Úvod > Kalendář akcí > Čistá řeka Sázava 2021
Čistá řeka Sázava 2021
"> "> ">
9.4.
11.4.
+ Přidat foto
Sportovní akce

Čistá řeka Sázava 2021

Kdy 9. duben 2021 – 11. duben 2021
Dobrovolníci letos opět vyrážejí k řece Sázavě, aby ji před nadcházející turistickou sezónou zbavili všeho, co do přírody nepatří. Tradiční jarní úklid, známý jako Čistá řeka Sázava, proběhne od 9. do 11. dubna 2021.
Vyčistit řeku Sázavu se dobrovolníci vydají už pošestnácté. Projekt už dávno není jen honbou za tunami odpadků. Snaží se především inspirovat a měnit myšlení lidí a motivovat je k ohleduplnému chování k přírodě. Loňský úklid (2020) poznamenal nástup koronavirové pandemie, přesto se akce uskutečnila, i když v pozměněné podobě – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a „protáhla“ se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Víc než kdy jindy se tak naplnilo motto projektu, že „Tři dny v roce nestačí!“ Ruku k dílu loni nakonec přiložilo 448 lidí, kteří naplnili odpadky 291 velkých pytlů. Vyčíslit, kolik tun to bylo, je prakticky nemožné, protože pytle s nasbíraným odpadem nikdo nevážil.

Jen pro zajímavost: během uplynulých 15 let se z břehů řeky sesbíralo bezmála 400 tun odpadků a pomáhalo při tom 15,5 tisíce dobrovolníků! V posledních letech je ale obecně odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.


Jak bude sbírání vypadat letos (2021)

Z koryta řeky a jejího okolí budou opět sbírat odpadky, které tam po sobě zanechali nezodpovědní lidé, nebo které přinesla velká voda. Zapojit do úklidu se může každý – jednotlivci i kolektivy, děti, mládež i dospělí. Do igelitových pytlů budou sbírat všechno, co do přírody nepatří. Nasbíraný odpad pak nákladní auta odvezou na skládky.

Každoročně se jarního úklidu řeky Sázavy účastní stovky dobrovolníků. Sbírat odpadky vyrážejí rodiče s dětmi z mateřských center, školáci, studenti, vodáci, rybáři, hasiči i celé pracovní kolektivy. V současnosti se řeka Sázava čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou - od pramene po soutok.

Je třeba být na místě nástupu vždy ráno od 8:00 do 8:30! Pokud se z vážných důvodů nebudete moci prací na řece zúčastnit, ohlaste to co nejdříve manažerce projektu, aby bylo možné zajistit za vás náhradu.

Pro práci bude zajištěno: lodě, pádla, vesty, barel a doprovodné vozidlo na přepravu osobních věcí, nářadí na stahování odpadků, pytle na odpadky, ochranné rukavice, zdravotní ošetření při zranění.

Pro vaše pohodlí: snídaně, svačiny, obědy i večeře, pitný režim, přespání v suchu nebo ve stanech.

Na den si připravte: vhodné a teplé oblečení na vodu, čepici nebo klobouk proti slunci nebo dešti, pláštěnku nebo větrovku (uklízet se bude i za deště), sandály, tenisky, holínky (dle aktuální teploty a počasí), doklady (OP a průkaz ZP).


Před nástupem do lodi odevzdáte vedoucímu úseku pečlivě vyplněné prohlášení účastníka projektu, podepsané vámi, nebo pokud nejste plnoletý/á, vašim zákonným zástupcem. Prohlášení je možné si stáhnout a vytisknout na webových stránkách cistarekasazava.cz nebo ho obdržíte na místě od vedoucího úseku. Bez podepsaného prohlášení se nemůžete akce zúčastnit! Na veškeré další dotazy vám kdykoli odpoví tým projektu: 723 881 081, rekasazava@posazavi.com
 

Úseky, dny a místa nástupů

Přihlásit se na konkrétní úsek je možné on-line na stránkách projektu cistarekasazava.cz (pro účastníky), kliknutím na "přihlášení na akci", kde je třeba vyplnit, které dny se zúčastníte a úsek, na kterém chcete pomoci.

úsek – Střechov, zastávka až Malovidy zastávka:
Pá  Střechov, zastávka
So  tábořiště YMCA

úsek – Malovidy-zastávka až Sázava Rekreační areál Sázavský ostrov:
Pá  Malovidy – železniční zastávka, (protější břeh)
So  Ledečko u mostu – hotel Alex
Ne  Sport-areál Samopše

úsek – Sázava až Zlenice U Kormorána:
Pa  Sázava Rekreační areál Sázavský ostrov
So  Stříbrná Skalice – restaurace na Marjánce
Ne  Chocerady – fotbalové hřiště

úsek – Zlenice U Kormorána až Týnec nad Sázavou, Bisport:
Pá  Zlenice – U Kormorána        
So  Poříčí nad Sázavou – u mostu císaře Františka Josefa

úsek – Týnec nad Sázavou, Bisport až Pikovice:
Pá  Týnec nad Sázavou – Bisport
So  Krhanice, náhon
Ne  Žampach – hotel Troníček
Zobrazit více
Naposledy změněno: 7. 4. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Hotel Slunce Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Hotel U Zlatého Lva Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Hotel Brixen Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina
Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Vymazlená kavárna Havlíčkův Brod

Havlíčkův Brod, Vysočina