ÚvodAktualityJavoříčské jeskyně budou probouzet netopýry
Příroda

Javoříčské jeskyně budou probouzet netopýry

  • 17. března 2024
Také vás fascinuje tajemný svět jeskyní s unikátní krápníkovou výzdobou? Pak nesmíte vynechat Javoříčské jeskyně nedaleko Litovle, které patří k jedněm z nejbohatěji vyzdobeným jeskyním u nás. Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech a vidět je zblízka, je dobré si zapsat do kalendáře sobotu 23. března 2024. V tento den se totiž v jeskyních uskuteční tematicky zaměřené prohlídky Probouzení netopýrů se začátky v 10:00 a 13:00 hodin.

netopýrMilovníci přírody se mohou v sobotu 23. března těšit na netradiční prohlídky s průvodcem nazvané Probouzení netopýrů. Seznámí se tak s množstvím zajímavostí ze života těchto nočních létajících savců a průvodce jim ukáže, jak vypadá netopýří odborný výzkum. Prohlídky připravuje Správa jeskyní České republiky ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Akce se uskuteční za každého počasí. Je dobré nezapomenout na teplé oblečení. V jeskyních totiž celoroční teplota nepřesáhne 8 stupňů Celsia a zájemci tam stráví necelé dvě hodiny. Kapacita jeskyní je omezena, proto se na prohlídky co nejdříve přihlaste na tel. čísle 730 575 924 nebo e-mailem: javoricko@caves.cz. Vhodné jsou pro dospělé a odrostlejší děti starší šesti let.

javoříčské jeskyněOdborníci létající savce v podzemí pod národní přírodní rezervací Špraněk systematicky monitorují již 35 let – od roku 1989. První zmínka o netopýrech v této lokalitě pochází od pražského zoologa – entomologa a zakladatele chiropterologie Friedricha A. Kolenatiho z roku 1856. Popisuje, že mu netopýry z „vápencové jeskyně u Bouzova“ 16. ledna dodal lesní geometr Schrodt. Při letošním pravidelném zimním sčítání netopýří populace v celém rozsáhlém systému Javoříčských jeskyní celkem 13 sčitatelů zastihlo a zaevidovalo 6637 kusů zimujících letounů sedmi druhů. Nejpočetnějším byl vrápenec malý s počtem 6433 kusů, dále netopýr brvitý, netopýr velký, netopýr vodní, netopýr Brandtův, netopýr řasnatý a netopýr ušatý. Početnost je srovnatelná s rekordním rokem 2022 a Javoříčské jeskyně se mohou i nadále pyšnit titulem největší známé zimoviště letounů na území České republiky.

Téměř šestikilometrové jeskyně s bohatou běloskvoucí výzdobou se nacházejí blízko hradu Bouzova. Během března průvodci zvou do Javoříčských jeskyní ve všední dny na dvě prohlídky – v 10:00 a v 13:00. Od velikonočního Zeleného čtvrtka pak otevřou denně kromě pondělí od 9:00 do 16:00.
 

Javoříčské jeskyně mají úžasnou krápníkovou výzdobujednu z nejbohatších v Česku

Javoříčské jeskyněJavoříčské jeskyně patří k nejkrásnějším jeskyním s nejbohatší krápníkovou výzdobou v České republice. Podzemní systém jeskyní vytváří složitý komplex chodeb, dómů a propastí. Javoříčské jeskyně byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců v Národní přírodní rezervace Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938, další části pak byly postupně objevovány především v padesátých letech.

Jeskyně mají překrásnou krápníkovou výzdobu, jejíž bohatost vyniká ve dvou mohutných prostorách – Suťovém dómu a dómu Gigantů. Kromě nejběžnějších typů krápníkové výzdoby, která místy dosahuje úctyhodných rozměrů, je zde bohatý výskyt i tzv. heliktitů, krápníků rostoucích proti zákonům gravitace. Dominantou je též přes 2 metry vysoká unikátní záclona. Veřejnosti nepřístupné nižší patro tvoří složitý labyrint chodeb propojených propastmi, upadající do hloubky až 60 metrů. Dodnes není zcela prozkoumáno.

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR Příroda

Javoříčské jeskyně – jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR

Podzemní systém Javoříčských jeskyní vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena již v roce 1938.

S karavanem po Hané

S karavanem po Hané

Haná patří k nejúrodnějším částem Česka. Najdete tu spoustu farem a firem, které vyrábí dobroty a mnohde vám umožní nahlédnout jim pod ruce. Takže se vydejte na cestu a poznávejte a ochutnávejte Hanou: nabídneme vám čokoládu z Troubelic, dobroty z ovčí farmy i voňavé Loštické tvarůžky. Duchovní potravu pak najdeme na mnoha památkách, v jeskyni i ve skanzenu!

Procházka k Javoříčským jeskyním

Procházka k Javoříčským jeskyním

Nedaleko Olomouce se nachází pozoruhodná krajina Javoříčského krasu, který je součástí Zábřežské vrchoviny. Zatímco v podzemí se ukrývají jeskyně s nejbohatší výzdobou v ČR, na povrchu lze obdivovat přírodní rezervaci Špraněk. Pozorný milovník přírody si zde všimne četných krasových jevů, jako jsou ponory, závrty, škrapy, nebo sklaní brána. Terén je zde kopcovitého charakteru, samotná trasa měří pouze 4 km.

Litovel

Litovel

Litovel leží na šesti ramenech Moravy; protože byste tu napočítali přibližně 170 lávek, mostů a můstků, někdy se jí říká moravské Benátky. Při procházkách historickým centrem objevíte radnici s vysokou věží, k výletům na kole, pěšky i na lodi láká rozsáhlá oblast lužních lesů – Litovelské Pomoraví.

Národní přírodní rezervace Špraněk Příroda

Národní přírodní rezervace Špraněk

Národní přírodní rezervace Špraněk leží jihozápadně od Javoříčka. Rezervaci tvoří zalesněný vrch Špraněk s útvary krasového původu a rozsáhlým systémem bohatě zdobených jeskyní a vzácnou teplomilnou květenou.

Netopýři v Javoříčské jeskyni Příroda

Netopýři v Javoříčské jeskyni

Komplex dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních je unikátní i z pohledu živočišné říše. Jedná se o jedno z největších zimovišť netopýrů u nás. Zaznamenáno tu bylo 14 druhů, nejpočetnější jsou vrápenci malí (5000 jedinců).

Další aktuality

Na Špičák za skřítky: jeskyně na Jesenicku nabízí Pohádkový okruh pro školy

Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku už několik let pořádá na začátku června speciálně laděné prohlídky pro mateřinky. Průvodci vystřídají běžný výklad za pohádku a snaží se tak nejmenší návštěvníky hravou formou seznámit se základními pojmy spojenými s jeskynním systémem. Za pohádkou se mohou předškoláci vypravit 30. a 31. května 2024. Pohádkový okruh je také nově zařazen do standardní nabídky jeskyně.
18. květen 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Lázně Jeseník zvou na zahájení sezony

Slavnostní zahájení sezóny bývá pro každé lázně prvořadou společenskou událostí, a platí to i pro Priessnitzovy lázně v Jeseníku, kde proběhnou oslavy od 17. do 19. května 2024. Těšit se můžete na jesenické trhy a bohatý kulturní program, který začne v pátek od 9 hodin na Masarykově náměstí. V sobotu dopoledne bude pokračovat ve Smetanových sadech a celé oslavy vyvrcholí v sobotu a v neděli v Priessnitzových lázních.
14. květen 2024 8:00
Lázně a wellness, Olomoucký kraj

Jak poznat Olomouc za jeden den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
2. květen 2024 10:16
Památky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

Hrad Helfštýn sice otevřel své brány prvním letošním návštěvníkům již v březnu, ale na poslední dubnový víkend chystá slavnostní zahájení nové letní sezóny. Příchozí se mohou těšit na rozmanitý doprovodný program. Bude zahrnovat otevření sezónní výstavy Pavla Tasovského, noční prohlídky z oblíbeného cyklu Palác žije, ohňovou show a nebudou chybět ani veteráni – vozidla vyrobená do roku 1945.
26. duben 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
25. duben 2024 15:37
Zážitky, Olomoucký kraj

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
24. duben 2024 6:00
Příroda, Olomoucký kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
23. duben 2024 8:18
Ubytování, Olomoucký kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
21. duben 2024 14:40
Kultura, Olomoucký kraj