ÚvodAktualityHasičská muzea: tipy pro milovníky historické i moderní hasičské techniky
Památky

Hasičská muzea: tipy pro milovníky historické i moderní hasičské techniky

Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – objevte jejich kouzlo s portálem Kudy z nudy.

Hasičské muzeum v Ostravě

Hasičské muzeum OstravaHasičské muzeum v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu vám přiblíží funkční historické stříkačky, hasičské prapory, dobové šavle či sošky svatého Floriana a expozice mapuje i současnou práci hasičů. Největší zájem proto přitahují modely a simulované ukázky zásahů. Děti si mohou zatočit klikou ruční sirény z první poloviny 20. století a v lezecké expozici pomáhat zachraňovat zraněné osoby ze skály či studny. K vidění je i plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje; při prohlídce si můžete vyzkoušet postup při telefonickém nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a komunikaci s dispečerem nebo dálniční SOS hláskou. Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, prohlídky s výkladem začínají vždy v celou hodinu. Dospělí zaplatí za prohlídku 80 Kč, děti 30 korun, rodinné vstupné vás vyjde na 200 Kč.
 

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem

hasičiNávštěvu dalšího rozsáhlého hasičského muzea můžete spojit s prohlídkou zámku a parku v Čechách pod Kosířem, znovuotevřených po několikaleté rekonstrukci. Muzeum stojí v místech, kde bývala jedna z výrobních hal někdejší slavné továrny na hasičské stříkačky, která vznikla už v roce 1820. K vidění jsou například ruční stříkačky, požární žebříky, čerpadla i dávná hasičská výzbroj, ale i moderní hasičské vybavení a automobily. Dozvíte se také, že stroje z Čech pod Kosířem pomáhaly hasit Národní divadlo v Praze a čerpaly vodu v egyptské Káhiře! Otevřeno je tu do konce října vždy v pátek a o víkendech, od začátku června do konce srpna denně mimo pondělí. Dospělí zaplatí za prohlídku 60 Kč a děti 30 Kč.
 

Hasičské muzeum v Přibyslavi

hasičské muzeumPouze v sezoně je otevřené také Hasičské muzeum na zámku v Přibyslavi na Vysočině s obsáhlými sbírkami hasičské a záchranářské techniky. Představují se tu nejstarší způsoby hašení, rozvoj hasičských spolků od poloviny 19. století, vývoj hasičských stejnokrojů a ukázky historické i současné techniky od ručních stříkaček přes čtyřkolové koňské stříkačky až po staré i novější hasičské automobily. Prohlídky probíhají od čtvrtka do neděle (v červenci a srpnu od středy do neděle) a začínají vždy v celou hodinu každou celou hodinu od 9:00 nebo 10:00 do 17:00 hodin (poslední prohlídka začíná v 16:00). Hromadným výpravám doporučujeme se předem objedna. Vstupné pro dospělé stojí 100 Kč, pro děti a důchodce 50 Kč.
 

Hasičské muzeum v Krupce

hasičské muzeumHasičské muzeum v Krupce rozhodně není jedním z nejnovějších v Česku, slavnostní otevření proběhlo už v roce 1973, když místní hasičský sbor slavil sto let trvání. Muzeum sídlí v budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici. Mezi nejzajímavější technické exponáty patří část vůbec první hasičské stříkačky z roku 1802, koněspřežná stříkačka a sbírka zásahových i slavnostních hasičských přileb, k vidění jsou i dobové dokumenty, listiny a nádherné staré výroční skupinové fotografie místních hasičů od roku 1875 do současnosti. Otevřeno je celoročně (většinu roku od pátku do neděle), za prohlídku dospělí zaplatí 40 Kč, děti 25 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 110 Kč.
 

Muzeum požární ochrany ve Zbirohu

hasiči zbirohOd začátku května do konce září se můžete objednat na prohlídku (úterý až pátek) do Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Historii požární ochrany je věnována plocha 4500 metrů čtverečních s téměř 120 kusy velké techniky. Jediné muzeum profesionálních hasičů v ČR nabízí historickou i novodobou hasičskou techniku a výstroj od poloviny 18. století. Nejstarším exponátem je zápřahová ruční hasicí stříkačka z roku 1746, cenná je také parní stříkačka Czermack z roku 1903. Mezi unikáty se řadí i požární tank SPOT 55, který je určen k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénech. Uvidíte dokonce i prototyp požárního robota, který sloužil k manipulaci s tlakovými lahvemi v místech zasažených požárem.
 

Další hasičská muzea

hasičiDalší hasičská muzea jsou menší a bývají otevřená jen některé dny v týdnu, o víkendech nebo po objednání.
Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea Kultura

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Později v 16. století ve městě vznikl renesanční zámek. Dnes v něm sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu Památky

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.

Muzeum hasičské a zemědělské techniky Žďár nad Metují Kultura

Muzeum hasičské a zemědělské techniky Žďár nad Metují

Ve Žďáře nad Metují na Náchodsku vzniklo Muzeum zemědělských strojů a řemesel. Návštěvníkům je otevřené po předchozí domluvě. Zájemci si zde prohlídnou například obracečku, mlátičku či rozložený povoz.

Hasičské muzeum v Bechyni Kultura

Hasičské muzeum v Bechyni

Hasičské muzeum v Bechyni je vůbec nejstarší muzeum svého druhu v České republice. Vzniklo roku 1974 a jeho zakladatelem byl Antonín Zelenka a místní Sbor dobrovolných hasičů Bechyně. Od roku 2019 sídlí v prostorách bývalého zemědělského výkupu u autobusového nádraží.

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice Kultura

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Přijdťe se podívat, s čím bojovali hasiči proti červenému kohoutovi. Zajímá vás, kdy byla vyrobena první hasičská stříkačka a od kdy se vlastně používají požární hadice? Nebo jste jen fandou do techniky? To vše vám může nabídnout hasičské muzeum zřízené ve Velkých Svatoňovicích.

Hasičské muzeum Dřevohostice Kultura

Hasičské muzeum Dřevohostice

Unikátní Hasičské muzeum se nacházejí se v předzámčí dřevohostického zámku a určitě vás zaujme množstvím krásných exponátů. Nejzajímavějším kouskem je historická koněspřežná stříkačka z roku 1842.

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově Kultura

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově

Muzeum hasičské techniky Nový Oldřichov, nedaleko Kamenického Šenova, nabízí k prohlídce starou historickou hasičskou techniku, která byla použita i ve filmu "Tmavomodrý svět" od J. Svěráka a další historické unikáty.

Hasičské muzeum v Krupce Kultura

Hasičské muzeum v Krupce

V opravené budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici v Krupce vznikly prostory, kde jsou instalované unikátní sbírky hasičské techniky a výstroje.

Hasičské muzeum města Ostravy Kultura

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí Památky

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Hasičské muzeum v Heralticích Kultura

Hasičské muzeum v Heralticích

Hasičské muzeum v Heralticích najdete v historickém domě postaveném v konci 18. století.

Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné Kultura

Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné

Jedná se o největší muzeum svého druhu v Karlovarském kraji.

Hasičské muzeum Brodek u Prostějova Kultura

Hasičské muzeum Brodek u Prostějova

Hasičské muzeum sídlí v nové budově zbrojnice. Ke sbírce Sboru dobrovolných hasičů patří dvoukolové i čtyřkolové hasičské stříkačky, z nichž ta nejstarší pochází z roku 1893.

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci Kultura

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Expozice muzea se zabývá historií hasičstva, technikou, výzbrojí, výstrojí a dokumenty. Muzeum sídlí v areálu hasičské zbrojnice – u kapličky.

Hasičská expozice v Ratměřicích Kultura

Hasičská expozice v Ratměřicích

Expozice se nachází v přízemí budovy obecního úřadu. Interiér muzea je přístupný do domluvě. Hlavní postavou malého muzea v Ratměřicích je místní sedák Oneš.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách Kultura

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Hasičské muzeum Kočí Památky

Hasičské muzeum Kočí

Naše hasičské muzeum ocení nejen nadšenci hasičské techniky. Najdete zde i rozsáhlé sbírky historických a současných hasičských artefaktů jako jsou helmy, sekery, hadice, uniformy a další. Je vhodné pro děti i pro dospělé. Najdete nás uprostřed malebné obce Kočí, u hlavní silnice I/17 .

Muzeum techniky Telč Kultura

Muzeum techniky Telč

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště v Telči naleznete sbírku historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Muzeum historické hasičské techniky Chrastava Kultura

Muzeum historické hasičské techniky Chrastava

V rozlehlých prostorách bývalého hospodářského stavení jen několik stovek metrů od náměstí v Chrastavě najdete expozici hasičského náčiní všeho druhu, od malých přenosných vodních čerpadel po velké ruční či parní stříkačky. Je zde k vidění řada dalších exponátů ze vzdálené, ale i nedávné historie.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
7. listopad 2024 8:38
Památky

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.
7. listopad 2024 8:28
Památky

Země za ostnatým drátem: muzea a památníky železné opony

Jak vypadala železná opona? Proč vůbec vznikla a jak fungovala? A jak se na hranicích sloužilo vojákům a celníkům? To vše se dozvíte anebo si připomenete při návštěvě některých z míst, která před rokem 1989 patřila k ochraně státních hranic. Jedná se o bývalé celnice i rozsáhlé prostory, kudy se železná opona táhla. Pojďte si s Kudy z nudy prohlédnout památníky či repliky železné opony!
5. listopad 2024 6:24
Památky

Země za ostnatým drátem: podél hranic po stopách železné opony

Téměř půl století rozděloval Evropu na východ a západ ostnatý obojek železné opony. Bylo to unikátní a zároveň strašlivé dílo, pod nímž umírali civilisté i pohraničníci. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se místa kolem hranic změnila a kde si železnou oponu připomenete dnes?
4. listopad 2024 9:28
Památky

Na hrady a zámky po celý rok: nejoblíbenější památky Česka, kde to žije i na podzim a v zimě

Kdekdo ještě pamatuje časy, kdy koncem října hrady a zámky zabouchly dveře a další návštěvníci se dovnitř podívali až na jaře. Všechno už je jinak a řada míst už má otevřeno celý rok, případně nabízí speciální prohlídky anebo zkrácené zimní trasy. Pojďte si s portálem Kudy z nudy užít krásný podzim i romantickou zimu v hradních a zámeckých interiérech.
29. říjen 2024 19:51
Památky

Dušičky – ozvěny pohanské minulosti

Kdy a proč si připomínáme Dušičky? Druhý listopadový den se slaví Památka všech zemřelých, spojená se vzpomínkou na mrtvé. Podle náboženských představ modlitby živých pomohou zemřelým, duším dlícím v Očistci, k očištění od hříchů na cestě do Nebe. Kořeny tohoto svátku tkví pravděpodobně už v keltských rituálech.
29. říjen 2024 6:39
Památky

10 tipů, kam za sochami Tomáše Garrigua Masaryka

Dne 28. října 1918 bylo Československo mezinárodně uznáno za samostatný stát a Tomáš Guarrigue Masaryk byl poté 14. listopadu 1918 zvolen prvním prezidentem. Svou funkci přijal v 68 letech a svůj úřad zastával téměř 20 let. První československý prezident se dodnes těší velké oblibě a není divu, že je podle něj pojmenovaná řada ulic i náměstí a existuje také množství soch s jeho podobiznou. Kam se za nimi vydat vám poradíme v našich tipech.
28. říjen 2024 12:00
Památky

O tom, že má Česká republika záhadologům a milovníkům tajemna co nabídnout, není pochyb

Naši předci, kteří stavěli nová města, mohutné chrámy a pyšné hrady, si byli vědomi magických energií a bytostí žijících v astrálním světě. Snažili se nové objekty navrhnout tak, aby dobré síly využili a špatné odradili, nebo neutralizovali. Tajné chodby, které dříve patřily k běžnému vybavení budov, v pozdějších letech ztratily na důležitosti, dokumentace o nich zmizela a dnes dráždí naší mysl k jejich opětovanému objevování.
28. říjen 2024 1:45
Památky