Úvod > Aktuality > Tipy na pár soukromých hradů a zámků, kam se můžete vypravit právě teď
Tipy na pár soukromých hradů a zámků, kam se můžete vypravit právě teď
"> "> "> "> "> "> ">
Památky

Tipy na pár soukromých hradů a zámků, kam se můžete vypravit právě teď

  • Vydáno3. ledna 2022
Mnoho hradů a zámků nesmlouvavě uzavřelo své brány, které odemknou až zase během jarních měsíců. Přesto existují výjimky, kde najdete branku do zámku či hradu otevřenou po celou zimu! Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k soukromým zámeckým pánům, kteří vás rádi přivítají i během celé dlouhé zimy.

Hrady Cimburk, Hauenstein a Český Šternberk

Jsou místa, kde vás rádi přivítají kdykoliv. Jedním z nich je gotický hrad Cimburk v srdci Chřibů. Je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin. Nachází se v blízkosti města Koryčany v nadmořské výšce 421 m n. m. Hrad zaujímal strategickou polohu u křižovatky dvou dopravních cest a to cesty od Uherského Hradiště kolem hradu Buchlova na Stupavu a Koryčany, a cesty vedoucí z Kroměříže do Střílek, dále pak přes Koryčany až do Hustopečí. V průběhu staletí doznal hrad několika přestaveb a oprav. Koncem sedmnáctého století ztratil fortifikační význam a začal sloužit jako sídlo lovčího a k ubytování lesního personálu.

Také zámek Horní Hrad, původně středověký hrad Hauenstein, má otevřeno každý den včetně pondělků od 10 do 17 hodin. Přijeďte si prohlédnout celý areál, vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem či sál s trofejemi zvěře místních lesů...

Někde mají otevřeno pravidelně, jinde vás rádi provedou po předchozím objednání. Až do konce března 2022 je na hradě Český Šternberk dostupná prohlídka po předchozí domluvě. Dozvíte se o historii starobylého českého rodu Sternbergů, a o životních osudech jeho významných představitelů.
 

…a každý víkend na Radimi

zámek RadimOd ledna do dubna 2022 má otevřeno v sobotu a neděli od 11:00 do 16:00 hodin zámek Radim. Vybrat si můžete ze tří okruhů: Sklepní prostory obývané čeládkou, zahrnující černou kuchyni, lednici, a šatlavu i kancelář panského hejtmana a ložnici princezen.

Individuální prohlídku pro větší skupiny je možno domluvit i na jiné dny – v případě zájmu pište na info@zamek-radim.cz či volejte na 608 413 228. Zpravidla na konci každého měsíce se konají také noční prohlídky při svíčkách. Po prohlídce zámku se můžete projít ještě zámeckým parkem a nebo se zahřát nefalšovanou horkou čokoládou či jinou dobrotou v zámecké kavárně. Nechte se tedy zlákat nevšedním zážitkem!
 

Za čerticí do Dětenic

Žizelda DěteniceJako jeden z mála kulturních objektů je zámek Dětenice přístupný veřejnosti i zimním období. Při prohlídce zámku můžete vidět 14 plně zařízených pokojů a nástěnné malby al seco i al fresco, barokní a rokokové štuky. Zámecký interiér vychází z archivních materiálů převážně z 18. století a ukazuje návštěvníkům vkus a životní styl šlechty na typickém vesnickém panství.

Klasická prohlídka zámku se koná od 10:00 do 17:00. Poslední prohlídka začíná v 17:00. Každou únorovou sobotu se mohou příchozí těšit od 10:00 do 17:00 na Čarodějné prohlídky (každou hodinu), od března pak každou neděli na prohlídku s princeznou (každou hodinu).
 

Za pohádkou na Staré Hrady

Staré HradyHrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. V zimě však své brány neuzavírá a vítá všechny návštěvníky. Ti mohou přijít o sobotách, nedělích, prázdninách a svátcích od 10:00 do 17:00 hodin.

Na hradě a v pohádkovém sklepení a na hradní půdě se usídlili draci skalní, ohniví, vodní, lesní, noční, bahenní, píseční, sněžní, hromoví, zlatí, teplomilní, sklepní, smaragdoví, rubínoví a mnoho dalších pohádkových bytostí z pohádek čaroděje Archibalda I. Na osobní audienci vás ve své Dračí královské komnatě pak přijme i Jeho Veličenstvo Dračí král Rozumbraďák XVI. s dračí královnou jeho ženou Starostlindou a jejich dcerkami dračími princeznami Lajdalínou, Trajdalínou a Rozcaplínou. Pomozte zachránit princeznu Laskonku a nemine vás ani pořádná pohádková odměna.
Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se nachází na návrší nad vodní nádrží asi 5 km od obce Koryčany. Vznikl mezi léty 1327 – 1333, opuštěn byl v roce 1720. V 30. letech minulého století byly provedeny první záchrané práce, další v roce 1940.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Horní Hrad nedaleko Stráže nad Ohří

Hrad a zámek Horní Hrad také řečený Hauenštejn je středověký strážní hrad nedaleko Stráže nad Ohří, rozšířený a upravený v polovině 19. století ve stylu anglické novogotiky.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program.