Úvod > Aktuality > Mariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho
Mariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho
">
Památky

Mariánská Týnice dostaví ambit a dvě kaple podle Santiniho

  • Vydáno4. ledna 2017
Monumentální barokní komplex Mariánská Týnice se po třech stovkách let čekání dočká podoby, jakou pro ni navrhl stavitel Jan Blažej Santini. Západočeské západní barokní perle tak přibyde chybějící východní ambit a dvě kaple. Unikátnost dostavby tkví v tom, že si dosud nikdo v českých zemích netroufl dostavět něco, co bylo navrženo v době barokní, avšak „zatím“ nebylo realizováno.
TýniceMariánská Týnice – barokní perla severního Plzeňska se pouští do jedinečného projektu. Podle 300 let staré vize Jana Blažeje Santiniho dostaví kapli při východní části Kostela Zvěstování Panny Marie, s níž se začalo už v 18. století. Santiniho projekt tak bude realizován celý, a to i přesto, že už fakticky neexistuje originální plán.

Původní Santiniho plány počítaly s tím, že celý areál bude mít čtyři části – kostel, proboštství a dva ambity. Východní ambit byl ale pouze zahájen, zůstaly z něho torza dvou kaplí. Ambity sloužily k tomu, aby se tam schovali poutníci a zpovídali se tam. Areál má výhodu, že se zachoval v původní koncepci, nejsou v něm pozdější dostavby.
 
Podle plánů by se letos mělo začít s jihovýchodní kaplí a ambitovým křídlem s bránou. Do roku 2020 má být dokončena stavba celého východního ambitového křídla. I když se nedochoval faktický, autentický, originální Santiniho projekt, kaple se postaví jako kopie stavby vybudované na západní straně kostela, jež podle Santiniho projektu stojí. Bude zrcadlově obrácená. Klenuta má být takzvanou "českou plackou" neboli širokou a plochou klenbou typickou pro baroko, má mít také mansardovou střechu. V nové stavbě se budou pořádat výstavy, divadelní představení, koncerty i další akce. Zároveň nové prostory doplní novou expozici o Santinim.
 

Poutní místo zrušil Josef II.

Mariánská TýniceDominantní stavba v polích asi čtyřicet kilometrů na sever od Plzně má za sebou pohnutou minulost. Proboštství a kostel začal budovat v roce 1711 podle Santiniho projektu plaský klášterMariánská Týnice měla sloužit jako poutní místo.

Stavba byla dokončena v roce 1751. O 24 let později ale zasáhl Josef II., který dekretem klášter Plasy i stavbu v Týnici zrušil. V 19. století začala Týnice chátrat a rozpadat se. Od 50. let 20. století je v areálu muzeum. Rozsáhlá záchrana a obnova se uskutečňuje posledních zhruba 20 let.
Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Expozici orientovanou především na historii regionu severního Plzeňska najdete v areálu bývalého cisterciáckého proboštství v Mariánské Týnici.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.