Úvod > Aktuality > Legiovlak se na několik dní zastavil v Poličce
Legiovlak se na několik dní zastavil v Poličce
"> "> "> ">

Legiovlak se na několik dní zastavil v Poličce

Vydáno 25. července 2019 Památky
Vlaková stanice Polička hostí od 23. do 28. 7. 2019 Legiovlak - pojízdné muzeum československých legií. Čtrnáct zrekonstruovaných vagonů představuje život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnost si ho může prohlédnout zdarma, až do neděle 28. července, pak Legiovlak odjede do Rýmařova.
LegiovlakU příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostantý stát zahájila již v roce 2015 svou několikaletou pouť po České republice unikátní pojízdná expozice tzv. Legiovlak. Toto legionářské muzeum na kolejích představuje věrnou repliku legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918-1920. V termínu 23.- 28. 7. 2019 bude Legiovlak pobývat i v Poličce a bude bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti.

LegiovlakLegiovlak se skládá z 14 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových.

Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.


Legiovlakem s legionáři

LegiovlakVlak zůstane na nádraží v Poličce do 28. července a pro veřejnost je přístupný zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Expozicí provádí posádka vlaku v dobových uniformách s odborným výkladem, která je vždy připravena na dotazy. Pracovníci ČsOL mohou každému návštěvníkovi na místě poradit dopátrat legionáře ve vlastní rodině.

Legiovlak je ojedinělým muzejním projektem, který nemá v České republice obdoby. Každý z vagonů je rozdělen na dvě části. Jedna přesně odpovídá dobovým skutečnostem a vypadá tak, jako by v ní legionáři stále žili.

Expozici doplňují vysvětlující texty a dobové fotografie. Návštěvníci se nejen dozví podrobnosti ze života legionářů, ale prohlédnou si originální součásti výstroje a výzbroje a předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty lze vzít do rukou a to včetně některých zbraní. Cílem Legiovlaku je připomenout skoro zapomenuté legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny exkurze s výkladem, pracovní listy a další materiály zdarma.
Legiovlak 2020

2.6.
26.11.
Legiovlak 2020

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.