Úvod > Aktuality > Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce – letos online
Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce - letos online
"> "> ">
Zážitky

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křestem největšího adventního věnce – letos online

  • Vydáno27. listopadu 2020
Téměř deset let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské, slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 28. listopadu, letos poprvé online!
Loučeň adventní věnecAdvent na zámku Loučeň začne již v sobotu 28. listopadu 2020 odpoledne. A v čem spočívá ona výjimečnost loučeňského vstupu do adventního období? Na zámku je každoročně vytvávřen obří adventní věnec s průměrem zhruba 15 metrů, který je vůbec největším adventním věncem v zemi. Věnec vzniká v těsné symbióze s kruhovou zámeckou kašnou a vytváří tak impozantní kulisu při přístupu k zámku. Bude také bohatě nasvícený a jeho čtyři svíčky, symbolizující jednotlivé týdny adventu, budou rovněž přizpůsobeny jeho nezvykle velkým proporcím. Přenos můžete sledovat v sobotu od 14:00 hodin na facebookovém profilu zámku Loučeň facebook.com/ZamekLoucen.

křest adventního věnce LoučeňKřtu se ujímají čtyři andělé, z nichž každý je patronem jedné adventní neděle a zaujímá během rituálu místo vždy u té svíce, která jeho adventní neděli symbolizuje. Na celý průběh křtu adventního věnce bude dohlížet Bílá paní, dobrý duch zámku Loučeň. První svíčku na adventním věnci bude správně zapalovat už v sobotu 28. listopadu neboť dle dob minulých začínal nový den východem první hvězdy dne předcházejícího.

Obří adventní věnec byl poprvé instalován kolem kašny před nádvořím zámku o adventu v roce 2011, kdy jej řádně přeměřili komisaři agentury Dobrý den a s průměrem 15,67 m oficiálně uznali za český rekord.
 

Park s labyrinty je otevřen bez omezení

Park je otevřen pro veřejnost od 10 do 17 hodin, i během zimních měsíců. A k dispozici je i stánek s občerstvením a studenými i teplými nápoji. Zámecké prohlídky se v souladu s nařízením vlády ČR do odvolání nekonají.
Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Další aktuality