Úvod > Aktuality > Legiovlak se na několik dní zastavil ve Dvoře Králové
Legiovlak se na několik dní zastavil ve Dvoře Králové
"> "> "> ">

Legiovlak se na několik dní zastavil ve Dvoře Králové

Vydáno 28. července 2020 Památky
Nádraží Dvůr Králové nad Labem je desátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak ve Dvoře Králové nad Labem přístupný zdarma od úterý 28. července až do neděle 2. srpna 2020. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Veřejnost si ho může prohlédnout zdarma.
LegiovlakU příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostantý stát zahájila již v roce 2015 svou několikaletou pouť po České republice unikátní pojízdná expozice tzv. Legiovlak. Toto legionářské muzeum na kolejích představuje věrnou repliku legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918-1920. V termínu 28. 7. - 2. 8. 2020 bude Legiovlak pobývat ve Dvoře Králové a bude bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti.

LegiovlakLegiovlak se skládá z 14 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových.

Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.


Legiovlakem s legionáři

LegiovlakVlak zůstane na nádraží ve Dvoře Králové do 2. srpna a pro veřejnost je přístupný zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Expozicí provádí posádka vlaku v dobových uniformách s odborným výkladem, která je vždy připravena na dotazy. Pracovníci ČsOL mohou každému návštěvníkovi na místě poradit dopátrat legionáře ve vlastní rodině.

Legiovlak je ojedinělým muzejním projektem, který nemá v České republice obdoby. Každý z vagonů je rozdělen na dvě části. Jedna přesně odpovídá dobovým skutečnostem a vypadá tak, jako by v ní legionáři stále žili.

Expozici doplňují vysvětlující texty a dobové fotografie. Návštěvníci se nejen dozví podrobnosti ze života legionářů, ale prohlédnou si originální součásti výstroje a výzbroje a předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty lze vzít do rukou a to včetně některých zbraní. Cílem Legiovlaku je připomenout skoro zapomenuté legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny exkurze s výkladem, pracovní listy a další materiály zdarma.

S ohledem na prevenci před šířením epidemie COVID-19 platí v rámci celé expozice Legiovlaku bezpečností opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, vstupu pouze se zakrytými ústy a nosem, dodržování odstupů ve vzdálenosti 2 metry a s dodržováním kapacity návštěvníků. Veškeré bezpečnostní pokyny pro návštěvníky budou uvedeny na místě expozice.
Legiovlak 2020

2.6.
26.11.
Legiovlak 2020

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

24.9.
2020
Africké a lví safari ve Dvoře Králové končí letní sezonu

Africké a lví safari ve Dvoře Králové končí letní sezonu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zážitky
21.9.
2020
Vysoko do hor na polévku nebo do skalnatého ráje

Vysoko do hor na polévku nebo do skalnatého ráje

Krkonoše a Podkrkonoší | Příroda
12.9.
2020
Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonošské cyklobusy jsou v provozu až do konce září

Krkonoše a Podkrkonoší | Letní sporty