Úvod > Aktuality > Deset hasičských muzeí se sbírkami historické i moderní techniky
Památky

Deset hasičských muzeí se sbírkami historické i moderní techniky

  • Vydáno9. července 2021
Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – objevte jejich kouzlo s portálem Kudy z nudy.

Hasičské muzeum v Ostravě

hasičiHasičské muzeum v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu vám přiblíží funkční historické stříkačky, hasičské prapory, dobové šavle či sošky svatého Floriana a expozice mapuje i současnou práci hasičů. Největší zájem proto přitahují modely a simulované ukázky zásahů. Děti si mohou zatočit klikou ruční sirény z první poloviny 20. století a v lezecké expozici pomáhat zachraňovat zraněné osoby ze skály či studny.

K vidění je i plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje; při prohlídce si můžete vyzkoušet postup při telefonickém nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a komunikaci s dispečerem nebo dálniční SOS hláskou. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, prohlídky s výkladem začínají vždy v celou hodinu. Dospělí zaplatí za prohlídku 30 Kč, děti polovinu, rodinné vstupné vás vyjde na 80 Kč.
 

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem

hasičiNávštěvu dalšího rozsáhlého hasičského muzea můžete spojit s prohlídkou zámku a parku v Čechách pod Kosířem, znovuotevřených po několikaleté rekonstrukci. Muzeum stojí v místech, kde bývala jedna z výrobních hal někdejší slavné továrny na hasičské stříkačky, která vznikla už v roce 1820. K vidění jsou například ruční stříkačky, požární žebříky, čerpadla i dávná hasičská výzbroj, ale i moderní hasičské vybavení a automobily. Dozvíte se také, že stroje z Čech pod Kosířem pomáhaly hasit Národní divadlo v Praze a čerpaly vodu v egyptské Káhiře!

Otevřeno je tu do konce října vždy v pátek a o víkendech, od začátku června do konce srpna denně mimo pondělí. Dospělí zaplatí za prohlídku 30 Kč a děti 20 Kč.
 

Hasičské muzeum v Přibyslavi

hasičské muzeumPouze v sezoně je otevřené také Hasičské muzeum na zámku v Přibyslavi na Vysočině s obsáhlými sbírkami hasičské a záchranářské techniky. Představují se tu nejstarší způsoby hašení, rozvoj hasičských spolků od poloviny 19. století, vývoj hasičských stejnokrojů a ukázky historické i současné techniky od ručních stříkaček přes čtyřkolové koňské stříkačky až po staré i novější hasičské automobily.

Prohlídky probíhají každý den mimo pondělí a začínají vždy v celou hodinu od 8 do 15 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 70 Kč, pro děti a důchodce 40 Kč.
 

Hasičské muzeum v Krupce

hasičské muzeumHasičské muzeum v Krupce rozhodně není jedním z nejnovějších v Česku, slavnostní otevření proběhlo už v roce 1973, když místní hasičský sbor slavil sto let trvání. Muzeum sídlí v budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici. Mezi nejzajímavější technické exponáty patří část vůbec první hasičské stříkačky z roku 1802, koněspřežná stříkačka a sbírka zásahových i slavnostních hasičských přileb, k vidění jsou i dobové dokumenty, listiny a nádherné staré výroční skupinové fotografie místních hasičů od roku 1875 do současnosti.

Otevřeno je celoročně denně, za prohlídku dospělí zaplatí 40 Kč, děti 25 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 110 Kč.
 

Muzeum požární ochrany ve Zbirohu

hasiči zbirohOd začátku května do konce září se denně a zdarma můžete podívat do Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Historii požární ochrany je věnována plocha 4500 metrů čtverečních s téměř 120 kusy velké techniky. Jediné muzeum profesionálních hasičů v ČR nabízí historickou i novodobou hasičskou techniku a výstroj od poloviny 18. století.

Nejstarším exponátem je zápřahová ruční hasicí stříkačka z roku 1746, cenná je také parní stříkačka Czermack z roku 1903. Mezi unikáty se řadí i požární tank SPOT 55, který je určen k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénech. Uvidíte dokonce i prototyp požárního robota, který sloužil k manipulaci s tlakovými lahvemi v místech zasažených požárem.
 

Další hasičská muzea

hasičiDalší hasičská muzea jsou menší a bývají otevřená jen některé dny v týdnu, o víkendech nebo po objednání.
Muzeum historické hasičské techniky Chrastava

Muzeum historické hasičské techniky Chrastava

V rozlehlých prostorách bývalého hospodářského stavení jen několik stovek metrů od náměstí v Chrastavě najdete expozici hasičského náčiní všeho druhu, od malých přenosných vodních čerpadel po velké ruční či parní stříkačky. Je zde k vidění řada dalších exponátů ze vzdálené, ale i nedávné historie.

Hasičské muzeum Dřevohostice

Hasičské muzeum Dřevohostice

Unikátní Hasičské muzeum se nacházejí se v předzámčí dřevohostického zámku a určitě vás zaujme množstvím krásných exponátů. Nejzajímavějším kouskem je historická koněspřežná stříkačka z roku 1842.

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově

Muzeum hasičské techniky Nový Oldřichov, nedaleko Kamenického Šenova, nabízí k prohlídce starou historickou hasičskou techniku, která byla použita i ve filmu "Tmavomodrý svět" od J. Svěráka a další historické unikáty.

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.

Hasičské muzeum v Krupce

Hasičské muzeum v Krupce

V opravené budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici v Krupce vznikly prostory, kde jsou instalované unikátní sbírky hasičské techniky a výstroje.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Muzeum techniky Telč

Muzeum techniky Telč

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště v Telči naleznete sbírku historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Hasičské muzeum Brodek u Prostějova

Hasičské muzeum Brodek u Prostějova

Hasičské muzeum sídlí v nové budově zbrojnice. Ke sbírce Sboru dobrovolných hasičů patří dvoukolové i čtyřkolové hasičské stříkačky, z nichž ta nejstarší pochází z roku 1893.

Hasičská expozice v Ratměřicích

Hasičská expozice v Ratměřicích

Expozice se nachází v přízemí budovy obecního úřadu. Interiér muzea je přístupný do domluvě. Hlavní postavou malého muzea v Ratměřicích je místní sedák Oneš.

Hasičské muzeum města Ostravy

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Zničený hrad byl v polovině 16. století nahrazen renesančním zámkem, pozměněném později v duchu klasicismu. Dnes na zámku sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Přijdťe se podívat, s čím bojovali hasiči proti červenému kohoutovi. Zajímá vás, kdy byla vyrobena první hasičská stříkačka a od kdy se vlastně používají požární hadice? Nebo jste jen fandou do techniky? To vše vám může nabídnout hasičské muzeum zřízené ve Velkých Svatoňovicích.

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Expozice muzea se zabývá historií hasičstva, technikou, výzbrojí, výstrojí a dokumenty. Muzeum sídlí v areálu hasičské zbrojnice – u kapličky.

Další aktuality

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.
Památky

30 tipů, kam na výlety na hrady a zámky po celý rok

Téměř každý ví, že hrad či zámek otevřený po celý rok, je Pražský hrad, Hluboká nebo Špilberk. Ale zajímavé tipy na výlet najdete i jinde! Podívejte se na naši nabídku celoročně otevřených hradů a zámků a udělejte si s celou rodinou pěkný výlet! Vždyť objevovat honosné interiéry zámků a pohádkové hradní paláce můžete po celý rok! A jaké památky mají dveře dokořán? Portál Kudy z nudy vám poradí!
Památky

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky

Synagogy, muzea i hřbitovy: Poznávejte židovské památky po celý rok

Zajímáte se o židovskou kulturu a architektonické památky? Pak vás potěšíme výběrem synagog, muzeí, ghett, domů, míst posledního odpočinku a dalších památek, které lze navštívit po celý rok. Židovští obyvatelé na území Česka neměli nikdy na růžích ustláno. Řada židovských obcí zanikla kvůli holocaustu a i po válce za komunistického režimu židovským památkám osud nepřál. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na sedmdesát synagog, dalších 105 jich bylo zbořeno během komunistického režimu. Se záchranou těchto památek se začalo až po listopadu 1989. Objevte unikátní židovské památky a poznejte jejich historii.
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
Památky

Poslední postavy adventu – krvelačná Perchta a Žber

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
Památky

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!
Památky