Úvod > Aktuality > Akce Kámen a šperk v Českém ráji zahájí prázdniny v Českém ráji
Kultura

Akce Kámen a šperk v Českém ráji zahájí prázdniny v Českém ráji

  • Vydáno2. července 2015
Mimořádnou akci na oslavu kamenářské a šperkařské tradice regionu pořádají tradičně v Turnově. Součástí akce jsou víkendové Městské slavnosti, které probíhají na pozadí historické události Turnova a okolí. Čeká na vás historické tržiště s bohatým kulturním programem, rytířská klání, tance krásných dam, kejklíři a hudebníci. Kamenáři a šperkaři budou předvádět svoje řemeslo. Sami si budete moci vyrýžovat pravé české granátky či si zhotovit šperk ze skelné kompozice.
Město Turnov žije po celý rok bohatým kulturním a sportovním životem. Koná se zde několik divadelních a hudebních festivalů. K nejvýznamnějším akcím v Turnově patří Staročeské řemeslnické trhy a červencový cyklus akcí Kámen a šperk v Českém ráji.

Již 11. ročník akce Kámen a šperk v Českém ráji se uskuteční v sobotu 4. července 2015 v Turnově. Na náměstí Českého ráje i na dalších místech bude připraven bohatý program.

Na nedalekém Dlaskově statku se slaví lidové svátky, kulturní akce probíhají i na hradě Valdštejně a na zámku Hrubý Rohozec. Muzeum Českého ráje připravuje na celý rok zajímavé akce a výstavy. Kulturní pořady zajišťuje celoročně Turnovské kulturní centrum. Na pořádání akcí se podílí i knihovna Antonína Marka v Turnově. Kulturní nabídku obohacuje svými komponovanými pořady a sobotními či nedělními rukodělnými dílnami.

V bohatém kulturním programu zazní hudba v podání několika kapel z Českého ráje i jarmareční písně. Od 14.00 do 17.00 budou volně přístupné kostely Narození Panny Marie, sv. Františka a sv. Mikuláše. Po celý den ukázky zpracování drahých kamenů a výroby šperků, tržiště a rýžování českých granátků.

Návštěvníci se mohou těšit na vláček s průvodcem, který bude během akce projíždět po zajímavých místech spojených s tradicí kamene a šperku.

Zajímavé akce k tématu drahých kamenů a šperkařství čekaní na návštěvníky Českého ráje v samotném Turnově i okolí také v průběhu celých prázdnin.

Expozice Klenotnice v Turnově

Expozice Klenotnice v Turnově

V podzemních prostorách Muzea Českého ráje v Turnově je umístěna expozice Klenotnice, která prezentuje práce v oblasti broušení a zasazování drahokamů, stříbrnictví, rytí kovů, uměleckého kovářství, odlévání kovů a restaurování Střední uměleckoprůmyslové a Vyšší odborné školy v Turnově.

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Galerie Granát Turnov

Galerie Granát Turnov

Granát Turnov, družstvo umělecké výroby, je tradiční a největší producent originálních šperků s českými granáty. V zákaznickém centru naleznete expozici o historii a produkci Granátu Turnov a k vidění jsou také ukázky výroby granátových šperků.

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Kemp Sedmihorky v Českém ráji

Na úpatí Hruboskalského skalního města, v pomyslném srdci chráněné krajinné oblasti Český ráj, se rozkládá kemp Sedmihorky. Ubytovat se zde můžete ve vlastním stanu, chatičkách i karavanech, nebo třeba v indiánském týpí. Kemp se stal kempem roku 2019, v r. 2020 pak nejlepší kemp pro rodiny s dětmi.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl