Úvod > Aktuality > Hrad Pořešín nad řekou Malší potěší v nové sezóně samoobslužnou prohlídkou
Hrad Porešín nad rekou Malší poteší v nové sezóne samoobslužnou prohlídkou
"> Hrad Porešín nad rekou Malší poteší v nové sezóne samoobslužnou prohlídkou "> Již ted se mužete tešit na zajímavou prohlídkovou trasu "> Mimo to si na hrade prohlédnete také expozici hradního muzea
Památky

Hrad Pořešín nad řekou Malší potěší v nové sezóně samoobslužnou prohlídkou

  • Vydáno26. února 2015
Hrad Pořešín nedaleko Kaplice v jižních Čechách potěší v nové sezóně všechny milovníky historie novou samoobslužnou prohlídkou. Navíc se zde chystají další novinky, jako je nové hygienické záznemí nebo plnované kulturní akce.
PořešínJen několik kilometrů od Kaplice, na horním toku Malše, je rozprostřeno v okruhu přibližně patnácti kilometrů pět hradních zřícenin a tvrzí. Stará se o ně sdružení Hrady na Malši, které připravilo na sezónu 2015 na hradě Pořešíně hned několik novinek.

Turistická sezóna zde vypukne sice až od května, ale již teď se můžete těšit na zajímavou prohlídkovou trasu v rámci projektu Hrady obrazem. V areálu hradu bude rozmístěno šest panelů s obrazy, které budou znázorňovat podobu daného místa za středověku. Před očima tak budete mít srovnání stavu v současnosti a ve středověku. Mimo to bude na budovy umístěno deset erbů s jejich názvy, aby byla prohlídka ještě více přehlednější. Trasa totiž bude přístupná bez průvodce.

PořešínMimo to si na hradě prohlédnete také expozici hradního muzea se zajímavými artefakty. K vidění jsou zde například dva zlacené prsteny z velké věže hradu, kostěná jehla z předhradí, hrnce a další keramické nádoby, hroty střel do dobývacích strojů, pořešínský groš a řada dalších originálních nálezů, které používali lidé před šesti sty lety.

Plně funkční bude také nová přístavba k hradnímu muzeu včetně sociálního zařízení, hrad a jeho dílny budou žít rozmanitými akcemi pro děti i dospělé. Mezi oblíbené akce patří divadelní prohlídka, která se letos odehraje na téma zdejší pověsti s názevem Pořešínská veverka. Do sezóny se navíc podaří dokončit nové divadelní podium v příkopu na druhém předhradí.
Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina Pořešína se nachází na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice. Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Narozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.