Úvod > Aktuality > Jihočeské památky lákají k návštěvě i v zimě
Památky

Jihočeské památky lákají k návštěvě i v zimě

  • Vydáno20. listopadu 2021
Na jihu Čech lákají památky k návštěvě nejen na zajímavé adventní akce, ale především na zimní prohlídkové trasy. Otevřeno zůstane po celou zimu například na zámku Hluboká, v Hradním muzeu v Českém Krumlově nebo na Vítkově hrádku.

Prohlídky zámku Hluboká

HlubokáJiž čtrnáctým rokem nabízí zámek Hluboká zimní prohlídku. Ta milovníkům historických interiérů představí soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství v přízemí zámku. Ve větší části přízemí, které nabízí ke zhlédnutí zimní zámecký okruh, byla soukromá apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství. Nejprve projdete do Hamiltonova salonu. Již na chodbě, kromě trofejí a grafických listů z 18. století s tématem lovu, si můžete povšimnout zarámovaných fotografií členů knížecího rodu Schwarzenbergů. Motiv lovu vás provede i v dalších prostorách, kuřáckého salonu a malé jídelně Terezie. Dále následuje honosná lovecká jídelna, přípravna, malá jídelna Dr. Adolfa, jeho pracovna, obývací pokoj a ložnice.

Vstupenka na Zimní prohlídkovou trasu stojí 180 korun, trasa je otevřena od 2.11. do 19.12.2021od 2.1. do 31.3.2022, vždy od úterý do neděle mezi 9. a 16. hodinou. Během vánočních svátků je na zámku zavřeno.
 

Do Hradního muzea v Českém Krumlově

KrumlovDesátou zimní sezónu zahajuje Hradní muzeum v Českém Krumlově, které se nachází v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří. Expozice Hradního muzea má, na rozdíl od standardních muzeí, charakter historické muzejní instalace 19. století. Interiéry jsou vybaveny historickými svítidly, zrestaurovanými kachlovými kamny a replikami starých muzejních vitrín. Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství z 19. století, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, kinematograf promítající schwarzenberské filmy či rozměrný model hradu zachycující jeho podobu v polovině 16. století. Příjemnou atmosféru dokresluje kavárna.

Otevřeno je celoročně od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. Během vánočních svátků však bude zavřeno. Vstupné stojí 150 korun.
 

Zámek Třeboň a Schwarzenberská hrobka

zámek třeboňZimní prohlídky nabízí také do 19. prosince 2021 zámek Třeboň. Během zimního období je návštěvníkům přístupná trasa B (Soukromá schwarzenberská apartmá), a to od čtvrtka do neděle 10:00 až 15:00 hodin. Ve dnech 28. až 31. 12. pak od úterý do neděle 10:00 až 15:00 hodin.

Salon knížete je zařízený v duchu dobové módy 2. poloviny 19. století s dřevěným intarzovaným obložením stěn. Pracovna patřila knížeti Adolfu Josefovi, jehož portrét visí nad psacím  stolem. Ložnici knížete vévodí postel z druhé poloviny 19. století. 

zámek třeboňPoslední VánoceTřeboni prožili v roce 1922. Salon kněžny je reprezentačním prostorem určeným pro společenská posezení s rodinou a přáteli. Jídelně dominuje velký stůl s jídelním servisem z uherské porcelánky Herend a bohatý lustr z barevného skla benátského typu. V roce 1933 zakoupil Dr. Adolf s manželkou Hildou farmu a safari M´pala nedaleko Nairobi v Keni, kde každoročně trávili několik týdnů. Z Afriky si dovezli zbraně, nástroje a polštářky afrických kmenů WA-arushů a Masaiů. Všechny předměty spatříte v pokoji prince Adolfa.

Schwarzenberská hrobka je přístupná v listopadu a prosinci (do 17. 12.) od čtvrtka do soboty, vždy mezi  10. a 15. hodinou. V hrobce je umístěno 26 dvouplášťových rakví s nabalzamovanými těly. Jejich srdce až na srdce syna kněžny Eleonory se nacházejí ve zvláštních schránkách v Českém Krumlově.
 

Na zámek Vimperk do muzea

zámek vimperkStátní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prošel rozsáhlou obnovou. Od sezóny 2021 byl turistům nově zpřístupněn jak okruh Dolní zámek, tak i okruh Horním zámkem, kde byla instalována nová prohlídková trasa, a expozice Muzea Vimperska. A přávě do muzea se můžete vypravit i v zimě. V listopadu tu sice mají zavřeno, ale otevře se opět  od 1. do 19. prosince, kdy sem zájemci mohou přijít od pátku do neděle od 10:00 do 16:00 hodin.

Vydejte se po Zlaté stezce, objevte sklárny nebo místa, která ve 20. století z mapy zmizela. Poznejte Vimpersko jako centrum knihtisku, oblíbenou lokalitu pro šlechtické lovecké zábavy či místo pro turistiku a sport. Prohlédněte si Vimperk a Šumavu z pohledu umělců. Vstupné do muzea stojí 100 Kč, snížené 80 korun.
 

Výstup na nejvýše položený hrad v Čechách

vítkůvV nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.). Za dobrého počasí lze z vrcholu zhlédnout panorama rakouských Alp s masivy Velkého Prielu, Dachsteinu a Watzmanu i velkolepý výhled do vltavského údolí a českého vnitrozemí.

Vítkův Hrádek je otevřen celoročně, od listopadu do konce dubna vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin. Vstupné je za 70 Kč.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

3.1.
31.3.
Zimní prohlídky Hradního muzea Český Krumlov

Celoročním provozem se již devátou zimní sezonu pyšní Hradní muzeum v Českém Krumlově. Milovníci historie a kulturního dědictví mohou strávit příjemné a zároveň poučné chvíle v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence, v tzv. Hrádku s věží na II. zámeckém nádvoří.

Zimní prohlídky zámku Hluboká

3.1.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Hluboká

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají k návštěvě již několik let. Návštěvníci zavítají do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství – Schwarzenbergů.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Muzeum Vimperska

Muzeum Vimperska

Sbírky Muzea Vimperska jsou součástí Státního zámku Vimperk. V rámci obnovy v letech 2018–2021 vznikly úplně nové expozice, které se zaměřují na témata spojená s Vimperskem (knihtisk, sklářství, atd.).

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

Romantická zřícenina Vítkův Hrádek

V nejjižnější části jižních Čech leží romantická zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách, strážního hradu Vítkova Hrádku (1035 m n. m.).

Další aktuality

Svět dinosaurů poznáte na DinoExpedici v Českých Budějovicích

Toužíte po dobrodružství, zážitcích a poznání? Vydejte se na DinoExpedici do Českých Budějovic. Na Výstavišti se od 27. ledna do 12. března 2023 s vládci druhohor setkáte v rámci unikátní a ojedinělé výstavy robotických a statických modelů dinosaurů v životních velikostech!
Jihočeský kraj | Zážitky

Tradiční průvod maškar opět roztančí Milevsko

V sobotu 18. února 2023 se v Milevsku uskuteční již 161. ročník tradičního masopustního průvodu. Milevský masopustní průvod má tradici od roku 1862 a každoročně se ho účastní několik set masek. Jde o ojedinělou tradici, která u nás nemá obdoby. Milevské maškary jsou zapsány mezi nejvýznamnějšími českými lidovými tradicemi na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
Jihočeský kraj | Zážitky

Vlci, jeleni a rysi aneb čím si vylepšit zimní dovolenou na Šumavě

Plánujete zimní dovolenou na Šumavě? Máme pro vás několik tipů, jak ji udělat ještě zajímavější! Není to nijak složité: zařaďte do svých programů výlety za jeleny, rysy nebo vlky. Někam můžete přijet rovnou a bez čekání, jinde budete potřebovat rezervaci, ale ve všech případech vás čeká fantastická podívaná.
Jihočeský kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Jihočeský kraj

Už víte, co s dětmi o jarních prázdninách podniknete? Omrkněte naše tipy z Jihočeského kraje, kam se na jarní prázdniny rozhodně stojí za to vypravit.
Jihočeský kraj | Zážitky