Úvod > Aktuality > Nenechte si ujít prohlídku legiovlaku – rozrostl se o další vagón
Památky

Nenechte si ujít prohlídku legiovlaku – rozrostl se o další vagón

  • Vydáno21. července 2023
Legiovlak – pojízdné legionářské muzeum na kolejích brázdí české železnice 9 let, každý rok se jeho expozice mění a rozrůstá. Nejnovějším přírůstem do již 14 vagonové soupravy je opravený francouzský vagon z roku 1910, který k armádním účelům sloužil již za první světové války. Po kompletní renovaci byl 18. 7. představen v Úštěku, kde jeho interiér hostí výstavu o 80. výročí bojů Čechoslováků u Sokolova. Ve všední dny je otevřen od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Prohlédnout si jej můžete zdarma.
LegiovlakByť Legiovlak křižuje po železnici českou krajinu už devátý rok, každou chvíli přináší svým návštěvníkům nové a nové poznatky. Když Československá obec legionářská před 10 lety projekt představila veřejnosti, měl Legiovlak pouze tři provozuschopné vagony. Za devět let legionáři postupně expozici na kolejích rozšířili na 15 vagonů plných historie, navštívili desítky měst v Čechách a na Slovensku, provedli tisíce školních výstav a téměř 2 miliony návštěvníků.

Nejnovějším přírůstem Legiovlaku není nic menšího než původně francouzský rychlíkový vůz vyrobený v roce 1910 pro společnost Východní dráhy, jeho prvoválečné osudy nejsou příliš známé, ale během druhé světové války byl přestaven na generátorový a doprovodný vůz, který sloužil v rámci německého radarového vlaku. Po válce byl radarový vlak součástí výzbroje československé armády a jeho vrak se zachoval do současnosti.

legiovlakLegionáři vůz získali v roce 2023 a ihned zahájili jeho rekonstrukci. A protože v Legiovlaku chyběl prostor, kde by se daly pořádat krátkodobé výstavy k aktuálním výročím a událostem, bude bývalý generátorový vůz sloužit právě těmto účelům. Vůz je poprvé k vidění od 18. do 23. 7.Úštěku, ale protože se stal stálou součástí Legiovlaku, mohou ho návštěvníci vidět na všech dalších zastávkách, těch do konce prázdnin je na plánu ještě sedm a do konce roku dokonce dvacet. Nejbližšími místy, kde si bude možné nový vůz prohlédnout jsou města Nižbor 25.-30.7., Řevnice 1.-6.8. Český Brod 8.-13.8., Uhlířské Janovice 15.-20.8., Nedvědice 22.-27.8. anebo Velké Pavlovice 29.8.-3.9. Až do 13. srpna bude navíc k vlaku přistavena zapůjčená parní lokomotiva 431.032 "Ventilovka".
 

Legiovlakem s legionáři a první výstava v novém vagónu

Legiovlak se skládá z 15 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových. Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Expozice je přístupná vždy zdarma a návštěvníci se mohou každou hodinu připojit ke komentované prohlídce, kterou provádějí průvodci v historických legionářských uniformách. V průběhu školního roku jsou dopoledne rezervována pro objednané školní kolektivy.

legiovlakPrvní výstava, kterou bývalý vůz radarového vlaku hostí, se věnuje letošnímu 80. výročí bojů Československého pěšího praporu na východní Ukrajině a v bitvě u Sokolova v březnu 1943. Pro návštěvníky je připravena panelová výstava s ukázkou dobových uniforem, vybavení a se spoustou fotografii a nejnovějších poznatků, které se našim badatelům podařilo o této pro náš odboj významné bitvě zjistit. Na říjen letošního roku legionáři připravují do nového vozu další výstavu, která se bude věnovat 105. výročí vzniku Československa. Kdo chce vidět Sokolovo, nesmí moc váhat.
Legiovlak 2024

9. 4.14. 4.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Další aktuality

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl

50 tipů, kam na výlet v okolí Ústí nad Labem

Vyrazili jste do Ústí nad Labem na prázdniny, nebo ve městě žijete a rádi byste někam na výlet? Portál Kudy z nudy pro vás připravil výběr toho nejlepšího co v okolí krajské metropole najdete. Můžete navštívit hrady a zámky, projít se po naučných stezkách, nebo si pořádně zasportovat.
Ústecký kraj | Zážitky

Zámek Benešov nad Ploučnicí letos slaví 500 let Horního zámku

V roce 1524 byla dokončena výstavba nejstarší zámecké budovy v Benešově nad Ploučnicí, a v roce 2024 to je tedy přesně 500 let, co si zde tuto slavnostní událost připomínají. V rámci tohoto výročí si pro návštěvníky zámek přichystal mnoho speciálních akcí. Okenice po dlouhé zimě zámek poprvé otevírá o Velikonocích od 28. 3. do 1. 4. 2024, během dubna bude mít otevřeno o víkendech.
Ústecký kraj | Památky

Zámek Libochovice se po zimě již otevírá

Od posledního březnového víkendu je možné navštívit barokní zámek Libochovice v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Otevřeno je zde denně od 29. 3. do 1. 4. 2024, během dubna pak o víkendu, vždy od 9:00 do 15:00 hodin.
Ústecký kraj | Památky

České Švýcarsko zve do Divoké soutěsky Kamenice: plavby 2024 začínají!

Zima pozvolna odchází i z Národního parku České Švýcarsko a ti, kdož se chystají na jarní výlet do krajiny divokých skal a křišťálových říček mohou využít plavby na lodičkách po Kamenici v Divoké soutěsce. První plavby začínají už během velikonočního prodlouženého víkendu 29. března až 1. dubna 2024. Od 2. dubna až 3. listopadu pak budou lodičky jezdit pravidelně každý den.
Ústecký kraj | Letní sporty

Ve skanzenu Zubrnice zažijete Velikonoce na vsi

Užijte si jaro v Zubrnicích! O víkendu 23. až 24. března se bude ve vesnickém skanzenu zpívat, tančit a vynášet Morana. Po oba dva dny budou moci návštěvníci obdivovat krásu a um zdobení vajíček různými technikami, ať je to batikování, drátování či vyškrabávání.
Ústecký kraj | Kultura