!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Legiovlak se na několik dní zastavil ve Dvoře Králové
Legiovlak se na několik dní zastavil ve Dvoře Králové
"> "> "> ">
Památky

Legiovlak se na několik dní zastavil ve Dvoře Králové

Vydáno 28. července 2020
Nádraží Dvůr Králové nad Labem je desátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti je Legiovlak ve Dvoře Králové nad Labem přístupný zdarma od úterý 28. července až do neděle 2. srpna 2020. Ve všední dny od 8 do 18 a o víkendu od 9 do 19 hodin. Veřejnost si ho může prohlédnout zdarma.
LegiovlakU příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostantý stát zahájila již v roce 2015 svou několikaletou pouť po České republice unikátní pojízdná expozice tzv. Legiovlak. Toto legionářské muzeum na kolejích představuje věrnou repliku legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918-1920. V termínu 28. 7. - 2. 8. 2020 bude Legiovlak pobývat ve Dvoře Králové a bude bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti.

LegiovlakLegiovlak se skládá z 14 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových.

Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.


Legiovlakem s legionáři

LegiovlakVlak zůstane na nádraží ve Dvoře Králové do 2. srpna a pro veřejnost je přístupný zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Expozicí provádí posádka vlaku v dobových uniformách s odborným výkladem, která je vždy připravena na dotazy. Pracovníci ČsOL mohou každému návštěvníkovi na místě poradit dopátrat legionáře ve vlastní rodině.

Legiovlak je ojedinělým muzejním projektem, který nemá v České republice obdoby. Každý z vagonů je rozdělen na dvě části. Jedna přesně odpovídá dobovým skutečnostem a vypadá tak, jako by v ní legionáři stále žili.

Expozici doplňují vysvětlující texty a dobové fotografie. Návštěvníci se nejen dozví podrobnosti ze života legionářů, ale prohlédnou si originální součásti výstroje a výzbroje a předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty lze vzít do rukou a to včetně některých zbraní. Cílem Legiovlaku je připomenout skoro zapomenuté legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny exkurze s výkladem, pracovní listy a další materiály zdarma.

S ohledem na prevenci před šířením epidemie COVID-19 platí v rámci celé expozice Legiovlaku bezpečností opatření v podobě dezinfekce rukou před vstupem do expozice, vstupu pouze se zakrytými ústy a nosem, dodržování odstupů ve vzdálenosti 2 metry a s dodržováním kapacity návštěvníků. Veškeré bezpečnostní pokyny pro návštěvníky budou uvedeny na místě expozice.
Legiovlak 2021 - předběžný termín

15.3.
1.12.
Legiovlak 2021 - předběžný termín

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

14.2.
2021
Vyzkoušejte běžky v Grund Resortu Golf & Ski Mladé Buky

Vyzkoušejte běžky v Grund Resortu Golf & Ski Mladé Buky

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
10.2.
2021
Kam na běžky s dětmi v Krkonoších

Kam na běžky s dětmi v Krkonoších

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
4.2.
2021
Vyzkoušejte skialpinistické trasy v okolí Trutnova

Vyzkoušejte skialpinistické trasy v okolí Trutnova

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty