Úvod > Aktuality > Nová interaktivní expozice láká na výlet na Svatou Horu
Nová interaktivní expozice láká na výlet na Svatou Horu
"> "> "> ">
Památky

Nová interaktivní expozice láká na výlet na Svatou Horu

  • Vydáno29. července 2016
Panorama poutního místa Svatá Hora vítá již více než 330 let návštěvníky královského horního města Příbrami. Nově zrekonstruovaný poutní areál Svaté Hory od léta 2016 nabízí novou expozici nového velkého muzea, které je určeno všem zájemcům o historii a barokní umění. Připraven je nejen poutavý výklad, ale i pracovní listy, zajímavé exponáty, časová osa s významnými událostmi z naší historie.
Ve zdech baziliky je uctívána vzácná gotická milostná soška Panny Marie Svatohorské. Jejím prvním ctitelem byl pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic, který měl sídlo v Ernestinu – na zámečku v historickém centru města. Původní malá kaple byla nad Příbramí postavena patrně již ve 13. století rytířem Malovcem. Socha Panny Marie sem byla později přenesena. Za působení jezuitů ve 2. polovině 17. století byl vystavěn poutní areál, který se stal perlou raně barokní architektury.
 

V roce 2015 prošel celý areál náročnou rekonstrukcí

Díky rekonstrukci je nabídka poutního areálu rozšířena o nové prvky. Za prohlídku stojí nově vzniklé svatohorské muzeum, které se nachází pod celým severním ambitem. V muzeu jsou mimo jiné vystaveny exponáty nalezené při rekonstrukci. Celá prohlídka začíná a končí u barokní pece, jež byla překvapivě objevena v přízemí kláštera. Expozice vypovídá o historii Svaté Hory. Události jsou zde na časové ose zasazeny do dějin Čech. Pro děti je k dispozici samostatná časová osa se symboly, které souvisí s pracovními listy.

Na obrazovkách děti mohou sledovat čtyři animované příběhy o důležitých událostech z dějin Svaté Hory. Na dalším projektoru jsou vidět plánky a ukázky postupné výstavby poutního místa. Návštěvníci si mohou prohlédnout jednu ze studen, u níž je informace o spojení s ostatními svatohorskými studnami. Zajímavé jsou také ukázky objevených odvodňovacích kanálků a nález dětského hrobu.
 

Tip na letní procházku kolem Svaté hory

Vydejte se na výlet letní přírodou po okolí Svaté Hory. Během cesty se naskytnou zajímavé pohledy na Svatou Horu. Díky probíhajícím opravám poutního areálu se můžeme přenést do doby 2. poloviny 17. století a zažít, jak probíhala stavba perly raně barokní architektury podle návrhu italského architekta Carla Luraga.

Procházka doprovázená výkladem vede přes nejvyšší bod Svaté Hory – Kalvárii (586 m n. m.), odkud se vám otevře neopakovatelný pohled na poutní areál korunovaný devíti věžemi, dále projdete sady a lesními pěšinami, trasa vede kolem studánky a křížové cesty v parku, odkud se rovněž naskytne výhled na město Příbram. Terén není náročný a dozvíte se mnoho zajímavostí.
Exerciční dům, Domeček a apartmány na Svaté Hoře v Příbrami

Exerciční dům, Domeček a apartmány na Svaté Hoře v Příbrami

Poutníci, skupiny i jednotlivci se mohou ubytovat v exercičním domě. Svatá Hora je odtud doslova na dohled. Návštěvníkům nabízí i stravování, to navíc probíhá v jedinečném prostředí refektáře svatohorského kláštera. Ubytovat se lze také ve dvou apartmánech.

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky