ÚvodAktualityZámek Vimperk už nebude spravovat Národní park Šumava
Památky

Zámek Vimperk už nebude spravovat Národní park Šumava

  • 12. ledna 2015
Tato národní kulturní památka byla 9. ledna 2015 oficiálně předána Ministerstvu kultury, respektive Národnímu památkovému ústavu, územní památkové správě v Českých Budějovicích a uzavřel se tak více než půl roku trvající proces předávání. Národní památkový ústav má už se zámkem smělé plány. Pod vedením nového kastelána Vojtěcha Brože nejprve provede kompletní revizi stavu celého areálu a stanoví krátkodobé i dlouhodobé úkoly týkající se oprav, restaurování a kulturního využití zámeckého areálu. Cílem je vybudovat víceúčelové kulturně konferenční centrum v dolním zámku, i nadále provozovat zámecké muzeum a v horním zámku vytvořit standardní prohlídkovou trasu.
V letošním tu plánují restaurování reprezentačního sálu v dolním zámku a projekt provozního zázemí sálu a jeho funkčního propojení se zahradou. Postupná revitalizace zámku Vimperk bude trvat přibližně osm let.
 
Historie zámku Vimperk:
K založení vimperského hradu došlo ve 2. polovině 13. století. Nejstarší dosud známá písemná zpráva se zachovala z roku 1263, kdy byl na důležité listině uveden mezi svědky Purkart z Vimperka. Sídliště pod hradem vzniklo na přelomu 13. a 14. století a od konce 14. století patřil hrad vladykům ze Sulevic. Od konce 14. století vlastnili hrad i panství Kaplíři ze Sulevic. V roce 1470 zastupoval vězněného Petra Kaplíře jeho synovec Václav Vlček z Čenova. Z této doby pochází předsunuté opevnění Hazelburk, stavební úpravy a název Vlčkovy věže. 24. dubna 1479 povýšil král Vladislav Jagellonský Vimperk na město. V roce 1494 odkázal bezdětný Petr Kaplíř panství Zdeňku Malovcovi z Chýnova, v roce 1554 koupil Vimperk s okolními vesnicemi Jáchym z Hradce, 1554 ho prodal Vilémovi z Rožmberka, ten ho 1565 postoupil Petru Vokovi. V roce 1601 koupil Vimperk Volf Novohradský z Kolovrat. V roce 1630 prodala komise zadlužené panství Janu Oldřichu z Eggenberka, Po vymření rodu v roce 1719 zdědil panství rod Schwarzenberků. V 16. a začátkem 17. století byla provedena přestavba hradu na zámek, bylo vybudováno nové pohodlnější sídlo – dolní zámek s arkádami v renesančním slohu. V létech 1728 – 1734 byla provedena přestavba dolního zámku v barokním stylu. Poslední rozsáhlá přestavba zámku do nynější podoby byla provedena po roce 1857, v tomto roce po úderu blesku zámek vyhořel. V roce 1948 přešel zámek do vlastnictví města a v roce 1991 koupilo zámek ministerstvo životního prostředí ČR.
Státní zámek Vimperk Památky

Státní zámek Vimperk

Státní zámek Vimperk je památkovým objektem, který prochází rozsáhlou obnovou. V roce 2021 byla ukončena její první etapa a zámek nyní nabízí tři prohlídkové trasy (v opravených i neopravených prostorách) a nové expozice Muzea Vimperska.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj