!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Krušnohorská bílá stopa nabízí hned několik možností výletů na běžkách
Zimní sporty

Krušnohorská bílá stopa nabízí hned několik možností výletů na běžkách

Vydáno 25. ledna 2021
Tichá, zasněžená zimní krajina, sníh křupající pod běžkami a slunce, zářící na šmolkově modrém nebi – to všechno přispívá ke skvělým pocitům, které při běžeckém lyžování zažíváte. Na své si pak určitě přijdete v Krušných horách, kde naleznete unikátní síť běžeckých tratí s názvem Krušnohorská bílá stopa. Nacházejí se v oblasti Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice a Telnice. Běžkařům nabízí strojově upravené stopy, které navazují i na stopy v sousedním Sasku. Nadmořská výška tratí se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem.
BěžkyKrušnohorská bílá stopaod 250 do 350 kilometrů běžkařských okruhů, které jdou po hřebenech Krušných hor od Telnice, přes Bouřňák, Dlouhou Louku, Klíny, Lesnou a Nové Město (Cínovec), Adolfov a Petrovice. Na ně pak ještě navazují tratě a okruhy v sousedním Sasku.

Můžete si vyzkoušet několik tras s různou náročností, třeba 15 km dlouhý flájský okruh s možností vidět nebo dokonce vystoupat na nejvyšší vrchol severovýchodní části Krušných hor Loučnou (956 m n. m.) anebo 3 km dlouhý okruh, který vede k rozhledně na vrcholu Vlčí hory (890 m n. m.). Tratě s šířkou od 3 do 6 m a vždy minimálně s jednou stopou jsou v zimním období udržovány pravidelně i ve všedních dnech.

Krušné horyAktuálně je (25. 1. 2021) je upraveno 31 km okruhů: Vysoká Mýť, Vrch Tří pánů, Loučná, Vlčí hora a Vilejšov. Na webových stránkách Krušnohorské bílé stopy lze najít info o úpravách tratí, snímky z webkamer, aktuální teplotou a stav počasí. Rolby z Abertam, Jelení a Vysoké Pece vyrazily do terénu v noci z neděle na pondělí, upraveny byly páteřní trasy od Bublavy přes Vysokou Jedli a Jelní po Boží Dar. Vzhledem k dočasnému výpadku božídarské rolby byly trasy v okolí Božího Daru upraveny v omezeném rozsahu rolbou z Abertam.

Perinskou rolbou byla v pondělí ráno upravena trasa z Perninku přes Černou cestu na Blatenský vrch a do Horní Blatné a okruhy pro pěší/pejskaře u Perninku. Z nedělního odpoledne jsou upraveny stopy u Meluzíny a magistrála na Halži a skútrem stopy u Nejdku.
Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách - z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách - poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Skiareál Neklid na Božím Daru

Skiareál Neklid na Božím Daru

Lyžařské středisko Neklid s nadmořskou výškou 850 - 1135 m se nachází v těsném sousedství městečka Boží Dar, 3 km od známého německého střediska Oberwiesenthal.