!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Letecké muzeum v Kunovicích má nově ve své sbírce letoun Jak 40
Letecké muzeum v Kunovicích má nově ve své sbírce letoun Jak 40
"> "> ">
Památky

Letecké muzeum v Kunovicích má nově ve své sbírce letoun Jak 40

Vydáno 26. listopadu 2020
Do Leteckého muzea v Kunovicích přibyl v posledních dnech nový exponát - jedná se o letoun Jakovlev Jak 40, který sloužil velmi dlouho ve Vzdušných silách Armády ČR. Letadlo získalo od armády Technické muzeum v Brně, které jej v rámci dlouhodobé spolupráce se slováckým Leteckým muzeem zapůjčilo do Kunovic. Stroj budou mít fandové letectví poprvé možnost vidět příští rok na jaře v areálu muzea.
Kunovice Jak 40Nové letadlo si od jara roku 2021 prohlédnou návštěvníci Leteckého muzea v Kunovicích. Jedná se o letoun Jak 40 s registračním číslem 0260, který sloužil Armádě ČR dlouhá desetiletí. Přepravoval členy vlády ČR a byl tedy upraven do luxusní podoby. Celkově se jedná o čtvrtý letoun se salonní úpravou, který bude v Kunovicích k vidění.

Letadlo bylo vyrobeno v Sovětském svazu dne 16. prosince 1979 a ještě ve stejném měsíci stihlo přiletět do Prahy. Sloužilo Leteckému oddílu Federálního ministerstva vnitra a létadlo jako malý VIP salón pro max. 18 osob. Čtyři lidé mohli trávit let v předním salonku na kožených pohodlných luxusních sedačkách, za nimi bylo dalších 14 míst ve standardní kabině. Stroj létal nejen v rámci České republiky, ale také do zahraničí, například do Londýna, Bruselu anebo Říma. Maximální rychlost letounu byla 550 km/hod. Naposledy posloužilo Vládě ČR dne 3. 7. 2019, kdy na jeho palubě stanul prezident Miloš Zeman.

Kunovice Jak 40Letadla typu Jakovlev byly vyráběny od 60. let minulého století v SSSR, první prototyp Jaku 40 vzlétl 21. října 1966. Letouny létaly pod Aeroflotem i z nezpevněných ploch a uměly proletět nejrůznější klimatické podmínky. Největší rozmach výroby pokračoval až do roku 1981, kdy bylo vyrobeno 1011 letadel, tehdejší Československo patřilo mezi nejčastější odběratele těchto strojů. Mezi lety 1974 až 1979 jsme získali 25 těchto letadel, používalo je jak Ministerstvo vnitra, tak i ČSA.
Letecké muzeum v Kunovicích

Letecké muzeum v Kunovicích

Víte, že se u nás můžete letadel dotknout a do některých se i podívat? V muzeu nejsou mezi návštěvníky a vystavenými exponáty žádné bariéry. V rámci jednoho vstupného se můžete podívat do nitra letounů, poslouchat radiokomunikaci posádek s letištní věží Kunovice a nasát leteckou atmosféru.