Úvod > Aktuality > Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska
Kultura

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

  • Vydáno17. října 2022
Ve čtvrtek 20. října začíná další ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který potrvá až do 1. listopadu 2022. Přehlídka nabídne výběr toho nejlepšího z aktuální kinematografie Německa, Rakouska a Švýcarska. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do 26. října a následně od 2. do 6. listopadu v brněnském kině Art. Festival se poprvé představí také v Olomouci, a to od 1. do 11. listopadu v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.

Der VornameFestival německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne i v letošním roce žhavé novinky z oblasti hraného i dokumentárního filmu. Pestrá dramaturgie potěší příznivce psychologických snímků, výpravných historických filmů, komedií i dokumentů. Diváci mohou vybírat ze tří desítek filmů, které jsou dramaturgicky rozděleny do čtyř tematických sekcí: Das Filmfest spezial, Pouto mezi námi (Beziehungsweise), Svoboda (Freiheit) a Die Doku. V aktuální kinematografii všech tří zemí se odrážejí témata, která obecně rezonují současnou společností v celé Evropě: hledání vlastní identity, cesta za štěstím a láskou, ale také neschopnost navazovat trvalé vztahy. Hrdiny filmových děl, podobně jako jejich diváky, ovlivňují relativně nové problémy paralelních životů ve světě sociálních sítí, stejně tak tradiční témata cesty ke svobodě, ať už ve smyslu touhy jít si za svým snem, vymanit se ze stereotypů a tlaků okolí, ale mnohdy i boje o holý život.


korzetReálné historické události nabídne například oceňovaný velkofilm rakouské režisérky Marie Kreutzer Korzet (Corsage), jež přichází s důvtipnou reinterpretací dějin a originálně vrací na plátna kin mýtus císařovny Sissi, toužící po svobodě a emancipaci. Další sondou do evropských dějin, ale o jedno století později, do doby před pádem Berlínské zdi, bude zahajovací snímek německé režisérky Franzisky Stünkel Střela zblízka (Nahschuss), jež snímek na festivalu představí osobně. Kam až může vést touha po úspěchu a spojení s komunistickými tajnými službami? Strhující historické drama je inspirováno životem Wernera Teskeho, posledního vězně popraveného v bývalé NDR.

Drama podle skutečné události A zítra budete mrtví (Und morgen seid ihr tot) Michaela Steinera pak rekonstruuje příběh mladého švýcarského páru, který byl v roce 2011 unesen na své cestě po staré Hedvábné stezce v Pákistánu.
 

Teen influencerka i otec kníže

Mein Vater der Fürst_Na festivalu Das Filmfest mají své silné zastoupení i nejnovější dokumentární filmy. Do českých kin přinese například oceňovaný dokumentární film Girl Gang a nechá nahlédnout do života teen influencerky Leoobalys, která zaprodává své dětství a dospívání sociálním sítím, ale i do světa fanynek, naprosto oddaných svým influencerským idolům. Dalším ze snímků, které na Das Filmfestu oficiálně vstoupí do českých kin, je dokument Můj otec, kníže (Mein Vater, der Fürst) – intimní portrét vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily Morgan-Schwarzenberg, která zároveň společně s Lukasem Sturmem film režírovala.
 
Die Ehe der Maria BraunSpolečně s kinem Ponrepo vzdá Das Filmfest od 19. do 26. října hold jedné z nejvýraznějších osobností německé kinematografie Raineru Werneru Fassbinderovi, od jehož předčasného úmrtí letos uplynulo 40 let. Vedle kolosálního nově zrestaurovaného díla Berlin Alexanderplatz uvede festival Manželství Marie Braunové (Die Ehe der Maria Braun), které po právu získalo Stříbrného medvěda (1979). Dramaturg sekce, filmový historik Mgr. Vladimír Hendrich, PhD. věnuje Fassbinderově osobnosti kinolektorát pod titulem „Neznámý Rainer Werner Fassbinder, kongeniální samouk a jasnozřivý romantik“.

Festival proběhne v Praze od 20. do 26. 10. v kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo. Do Brna zavítá od 2. do 6. 11., na filmy přijďte do kina Art. Poslaední zastávkou bude Olomouc od 1. do 11. 11., promítat se bude v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea.
Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc a Zdíkův palác – do prosince 2022 uzavřeno

Arcidiecézní muzeum Olomouc je v rámci rozsáhlé rekonstrukce do prosince 2022 uzavřeno.

Kino Atlas v Praze

Kino Atlas v Praze

Tradiční pražské kino zrekonstruované v roce 2013 se zaměřuje na novinky z české i zahraniční produkce.

Kino Art v Brně

Kino Art v Brně

Budova posledního městského kina prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Od začátku listopadu, po ukončení festivalové sezóny v Sálu B. Bakaly, tak bude pravidelně působit v prostorách Galerie TIC v Radnické ulici.

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Kino Lucerna – legendární biograf v moderním hávu

Jedno z nejstarších kontinuálně promítajících kin na světě. Nabídka promítání filmové tvorby české, evropské i americké produkce, včetně možnosti 3D projekcí. Pořádání filmových festivalů, přehlídek, slavnostních filmových premiér a předpremiér. Kino Lucerna je místem, kde se stále něco děje.

Ponrepo – kino Národního filmového ústavu

Ponrepo – kino Národního filmového ústavu

Ponrepo je kinem Národního filmového archivu, které se nachází v historickém areálu Konvikt.

Další aktuality

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v pondělí 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky

V pražské Jindřišské věži můžete opět obdivovat jedinečnou výstavu betlémů z Třeště

Jedinečnost a neopakovatelnou atmosféru betlémů z Třeště mohou návštěvníci obdivovat od 1. prosince 2022 až do 2. února 2023 ve druhém a třetím patře v Jindřišské věži v Praze. Třešť je ojedinělou a celostátně významnou lokalitou betlémářství v České republice. Mimo to zde letos uvidíte mezinárodní betlémy ze soukromé sbírky.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již osmnáctiletou tradici mají naše vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 3. a 4. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Zážitky

Kam v Praze na dobrý svařák? 10 tipů pro sváteční pohodu

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už trávíte adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařák bude chutnat!
Praha | Gurmánská turistika