Úvod > Aktuality > Dobrovolníci se opět pustí do úklidu řeky Sázavy
Dobrovolníci se opět pustí do úklidu řeky Sázavy
"> "> ">
Životní styl

Dobrovolníci se opět pustí do úklidu řeky Sázavy

  • Vydáno7. dubna 2021
Dobrovolníci od 9. do 11. dubna 2021 opět vyčistí břehy řeky Sázavy. Stejně jako v předešlých sezónách tohoto projektu známého pod názvem "Čistá řeka Sázava" se bude tento romantický vodní tok uklízet od Střechova až do Pikovic, což je zhruba 90 kilometrů.
Čistá SázavaVyčistit řeku Sázavu se dobrovolníci vydají už pošestnácté. Z koryta řeky a jejího okolí budou opět sbírat odpadky, které tam po sobě zanechali nezodpovědní lidé, nebo které přinesla velká voda. Zapojit do úklidu se může každý – jednotlivci i kolektivy, děti, mládež i dospělí. Loňský úklid poznamenal nástup koronavirové pandemie, přesto se akce uskutečnila, i když v pozměněné podobě – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a „protáhla“ se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Víc než kdy jindy se tak naplnilo motto projektu, že „Tři dny v roce nestačí!“ Ruku k dílu loni nakonec přiložilo 448 lidí, kteří naplnili odpadky 291 velkých pytlů.
 

Sběr odpadu proběhne za každého počasí

Čistá SázavaKaždoročně se jarního úklidu řeky Sázavy účastní stovky dobrovolníků. Sbírat odpadky vyrážejí rodiče s dětmi z mateřských center, školáci, studenti, vodáci, rybáři, hasiči i celé pracovní kolektivy. V současnosti se řeka Sázava čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou – od pramene po soutok. A očista probíhá jak z břehů, tak z lodí. Téměř devadesátikilometrový úsek ze Střechova do Pikovic, který bývá přes letní sezónu nejvíce vytížený, si vezme "do parády" přes 1 000 dobrovolníků.

Tradiční jarní úklid řeky Sázavy odstartoval z iniciativy Báry Čmelíkové a pod názvem Čistá řeka Sázava v roce 2006. Cílem bylo uklidit břehy řeky a její okolí od nepořádku, který tam zanechaly povodně. Prvního ročníku akce se ujal svazek obcí Malé Posázaví, od roku 2007 převzala organizátorskou taktovku společnost Posázaví o.p.s. Každoročně v polovině dubna, před zahájením turistické sezóny, pod jejím vedením stovky dobrovolníků sesbírají z okolí řeky vše, co tam nepatří – plastové lahve, kusy igelitů, staré pneumatiky, zbytky konstrukcí všeho druhu, torza nábytku i lodí… Patronkou akce se stala Aneta Langerová.
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Další aktuality