Úvod > Aktuality > Javoříčské jeskyně jsou letos otevřeny jen do konce srpna!
Javorícské jeskyne budou letos otevreny jen do konce srpna!
"> Javorícské jeskyne budou letos otevreny jen do konce srpna! "> Javorícské jeskyne patrí k nejkrásnejším jeskyním s nejbohatší krápníkovou výzdobou v CR "> V Javorícských jeskyních je bohatý výskyt krápníku rostoucích proti zákonum gravitace "> Dóm Gigantu
Příroda

Javoříčské jeskyně jsou letos otevřeny jen do konce srpna!

  • Vydáno23. srpna 2014
Také vás fascinuje tajemný svět jeskyní s unikátní krápníkovou výzdobou? Pak nesmíte vynechat Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle, které patří k jedněm z nejbohatěji vyzdobeným jeskyním u nás. Letos jsou však otevřeny pouze do konce srpna a pak se na rok uzavřou kvůli plánované rekonstrukci. S návštěvou nádherných podzemních dómů si tedy musíte pospíšit!

Javoříčské jeskyněJavoříčské jeskyně patří k nejkrásnějším jeskyním s nejbohatší krápníkovou výzdobou v České republice. Podzemní systém jeskyní vytváří složitý komplex chodeb, dómů a propastí. Javoříčské jeskyně byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců v Národní přírodní rezervace Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938, další části pak byly postupně objevovány především v padesátých letech.

Jeskyně mají překrásnou krápníkovou výzdobu, jejíž bohatost vyniká ve dvou mohutných prostorách – Suťovém dómu a dómu Gigantů. Kromě nejběžnějších typů krápníkové výzdoby, která místy dosahuje úctyhodných rozměrů, je zde bohatý výskyt i tzv. heliktitů, krápníků rostoucích proti zákonům gravitace. Dominantou je též přes 2 metry vysoká unikátní záclona. Veřejnosti nepřístupné nižší patro tvoří složitý labyrint chodeb propojených propastmi, upadající do hloubky až 60 metrů. Dodnes není zcela prozkoumáno.

JavoříčkoV současnosti probíhá u jeskyní rekonstrukce administrativních budov, která bude pokračovat až do června příštího roku. Až do této doby budou jeskyně pro veřejnost uzavřeny. Využijte tedy posledních několika týdnů a navštivte tyto jedinečné prostory. Vybrat si můžete ze 2 tras – krátké a dlouhé. Krátká trasa zahrnuje pouze největší dómy jeskyní, ta delší vás provede také bývalým říčním korytem potoka Špraňku, který zdejší jeskyně modeloval do skály. Na cestu podzemím si nezapomeňte přibalit teplé oblečení, teplota se zde pohybuje od 7 do 8°C. K Javoříčským jeskyním se dostanete z centrálního parkoviště v obci Javoříčko, kde je možnost parkování osobních automobilů i autobusů, poté vás čeká výstup cca 600 metrů k jeskyním. Otevřené jsou mimo pondělí denně od 9 do 17 hodin.

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.