Úvod > Aktuality > Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Jarní vojenské akce: slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Vydáno 25. dubna 2019 Zážitky
Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na zbývající jarní měsíce téměř na každý víkend. A navíc Česko při nich procestujete od východu až na západ!

Duben: pozvánka do Hrabyně a do Milovic

Národní památník II. světové války v Hrabyni na Opavsku nenabízí jen zajímavou expozici, ale také výstavy a akce. Několik se jich odehrává během dvou posledních dubnových víkendů.V sobotu 27. dubna si v Národním památníku můžete připomenout osvobození Opavy, která patřila k nejpostiženějším místům při ostravské operaci. Chcete-li být u toho, můžete využít autobusy zdarma, které pojedou v 10 a 14:30 hodin od vlakového nádraží Opava-východ.

V sobotu 27. dubna se bude zahajovat sezóna Tankodromu Milovice oblíbeným Tankovým dnem. Park Mirakulum a sousední Tankodrom při něm spojí své síly, abyste mohli prožít nezapomenutelnou sobotu. Pro komentované prohlídky a exhibice techniky bude na Tankodromu po celý den k dispozici Tatra 813, bojové vozidlo pěchoty a vrtulník k jízdám a letům. Dále bude k vidění německé útočné dělo STUG 3, sovětské tanky T54, T55 a i novější tank T72 a hlavně slavný T34 proslavený v druhé světové válce, sovětské protiletadlové raketové systémy KRUG a KUB, britský poválečný tank Centurion, obrněný transportér Sauret, Tatra 111 a mnoho dalšího.
 

Začátek května: Slavnosti svobody v Plzni a okolí

Od roku 1990 se Plzeň při každoročních Slavnostech svobody pomyslně vrací do května roku 1945 a připomíná si osvobození Československa spojeneckými vojsky. Oficiální oslavy příchodu americké armády do Plzně byly před rokem 1989 nemyslitelné, o to víc si je město užívá nyní. Letošní oslavy začínají v pátek 3. května a potrvají až do pondělí 6. května. Těšit se můžete na Convoy of Liberty, přehlídku vojenských historických vozidel, která letos pojede mimořádně v neděli 5. května. Zapojí se do něj 200 kusů techniky, projede zhruba dvoukilometrovou trasu ze Sukovy ulice po Klatovské třídě až do sadů Pětatřicátníků.

Slavnosti svobodyK atmosféře Slavností svobody patří dobové vojenské kempy. V parku za obchodním centrem Plzeň Plaza se rozloží vojenské tábory 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády. K vidění tu budou desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenské a přepravní techniky včetně dvou stíhačů tanků M36 Jackson. V premiéře představíme v České republice první zrenovovaný střední tank Sherman verze M4A4. Součástí ležení bude fungující polní kuchyně s dobovým vybavením, dílny, v nichž se bude provádět údržba či opravovat vozidla, vojenské ubikace jak pro mužstvo, tak důstojníky, stanoviště vojenské policie a ostatní zázemí.

V Křižíkových sadech se usadí až do pondělí 6. května 2019 příslušníci 2. pěší divize a rozmanitá vojenská technika včetně originálního materiálu a vybavení. Vojensko-historický program doplní civilní část s kapelami hrajícími dobovou hudbu, zajímavými interprety, módní přehlídkou nebo promítáním tehdejších filmů či týdeníků. Program v centru města doplní mezinárodní parašutistická soutěž Cup of Freedom Pilsen v Borském parku.

Hrad Radyněsobotu 4. května si můžete odskočit na Oslavy osvobození na Radyni, které se konají odpoledne od 14 do 18 hodin v předhradí hradu Radyně. V 17:00 se přijede kolona historických vozidel, bude se hrát k poslechu i tanci, výstava ukáže dobové snímky osvobození Starého Plzence a na děti čeká zábavný program plný soutěží a her.

Stejně tak můžete vyrazit za doprovodným programem do Rokycan, kde bude probíhat bohatý doprovodný program v areálu Muzea na demarkační linii. Jako každý rok, budou pro návštěvníky připraveny programové novinky mezi které bude rozhodně patřit např. dobový život z období roku 1938, kterému bude věnována část areálu muzea.
 

Polovina května: konec války ve Slivicích a bitva u Kolína

Rozmanitými vojenskými akcemi bude nabitý i druhý květnový víkend. Poslední bitvu druhé světové války v Evropě připomene v sobotu 11. května akce Slivice 1945/2019, pietní akt se zajímavým programem u památníku vítězství u Milína na Příbramsku. Akce připomene poslední bojové události druhé světové války v Evropě, k nimž došlo ve dnech 11. a 12. května 1945.

Ještě hlouběji do historie se vrátíte 11. května při vzpomínkových akcích na bitvu u Kolína 1757. Čekají vás vojáci v pohádkových uniformách, dobový tábor, přesné repliky zbraní včetně kanónů, pietní akce, doprovodný program a samozřejmě bitevní ukázky. Kromě pietních akcí k uctění památky padlých bude v sobotu k vidění dobový vojenský tábor, tržiště s řemesly a zajímavý doprovodný program s atraktivní a divácky velmi oblíbenou ukázkou sokolnictví. Vrcholem akcí pak budou bitevní ukázky, v nichž se představí téměř 200 členů z desítky historických jednotek od nás i ze zahraničí.
 

Konec května a to nej z června: historie i současnost

Ani předposlední a poslední květnový víkend nepřijdou milovníci vojenské historie zkrátka. Na Frýdlant letos opět dorazí Albrecht z Valdštejna, aby zde od 17. do 19. května uspořádal Valdštejnské slavnosti ve Frýdlantu! Nebude chybět páteční série koncertů, sobotní a nedělní bitva, ohňový průvod nebo ohňostroj. Na náměstí budou dobové stánky, v parku pak vojenské ležení.

I hrad Helfštýn na celý víkend 25. a 26. května zaplní Festival vojenské historie s přehlídkami skupin historického šermu z různých období válečných dějin.

V sobotu 25. května, by všichni fandové vojenství měli být u toho, až Vojenské technické muzeum v Lešanech zahájí další sezonu. V rámci jarního zahájení výstavní sezony probíhají každoročně v muzejní aréně prezentace historické techniky v pohybu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období let 1918–1939 a kolekce kanonů systému Škoda. Z období studené války patří mezi jedinečné exponáty raketová technika a také tanky (jak z výzbroje Varšavské smlouvy, tak z výzbroje NATO).

Poslední jarní akcí v našem kalendáři je pak Den pozemního vojska Bahna, který proběhne v sobotu 22. června na bývalém vojenském cvičišti u Strašic. Stejně jako v jiných letech se i letos představí jak Armáda České republiky, tak kluby vojenské historie se společnými ukázkami současné i dobové vojenské techniky. Letos se uskuteční již 30. ročník této oblíbené akce! Vstupné bude jako vždy zdarma.
Slavnosti svobody 2020 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození

Slavnosti svobody 2020 v Plzni - velkolepé oslavy osvobození

Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni. 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou a konec 2. světové války.

Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2020

Zahájení sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany 2020

Přijďte 30. května zahájit muzejní sezónu do Vojenského technického muzea v Lešanech!

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Festival vojenské historie Helfštýn 2020

Festival vojenské historie Helfštýn 2020

XI. ročník největšího šermířského setkání na Moravě

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Největší nestátní vojenské muzeum v České republice. Muzeum je zaměřeno na vozidla a těžkou bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii.

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice

Army muzeum Zdice naleznete v areálu bývalých zdických kasáren v ul. Čs. Armády. Pestré sbírky muzea čítají exponáty z dob první světové války, první republiky, druhé světové války a Československé lidové armády.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. V roce 2000 byl vládou prohlášen Národním památníkem II. světové války na území ČR.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky - nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Den pozemního vojska - Bahna 2020 u Strašic

Den pozemního vojska - Bahna 2020 u Strašic

31. ročník největší společné ukázky současné i historické vojenské techniky v Evropě v Zadních Bahnech u Strašic. Kluby vojenské historie inscenují ukázky z dramatických a vojensky zajímavých okamžiků z první světové války, z válečné operace na východní či západní frontě nebo na území protektorátu.

Muzeum RAF - britské královské letectvo na zámku Wraždů v Polici

Muzeum RAF - britské královské letectvo na zámku Wraždů v Polici

Na zámku rodu Wraždů v Polici na samém jihu Vysočiny naleznete muzeum popisující život i nasazení pilotů bojujících v barvách britské Royal Air Force (RAF). Milovníci vojenství zde objeví rozsáhlé sbírky výstroje a výzbroje nejen vojáků RAF.

Tankový den v Lešanech 2020

Tankový den v Lešanech 2020

29. srpen - Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany; tematický program s dynamickými ukázkami. 18. ročník.

Patton Memorial Pilsen - Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen - Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.