Úvod > Aktuality > Legiovlak se na několik dní zastaví v Jaroměři
Legiovlak se na několik dní zastaví v Jaroměři
"> "> "> ">
Památky

Legiovlak se na několik dní zastaví v Jaroměři

  • Vydáno6. června 2022
Nádraží Jaroměř je jedenáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Jaroměři přístupný zdarma od úterý 7. až do neděle 12. června. Ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Veřejnost si ho může prohlédnout zdarma.
LegiovlakU příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostantý stát zahájila již v roce 2015 svou několikaletou pouť po České republice unikátní pojízdná expozice tzv. Legiovlak. Toto legionářské muzeum na kolejích představuje věrnou repliku legionářského vlaku, v němž žili a bojovali příslušníci naší zahraniční armády v Rusku v letech 1918-1920. V termínu 7. 6. – 12. 6. 2022 bude Legiovlak pobývat v Jaroměři a bude bezplatně přístupný všem zájemcům z řad široké veřejnosti. Komentované prohlídky pro veřejnost se konají ve všední dny od 14:00, o víkendech pak každou celou hodinu.

LegiovlakLegiovlak se skládá z 14 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových. Ve všech vozech čeká návštěvníky věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.


Legiovlakem s legionáři

LegiovlakVlak zůstane na nádraží v Jaroměři do 12. června a pro veřejnost je přístupný zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00. Expozicí provádí posádka vlaku v dobových uniformách s odborným výkladem, která je vždy připravena na dotazy. Pracovníci ČsOL mohou každému návštěvníkovi na místě poradit dopátrat legionáře ve vlastní rodině. Legiovlak je ojedinělým muzejním projektem, který nemá v České republice obdoby. Každý z vagonů je rozdělen na dvě části. Jedna přesně odpovídá dobovým skutečnostem a vypadá tak, jako by v ní legionáři stále žili.

Expozici doplňují vysvětlující texty a dobové fotografie. Návštěvníci se nejen dozví podrobnosti ze života legionářů, ale prohlédnou si originální součásti výstroje a výzbroje a předměty legionářské každodennosti. Vybrané exponáty lze vzít do rukou a to včetně některých zbraní. Cílem Legiovlaku je připomenout skoro zapomenuté legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny exkurze s výkladem, pracovní listy a další materiály zdarma.
Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.