Úvod > Aktuality > V kině Lucerna odstartoval festival německých filmů Das Filmfest

V kině Lucerna odstartoval festival německých filmů Das Filmfest

Vydáno 18. října 2019 Kultura
Ve středu 16. října začal v kinech Lucerna a Atlas 14. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který zde setrvá až do 25. října 2019. Přehlídka nabídne výběr toho nejlepšího z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska. Od 21. do 25. října se filmy přesunou do Brna, kde budou k vidění v Kině Art, letos se bude německy promítat také v Plzni a Jihlavě.

Der VornameFestival německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne i v letošním roce žhavé novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu. K nejočekávanějším titulům letošního programu patří bezesporu snímek A co třeba Adolf? (Der Vorname).

V rámci sekce Das Filmfest Spezial festival uvede například snímek Love Machine následující nejlepší tradici rakouského kabaretu, film o tom, jaké to je, když se vám pomalu hroutí život Půda pod nohama (Der Boden unter den Füßen), postmoderní komedii Melancholická dívka (Das melancholische Mädchen) nebo herecky bravurní roadmovie 25 km/h. Za pozornost stojí také silně mrazivý thriller Běžec (Der Läufer), Stříbrným medvědem z Berlinale oceněný film Byl jsem doma, ale... (Ich war zuhause, aber) nebo cenami ověnčené drama Nevrland.Chybět nebude ani nejnovější snímek Fatiha Akina U Zlaté rukavice (Der Goldene Handschuh).

film Plavání SchwimmenRebellion & Revolte představí německého oscarového kandidáta Narušitel systému (Systemsprenger), rakouský emotivní snímek o tom, co je v životě důležité. L’Animale či drsný film o šikaně a o síle sociálních médií Plavání (Schwimmen). O tom, jestli my vlastníme věci nebo ony vlastní nás, vypráví komedie Bez věcí nad věcí (100 Dinge) a na ruská klišé tentokrát ovšem vyprávěná z pohledu samotných Rusů se zaměřil snímek Kaviár. Co se stane, když při hledání pomocné síly do domácnosti napíšete do inzerátu, že hledáte „otroka“, ukáže vynikající německá satira Panská léta (Herrliche Zeiten).
 

Dokumenty odhalí Vagínu i rakouskou pravici

InlandMilovníci dokumentů se mohou těšit mimo jiné na tabu prolamující dokument Vagína (#Female pleasure), snímek o vztahu mezi lidmi a zvířaty Zvířata a jiní lidé (Tiere und andere Menschen) nebo hudební dokumenty Protože žiješ jen jednou – Die Toten Hosen (Weil nur einmal lebst –Die Toten Hosen auf Tour) a Berlin Bouncer. Pozornosti by neměl uniknout dokument Tuzemsko (Inland), který sleduje tři fanoušky pravicové Svobodné strany Rakouska (FPÖ) před a po volbách do rakouského parlamentu. Nabízí intimní pohled do jejich problémů, obav a smýšlení a vytváří tak obraz společnosti, která se nachází na křižovatce. O sklonku života jednoho rozdílného uměleckého páru – umělce Hafise Bertschingera a jeho ženy Mary vypráví snímek Hafis & Mara.
 

Tenkrát na východě - nahlédněte do dob minulých

Das Leben der AnderenDo dob minulého režimu zavede diváky v sekci Tenkrát na východě (Es war einmal im Osten) například vynikající animovaný snímek v česko-německé koprodukci Fany a pes (Fritzi: Eine Wendewundergeschichte), příběh o nenápadném osobním hrdinství Tichá revoluce (Das schweigende Klassenzimmer) či napínavý film Balón (Ballon) o odvážném pokusu o útěk na Západ spomocí horkovzdušného balónu. V popředí oscarového dramatu Životy těch druhých (Das Leben der Anderen) zasazeného do doby bývalé NDR stojí aparát tajné policie Stasi a kulturní scéna východního Berlína. Za pozornost stojí také snímek Coming Out. Přes protest studia DEFA se Heinerovi Carowovi, režisérovi slavné Legendy o Paule a Paulovi, povedlo natočit citlivý milostný příběh jako obhajobu tolerance. V roce 1990 obdržel Coming Out na Berlinale Stříbrného medvěda a ocenění Teddy Award.
 

Bruno Ganz a Karel May

Der UntergangŠvýcarský filmový a divadelní herec Bruno Ganz patřil k nejvýznamnějším německy mluvícím hercům současnosti. Nejvíce se proslavil rolí Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše (Der Untergang) a právě tento snímek, stejně jako kultovní film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin) budou kvidění vrámci retrospektivní sekce Retrospektive: Bruno Ganz.

Druhou osobností, které letošní program skládá poctu, je německý spisovatel, na jehož dobrodružných románech z Divokého západu vyrostlo několik generací. Sekce Kult Karl May uvede čtyři snímky včetně u nás méně známé loutkové adaptace Stopa vede ke Stříbrnému jezeru (Die Spur führt zum Silbersee).

Čtrnáctý ročník přehlídky německých, rakouských a švýcarských filmů proběhne od 16. do 25. října v Pražských kinech Lucerna, Atlas a Kino 35, v brněnském kině Art, plzeňském DEPO2015 a jihlavském kině Dukla.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Kino Atlas v Praze

Kino Atlas v Praze

Tradiční pražské kino zrekonstruované v roce 2013 se zaměřuje na novinky z české i zahraniční produkce.