Úvod > Aktuality > Jako Cool v plotě se na píseckém festivalu rozhodně cítit nebudete
Jako Cool v plotě se na píseckém festivalu rozhodně cítit nebudete
"> "> ">
Kultura

Jako Cool v plotě se na píseckém festivalu rozhodně cítit nebudete

  • Vydáno8. září 2016
Město Písek se ve dnech 9. a 10. září promění v jednu velkou multižánrovou platformu. Posedmé se tam totiž uskuteční mezinárodní festival s názvem Cool v plotě, na který vás vezme do města zlaté horečky.

Multižánrový, mezinárodní, originální, netradiční. To jsou adjektiva popisující festival Cool v plotě, který roztančí Písek ve dnech 9. a 10. září. Dvoudenní akce se každoročně zaměřuje na sólové umělce a předvádí sílu a soběstačnost jedince i jeho potřebu sdílet zážitek a plody své práce s okolím.

Tradiční organizátoři tohoto unikátního kulturního setkání spolky 2/4 a Meziprostor chystají i pro letošní ročník vskutku unikátní přehlídku umění tvořeného pouze jedním umělcem. Festival Cool v Plotě se žánrově nevymezuje a jediným kritériem pro výběr umělců je jejich kvalita a originalita.

V minulých letech na festivalu vystoupili například Lenka Dusilová, Femi Temmowo (bývalý kapelník kapely Amy Winehouse), Akash Bhatt (indický perkusionista), Babe LN, Vladimír 518, Cleveland Watkiss (UK), Jana Koubková, Beata Hlavenková, Iva Bittová, Liron Meyuhaz (IZR), Ricco Loop (GER), Justin Lavash (UK/ČR), Marián Varga (SK), Adam Ben Ezra (IZR), Abby Wolf (USA). Phil Schoenfelt (UK/ČR), Vojta Lavička, Zdeněk Bína, Dead Western (USA), En-dru, Jiří Stivín, Irena Budweiserová, Mário Bihári, Roman Dragoun, Dagmar Andrtová-Voňková, Vladimír Václavek, Mucha, Josef Sedloň, Katarzia (SK), Mc Xander (UK), Jiří Smrž, Václav Koubek a desítky dalších.

I letos bude festival prezentovat mladé umělce ve věku od 2 do 16 let na scéně nazvané Coolky/dz/.

Zcela nové zážitky pro většinu z nás bude letos skýtat tak zvaná Cooling Garden. V rámci tohoto doprovodného programu budou moci návštěvníci zažít různé terapie založené na zvuku.


Písek – královské město chránící Zlatou stezku

Festivalem ale dění v Písku rozhodně nekončí. Navštívit můžete třeba živý kulturní prostor Sladovnu, v níž naleznete stálou expozici o vývoji dětské ilustrace, ale i celou řadu výstav. Do Sladovny přijíždí se svými vystoupeními i hudebníci, divadelníci a další umělci. Do Prácheňského muzea se zase vydejte za dějinami a kulturními tradicemi Písecka, zlatem v Pootaví i archeologickými a geologickými nálezy.

Pokud vám podzimní počasí bude přát, projděte se po královském městě a vychutnejte si jeho historickou atmosféru. Přejděte Kamenný most v Písku, který se klene přes zlatonosnou řeku Otavu. Pochází ze 13. století a je nejstarším kamenným mostem v České republice.

Právě kvůli zlatu bylo město Přemyslem Otakarem II. založeno. A to nejen pro jeho těžbu, ale také na ochranu Zlaté stezky, po níž obchodníci putovali přes české země na jih Evropy, a která království přinášela velké výnosy. Z mostu sejděte na Čechovu ulici, kde uvidíte barevné domy připomínající nizozemská nábřeží a přístavy.

Nevynechejte ani návštěvu píseckého Zemského hřebčince, který je jedním ze tří posledních státních podniků věnujících se chovu koní. Z místního chovu, který momentálně čítá šedesát kusů, pochází také slavný kůň Ardo, který stál modelem pro koně sv. Václava na Václavském náměstí.

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku – nejstarší památka svého druhu v ČR

Kamenný most v Písku byl postaven jako součást Zlaté stezky na pokyn Přemysla Otakara II. královskou písecko-zvíkovskou stavební hutí. Je národní kulturní památkou a klenotem města. Výstavba mostu byla nepochybně zahájena ve druhé polovině 13. století.

Sladovna Písek – galerie hrou

Sladovna Písek – galerie hrou

Zážitkové výstavy pro celou rodinu, čtyři patra zážitků a kreativity. Výstavy a jejich témata prostřednictvím hry nabízí spoustu inspirace a poznání. Přijďte a poznejte svět Jana Amose Komenského, zažijte Mraveniště, zahnízděte ve světě ilustrovaných knížek, nebo si něco vytvořte v Animáriu.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.