Úvod > Aktuality > Kalendář 2023: Pardubické závodiště zahajuje sezónu a zve nejen na závody
Letní sporty

Kalendář 2023: Pardubické závodiště zahajuje sezónu a zve nejen na závody

  • Vydáno13. dubna 2023
Dostihové závodiště v Pardubicích je pojem nejen v Česku, ale i v zahraničí. Na celou sezonu si připravilo celou řadu akcí jak pro dostihové nadšence, tak i pro rodiny s dětmi. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na tipy, kdy vyrazit do města perníku na výlet.

Duben: Zahájení sezóny

Dostihové závodiště své brány otevírá o několik týdnů dříve než v minulosti. Sezónu zahájí mítink se šesticí dostihů v neděli 16. dubna. Otevřeno je od 10 hodin, harmonogram závodů je následující: 11:15 Cena ENIGOO, 11:45 Cena společnosti Feedyou, 12:15 Cena společnosti Falcon security, s.r.o., 12:55 Pohár BICZ holding 2023, 13:35 Jarní cena Pardubického závodiště. Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 
 

Květen: Cross závody a I. kvalifikace na Velkou pardubickou

Po rovinových dostizích odstartuje také crossová sezóna na závodišti v Pardubicích. V tradičním termínu 8. května je na programu osm dostihů s prvním letošním „jedničkovým“ crosem na Pardubickém závodišti – ÚVODNÍ CROSS COUNTRY KOROKA. Start prvního dostihu je plánován ve 13:00 hod.

Dostih na 4500 metrů nese jméno trojnásobného vítěze Velké pardubické. První ročník Úvodní cross country Koroka se konal v roce 1963. V loňském roce v dostihu zvítězil s žokejem a pětinásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem tehdy šestiletý ryzák Night Moon, kterého pro stáj Dr. Charvát připravuje trenér Pavel Tůma.

Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 
 

Kvalifikace na Velkou pardubickou

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2023 nás čeká již 133. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Nejdříve se ale musí na závod kvalifikovat. Aby kůň mohl startovat v říjnové Velké pardubické musí absolvovat nejméně jeden ze čtyř kvalifikačních dostihů na pardubické dráze s podmínkou umístění do 5. místa, nebo s odstupem max. 20 vteřin od času vítěze. Splnění kvalifikace je možné dosáhnout také absolvováním v dostizích Crystal Cupu nebo steeplechase, steeplechase cross country nebo cross country o délce nejméně 4800 metrů v Irsku, Anglii, Francii nebo Itálii konané od 9.10.2022. Vítěz 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou má právo startovat bez kvalifikace.

První část – Velká cena města Pardubice – je na programu letošní sezónu v sobotu 20. května. Start prvního z osmi dostihů je plánován na 13:00 hod. Doporučený dress code první kvalifikace na závodišti v Pardubicích je zelená. Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 
 

Červen: Dětský den, festival jídla, II. kvalifikace

Největší dětský den v Pardubickém kraji se koná na dostihovém závodišti v Pardubicích první sobotu v červnu, 3.6.. Dětský super den rozzáří děti již po 22. Hlavními hvězdami programu budou Michal Nesvadba, prasátka Pigy a Lily, youtuber, Klaun Ferda. Můžete se těšit na bohatý doprovodný program s více jak 20 soutěžními stanovišťi se spoustou odměn a dárečků. Vstupné pro dospělé je 130 Kč, pro děti od 2 let 100 Kč. 
 

Prima fresh festival

Pátek a sobota 9.-10.6. budou na dostihovém závodišti patřit milovníkům dobrého jídla. Koná se zde Prima fresh festival. Degustační menu vám naservírují slavné restaurace v čele s Café Imperial Zdeňka Pohlreicha ve spolupráci s Valoria Restaurant. Ochutnat budete moci i menu od Českého národního týmu kuchařů a cukrářů, Restaurace U Sapíků na Klokočné a Restaurantu Marcela Ihnačáka. Nebudou chybět ani špičkové místní či zážitkové restaurace. 

Těšit se můžete i na hudební program, v pátek večer ovládne hlavní stage kapela Děda Mládek Illegal Band. V sobotu vám polechtá bránici stand up comedy Na Stojáka s Lukášem Pavláskem. Atmosféru moravských sklípků ve vinařské zóně v průběhu festivalu zajistí Cimbálová muzika Kaňúr. Připravena je i dětská zóna.

Jednodenní vstupenka stojí 150 Kč, děti do 140 cm a držitelé průkazů ZTP mají vstupné zdarma. Dvoudenní vstupné je 250 Kč (online 199 Kč). 

I červen ale bude na pardubickém závodišti o koních. 24.6. se koná II. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou
 

Červenec: Pardubická všestrannost

Soutěž všestrannosti – někdy nazývána také jako military – patří k nejnáročnějším jezdeckým disciplínám. 
První soutěže všestrannosti se konaly po roce 1900 ve Francii, v Pardubicích mají soutěže všestrannosti dlouhou tradici. V minulosti se tu konaly nejen národní šampionáty, ale také soutěže mezinárodní úrovně. Letos na Pardubickou všestrannost můžete vyrazit v polovině července, od 14. do 16.7.
 

Srpen: kvalifikace a festivaly

5.8. se koná III. kvalifikační závod na Velkou pardubickou. Vstupné pro dospělé činí 150 Kč, děti do 10 let jsou zdarma, snížené vstupné 80 Kč platí pro mládež, studenty a seniory. 


Sobota 12.8. bude na závodišti patřit milovníkům Ameriky a její kultury, gastromonie a aut. Koná se tu Friends Fest. Těšit se můžete například přehlídka skupin hrajících muziku s americkými kořeny a feelingem, na rodeo, na dřevorubeckou show, strogman show a mnoho dalšího. Vstupné v předprodeji je od 300 Kč, na místě od 450 Kč. Areál je otevřen od 10 do 22 hodin.  

Na konci prázdnin, 26.8., se mohou do areálu závodiště vydat především rodiny s dětmi, bude se tu konat druhý ročník Kinder Festu.
 

Září: kvalifikace, výstava Koně v akci

IV. kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, EURO EQUUS – Evropský den koní, jsou na programu 2.9.

Od 9. do 10.9.
vyražte na výstavu Koně v akci, která je největším setkáním koní a lidí v domově slavné Velké pardubické. Letos proběhne jubilejní 25. ročník. Vstupné je 150 Kč dospělí, snížené 80 Kč. Připraven je bohatý doprovodný program, například: fotokoutek s živým pony, workshopy a výtvarné dílny, projížďky konibusem, dětská stanoviště – hry a soutěže, výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky. 
 

Říjen: Velká pardubická a běžecký závod

Vrcholem sezony bude bezpochyby 133. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa. Poběží se v tradiční termín, druhou říjnovou neděli, tedy 8. 10. Přímo na pardubickém závodišti ji bude sledovat na třicet tisíc lidí, další miliony diváků obvykle výkony koní sledují u televizních obrazovek. 

Na trať dostihu s distancí 6 900 metrů a s jednatřiceti překážkami včetně obávaného Taxisova příkopu se vydá česká i světová překážková špička. Velká pardubická je dostihovým svátkem, který do Pardubic láká tisíce návštěvníků. Samotné město několik dní dopředu ožívá Městskými slavnostmi

21.10. koně závodiště přenechají běžcům, na programu je ČEZ Run Tour. Těšit se můžete na tratě dlouhé 3, 5 a 10 km, děti pak na Rákosníčkův běh na 500 a 1000 metrů.
 

Listopad, prosinec: Závěrečný dostihový den a závod Gladiator Race

Závěrečné dostihy roku 2023 jsou naplánové na 12.11. a v prosinci se na dostihové závodiště můžete vydat 2.12., kdy se bude konat Taxis Gladiator Race Pardubice. Závodit budou muži, ženy i děti na trase, po které vede závod Velké pardubické. 

Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání  a výstavy

Kalendář 2023: Sezóna s koňmi: dostihy, přehlídky, závody, parkurové skákání a výstavy

Koně vynikají nad jiná zvířata svojí inteligencí, vytříbenou povahou i vztahem ke svému jezdci. Jestliže také patříte k milovníkům tohoto ušlechtilého zvířete, které od nepaměti stojí po boku člověka, určitě vás potěší letošní závody, dostihy a přehlídky, které s koňmi souvisí. I když třeba nemáte možnost poznat svět z koňského hřbetu, vypravte se za jezdeckými i tažnými koňmi na prohlídky hřebčínů, závodiště a výstavy. Kalendář Kudy z nudy vám prozradí, kdy se jednotlivé akce konají, aby vám nic neuniklo.

ČEZ RunTour Pardubice 2023

21.10.
ČEZ RunTour Pardubice 2023

Seriál běžeckých závodů ČEZ RunTour odstartuje 21. 10. 2023 na Pardubickém dostihovém závodišti! Buďte u toho s námi a zažijte neopakovatelnou běžeckou atmosféru. Těšit se můžete na tratě dlouhé 3, 5 a 10 km, děti pak na Lupilu dětský běh na 500 a 1000 metrů.

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Dostihové závodiště Pardubice si prohlédnete s průvodcem

Pro všechny dostihové nadšence nabízí Dostihové závodiště Pardubice možnost prohlídky dostihové dráhy s odborným historickým výkladem. Budete mít jedinečnou možnost dozvědět se vše o bohaté historii Velké pardubické a celého závodiště. Projít se můžete po celé trase světoznámého dostihu se zastávkou u těch nejznámějších překážek.

Velká pardubická 2023

8.10.
Velká pardubická 2023

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2023 nás čeká již 133. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Další aktuality

Nenechejte si ujít Tlačenici perníku se svatým Václavem

Již tradičně se ve státní svátek svatého Václava sjíždějí do Perníkové chaloupky pod hradem Kunětická hora u Pardubic malí i velcí návštěvníci, aby si v rámci Svatováclavské tlačenice perníku sami mohli zkusit vytlačit, vykrojit a upéci staročeský perníček – třeba právě ten s motivem českého krále.
Pardubický kraj | Památky

V sobotu si užijete Loutkohrátky na Betlémě

V sobotu 23. září zamíří do památkové rezervace Betlém v Hlinsko opět loutky z Muzea loutkařských kultur v Chrudimi. Součástí programu Loutkohrátky na Betlémě jsou workshopy, kdy si malí i velcí návštěvníci budou moci na 4 stanovištích vyrobit vlastního maňáska či prstovou loutku z papíru.
Pardubický kraj | Památky

Užijte si poslední týdny nabitého letního provozu na Dolní Moravě

Podzim se kvapně přiblížil a horské kopce na Dolní Moravě se brzy vybarví. Ale ještě do konce října si můžete užít zážitky, za kterými mířili lidé po celé léto. Pak se hory začnou připravovat na další skvělou zimní sezónu. Využijte proto posledních týdnů letního provozu a vychutnejte si dolnomoravské babí léto. Co všechno nabízí?
Pardubický kraj | Zážitky

Veselým Kopcem zazní klapot vodního mlýna i tkalcovského stavu

Dvoudenní program s názvem Mlynáři a sekerníci je připraven na víkend 16. – 17. září 2023 v areálu Veselého Kopce. Vždy od 9:30 do 16:30 hodin můžete vidět v chodu veselokopecké technické památky na vodní pohon. V rámci komentovaných prohlídek s tkalcem Josefem Fidlerem, které začínají po oba dva dny v 10:30 a 14:00 hodin, můžete navštívit také novou stálou expozici Len na Veselém Kopci v usedlosti Pilných čp. 4.
Pardubický kraj | Památky

Přijeďte si užít zábavné odpoledne Kladruby naruby v Národním hřebčíně

Národní hřebčín Kladruby nad Labem připravil na sobotu 16. září 2023 bohatý program, který se snaží přiblížit chov starokladrubských koní nejširší veřejnosti. Pátý ročník akce Kladruby naruby nabídne odpoledne plné zábavy ale i poučení se odehraje na závodišti v Kladrubech nad Labem. Zábavnou formou představí význam Národního hřebčína a hodnoty krajiny zapsané na seznam na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Pardubický kraj | Zážitky

Pardubičtí Koně v akci oslaví koňské tradice i krajské dožínky

Na největší setkání koní a lidí v domově slavné Velké pardubické se můžete zajet podívat o víkendu 9. a 10. září 2023. Jedná se mezinárodní výstavu Koně v akci, která koná na Dostihovém závodišti v Pardubicích. Pořadatelé v rámci 25. ročníku výstavy připravili nabitý a rozmanitý program, jehož součástí se v neděli 10. září stanou také krajské dožínky. A protože pořadatel výstavy – Dostihový spolek – si letos připomíná 30 let svého založení, nemůže být tématem výstavy nic jiného než výročí.
Pardubický kraj | Letní sporty

Lanškrounská kopa zve na výlet i městské slavnosti

Tradiční dálkový pochod Lanškrounská kopa, při kterém můžete poznat zblízka lanškrounský region, se koná 9. září 2023. Turisté si mohou vybrat z pěších i cyklistických výletů různých délek a obtížností, pro děti je připraven pohádkový les. V pátek 8. září se navíc můžete poveselit na městských slavnostech, ty budou pokračovat i v sobotu.
Pardubický kraj | Letní sporty

Na Veselém Kopci se bude slavit posvícení

Prázdninami zajímavé programy na Veselém Kopci u Hlinska nekončí! V sobotu 2. září od 9 do 16 hodin se ve skanzenu koná program s příjemným názvem i obsahem – Posvícení. Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. Posvícenské menu, jako třeba pečenou kachnu, chystá restaurace v areálu skanzenu.
Pardubický kraj | Památky