Úvod > Kam pojedete? > Středočeský kraj > Kutnohorsko a Kolínsko > Uhlířské Janovice

Uhlířské Janovice

Uhlířské Janovice leží jihozápadně od Kutné Hory na mírně zvlněné planině mezi Polabím a Posázavím. Název prozrazuje, že tu žili uhlíři, kteří odpradávna dodávali dřevěné uhlí do kutnohorských hutí. Jeho výroba se udržela mnohem déle než jinde, dým z milířů tu stoupal ještě počátkem 18. století.

Co musíte vidět v Uhlířských Janovicích

Když budete chtít vidět všechny významné památky Uhlířských Janovic, nečeká vás dlouhé putování, všechno je tu pěkně pohromadě: na náměstí stojí barokní kostel sv. Aloise Gonzagy, barokní fara a radnice, o kousek dál najdete románsko-gotický kostel sv. Jiljí se vzácnými freskami, barokní márnicí a dřevěnou zvoničkou.

Připomínkou zaniklé židovské čtvrtě je synagoga sloužící jako kostel Církve československé husitské, židovský hřbitov na jižním okraji města připomíná jediný symbolický náhrobek.
 

Znáte františkánský klášter v Zásmukách?

Římskokatolická farnost v Uhlířských Janovicích nepečuje jen o uvedené kostely, ale také o řadu vesnických kostelíků a františkánský klášter v nedalekých Zásmukách. Během druhé světové války sloužil jako internační místo pro kněze nepohodlné protektorátnímu režimu, od padesátých let se prostory pronajímaly k bydlení. Nyní se do kláštera vrací nový život a v péči farníků se mění v místo pro duchovní, kulturní a společenské aktivity.
 

K výletům zve rozhledna, hrad i muzea

Nejbližším výletním cílem je rozhledna Březina u Žandova, jihovýchodně od Uhlířských Janovic. Ještě o kousek dál směrem na Kutnou Horu objevíte zříceniny hradu Sion, který si tu v letech 1426 až 1427 postavil husitský hejtman Jan Roháč. Když se vydáte z Janovic na jihozápad, záhy se dostanete do údolí Sázavy, do Ratají nad Sázavou. Jen zvenčí si prohlédnete hrad Pirkštejn, navštívit můžete zámek s dřevorubeckým muzeem a expozicí Babiččiny kočárky.

Aktivity

Farma Bláto

Farma Bláto je vyhlášená výrobou tvrdých a polotvrdých zrající sýrů s Alpskou kulturou, z kvalitního mléka z pastvy podle několik set let starých receptur. Sýraři se o ně po několik měsíců starají ve zracích místnostech v útrobách kamenného statku.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Židovský hřbitov Uhlířské Janovice

Židovský hřbitov v Uhlířských Janovicích byl vybudován okolo roku 1832, kdy zde žila početná židovská komunita. Poté byl používán až do druhé světové války. Dnes se zde nachází pouze několik fragmentů původních náhrobků.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Kostel sv. Aloise Gonzagy Uhlířské Janovice

Kostel sv. Aloise, který tvoří dominantu Václavského náměstí v Uhlířských Janovicích, byl založen roku 1767 a vystaven v letech 1794–1795 knížetem Aloisem z Lichtenštejna. V chrámu se nachází rokokový oltář a pozdně renesanční cínová křtitelnice z roku 1616.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Židovská synagoga Uhlířské Janovice

Synagoga v Uhlířských Janovicích byla roku 1798 postavena na místě starší modlitebny. Po několika dalších požárek byla přestavěna do dnešní podoby v orientálním maurském slohu.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Empírová radnice v Uhlířských Janovicích

Empírová radnice z let 1838 – 1846 na severní straně náměstí, dnes zde mimo jiné informační středisko.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Kostel sv. Jiljí v Uhlířských Janovicích

V Uhlířských Janovicích najdete jednolodní kostel z lomového kamene s kamenickými detaily z místního červeného pískovce. Na místě tohoto kostela stála románská kaple ještě za dob prvního slovanského osídlení. Ve 13. století k ní byl přistavěn pozdně románský kostelík zasvěcený sv. Jiljí.
Uhlířské Janovice, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet s Thurn-Taxisy z Loučeně do Jabkenic

Tajuplný Svatojiřský les je místo, prodchnuté starobylými legendami, keltskou mystikou a mariánským kultem. Na jednom jeho okraji leží Jabkenice s Památníkem Bedřicha Smetany, na druhém kouzelný zámek Loučeň. Obě místa spojuje cyklistický výlet s nenáročným profilem.
výlet do Polabí, Výlety pro děti

Pěší výstup na Plešivec – brdský Olymp z Jinců do Lochovic

Na tenhle výlet se budete muset vydat vlakem. Začíná totiž na stanici Jince a končí na železniční zastávce Lochovice. A co vás čeká mezi nimi? Parádní vystup na brdský Olmyp, jak se přezdívá zdejší hoře Plešivec. Na vrcholu naleznete skalní vyhlídku Čertova kazatelna, která nabízí krásný výhled do širokého okolí Jinců, Hořovic a Hostomic.

S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem