Úvod > Aktuality > Krušnohorská bílá stopa láká na výlety na běžkách
Zimní sporty

Krušnohorská bílá stopa láká na výlety na běžkách

  • Vydáno8. února 2022
Tichá, zasněžená zimní krajina, sníh křupající pod běžkami a slunce, zářící na šmolkově modrém nebi – to všechno přispívá ke skvělým pocitům, které při běžeckém lyžování zažíváte. Na své si pak určitě přijdete v Krušných horách, kde naleznete unikátní síť běžeckých tratí s názvem Krušnohorská bílá stopa. Nacházejí se v oblasti Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, Bouřňák, Fojtovice a Telnice. Běžkařům nabízí strojově upravené stopy, které navazují i na stopy v sousedním Sasku. Nadmořská výška tratí se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem.
Běžky Krušnohorská bílá stopaod 250 do 350 kilometrů běžkařských okruhů, které jdou po hřebenech Krušných hor od Telnice, přes Bouřňák, Dlouhou Louku, Klíny, Lesnou a Nové Město (Cínovec), Adolfov a Petrovice. Na ně pak ještě navazují tratě a okruhy v sousedním Sasku.

Můžete si vyzkoušet několik tras s různou náročností, třeba 15 km dlouhý flájský okruh s možností vidět nebo dokonce vystoupat na nejvyšší vrchol severovýchodní části Krušných hor Loučnou (956 m n. m.) anebo 3 km dlouhý okruh, který vede k rozhledně na vrcholu Vlčí hory (890 m n. m.). Tratě s šířkou od 3 do 6 m a vždy minimálně s jednou stopou jsou v zimním období udržovány pravidelně i ve všedních dnech.
 

Do bílé stopy na východě i západě Krušných hor

Krušné horyAktuálně je (8. 2. 2022) je upraveno 68,8 km pro klasiku i bruslení: Vysoká Mýť, Vrch Tří pánů, Loučná, Vlčí hora a Vilejšov. Na webových stránkách Krušnohorské bílé stopy či Krušnohorské o.p.s. (krusnehoryaktivne.cz) lze najít info o úpravách tratí, snímky z webkamer, aktuální teplotou a stav počasí.

V noci na úterý proběhla také úprava většiny lyžařských tras na západě Krušných hor mezi Božím Darem, Abertamy, Potůčky, Jelením, Vysokou Pecí a Bublavou. V akci byly všechny rolby zajišťující úpravu magistrály a na ní navazujících tras, nejdeckým skútrem byly upraveny okruhy na Žižkově vrchu, Severní louce a jejich propojení s Vysokou Jedlí a okruhy nad Vysokou Pecí. Vzhledem k tomu, že trasy u Božího Daru nebyly během pondělního večera upraveny v celé délce, vyjede božídarská rolba také v úterý večer. V plánu je mj. úprava bruslícího okruhu, Vodárenské a Mílovské cesty. V minulých dnech byly upraveny také trasy Bludná – Blatenský vrchPernink, Jelení – Rolava – Chaloupky – Nové Hamry a okruh Karlova běhu.
Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Krušné hory na běžkách – poznejte okolí Božího Daru

Náhorní planina u obce Boží Dar patří k nejoblíbenějším běžkařským terénům v Krušných horách. Díky nadmořské výšce přes 1000 m zde sníh vydrží celou zimu. Roviny rozlehlých rašelinišť a údolí řeky Černé protínají desítky kilometrů strojově upravovaných tras.

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec v Krušných horách

Horské městečko Cínovec se rozkládá v srdci Krušných hor. Existence osady Cínovec (Zinnwald) je zaznamenána již ve 14. století. Středověký rozvoj probíhal pod vlivem hornické činnosti – dobývání cínové rudy.

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Krušné hory na běžkách – běžky v okolí Bublavy

Bublava je nejen nejvýznamnějším střediskem sjezdového i běžeckého lyžování na Kraslicku i v rámci celého Sokolovska, ale také nejzápadnější obcí napojenou na páteřní běžeckou trasu – Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. V těsném sousedství se navíc nabízí možnost výletů do blízkého Německa.

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorská bílá stopa

Krušnohorský klub je udržovatelem strojově upravovaných běžeckých stop pro klasiku i bruslení. Nadmořská výška tras se pohybuje od 750 do 950 metrů nad mořem. Upravují se ve středisku Lesná na pomezí Mostecka a Chomutovska, v Klínech, na Dloué Louce, Bouřňáku, Fojtovicích a Telnici.

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Krušné hory na běžkách – nedotčenou přírodou v okolí Přebuzi

Okolí městečka Přebuz vyniká nedotčenou přírodou a je pravým rájem těch, kteří v běžkování hledají nejen příjemnou fyzickou aktivitu, ale i ticho hlubokého lesa či otevřené horské pláně v ústraní davů, šněrujících známější hřebenové trasy.

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

Běžecké okruhy u Nových Hamrů

V údolí řeky Rolavy a Bílého potoka v západní části Krušných hor leží malebná horská víska Nové Hamry, která je vyhledávaným rájem pro běžkaře. Chcete-li se tedy projet okouzlující přírodou, navštívit krásná místa a vychutnat si klid a romantiku zasněžených lesů a plání, zamiřte právě sem.

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať Lukáš Bauer Tour

Běžkařská trať vede po stopách rodáka z Božího Daru – lyžaře Lukáše Bauera. Jedná se o 7,5 km dlouhý okruh, který vede z Božího Daru cestou Na Vraky, zpět vede přes hraniční přechod Boží Dar/Oberwiesenthal.

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Krušné hory na běžkách – z Komáří hůrky na Cínovec

Projeďte se projet po nejoblíbenější běžkařské trase v Krušných horách. K přednostem krušnohorské magistrály patří strojově udržované cesty a malebná krajina okolo. Jedná se o nenáročnou trasu s malým převýšením.

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Běžkařské tratě v Perninku v Krušných horách

Pojďte se projet pohádkovou krajinou! V okolí Perninku budete projíždět okouzlující přírodou, navštívíte krásná místa a vychutnáte si klid a romantiku zasněžených lesů a plání. V samotném městečku můžete vyzkoušet běžkařský osvětlený okruh i kolečko pro běžkaře s psími kamarády.

Další aktuality

V Mostě uvidíte technický unikát – část kolejového lože použitého pro přesun mosteckého kostela

Zajímavý artefakt z nedávné historie Mostu věnovala obyvatelům města skupina Sev.en Česká energie, která v jeho okolí provozuje uhelné lomy ČSA a Vršany. Jejím pracovníkům se totiž podařilo objevit část speciální kolejové konstrukce, po které byl před 48 lety unikátně přesunut děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie.
Ústecký kraj | Památky

Letošní Josefínské slavnosti v Terezíně nabídnou dobové vojenské ležení a dvě bitevní ukázky

Dvě česká města spolehlivě poznáte podle jejich půdorysu: Terezín a Josefov. Obě vojenské pevnosti s pravoúhlou sítí ulic, mohutnými bastiony a rozsáhlou sítí podzemních chodeb dal postavit císař Josef II. Portál Kudy z nudy vás zve do Terezína na říjnové Josefínské slavnosti. A na co se můžete v sobotu 30. září 2023 těšit?
Ústecký kraj | Zážitky

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika