardubicích tradičně nese v duchu folklóru. Folklórní festival Pardubice – Hradec Králové bude v pátek 7. června 2024 zahájen Pernštýnskou nocí. Přijďte oslavit na Pernštýnské náměstí již dvaatřicátý ročník Pernštýnské noci zhlédnutím bohatého kulturního programu, ochutnáním mnoha specialit ve stáncích a připitím zlatavého či jiného moku.
6. červen 2024 14:00
Kultura, Pardubický kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Pardubickém kraji

Chystáte se na výlet či příjemnou rodinnou dovolenou ve východních Čechách – na Králickém Sněžníku, v Orlických horách, na pomezí Čech a Moravy či v kraji okolo Pardubic, Chrudimi a Hlinska? Jestliže hledáte tipy na místa, kde by se líbilo dětem i dospělým, pomohou vám určitě naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do zábavních parků, přírody, za starými řemesly i historií? Stačí si jen vybrat...
29. květen 2024 7:26
Zážitky, Pardubický kraj

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním dvaatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024.
28. květen 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj