ÚvodAktualityUdělejte si výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova
Památky

Udělejte si výlet k památníku Jana Žižky z Trocnova

  • 5. července 2024
V rámci státního svátku 6. července, v Den upálení Mistra Jana Husa, se můžete vydat na výlet k Památníku Jana Žižky z Trocnova a vznikajícího Archeoskanzenu Trocnov, pobočky Jihočeského muzea v Českých Budějovicích, který představuje zemanský dvorec za časů Jana Žižky. Připomene vám, jak vypadal život na přelomu 14. a 15. století i samotnou osobnost slavného husitského vojevůdce.
žižka trocnovRodiště Jana Žižky, naleznete 3 km od Borovan. Vyznačený vycházkový okruh o délce asi 4 km vede kolem archeologického naleziště a Památníku Jana Žižky, který je však letos uzavřen, a to v souvislosti se stavbou nového návštěvnického a vzdělávacího centra. Hned u parkoviště začíná Naučná stezka Milníky husitství, která vás provede celým zdejším areálem. Jedná se o velmi příjemnou nenáročnou stezku mezi lesy a rybníky. Informační panely na naučné stezce jsou opatřeny QR kódy, které zájemcům o historii Trocnova a husitství nabízejí řadu dalších multimediálních informací.

Trocnov přežíval v obecném povědomí jako rodiště Jana Žižky v podstatě již od husitských časů a často se stával cílem pěších výprav, což trvá dodnes. V průběhu věků doznávalo toto místo mnoha proměn. V roce 1923 přešlo vlastnictví Trocnova do rukou státu, veřejnosti byl trocnovský areál zpřístupněn v červenci 1960 u příležitosti slavnostního otevření nově rekonstruovaného Žižkova rodiště. V areálu byl v té době dokončen také monumentální pomník z bílé liberecké žuly. Od roku 1978 je Trocnov chráněn jako národní kulturní památka.
 

Procházka naučnou stezkou Milníky husitství

Trocnov Mikšův dvůrJako první se objeví nenápadné základy Žižkova dvorce, stavby, která zde stála od 2. poloviny 14. století do počátku 17. století. Jednalo se o středověké zemanské sídlo s hospodářskými budovami, který byl domovem Jana Žižky. Jeho základy byly objeveny v období 1921 – 1937. Zemanský statek měl dvě místnosti: jedna sloužila jako kuchyně a druhá jako obytná část. Západně od stavená stávaly hospodářské objekty.

Stezka pak vede podél louky na okraji lesa k třináctimetrovému žulovému pomníku vojevůdce. Jejím autorem je profesor Josef Malejovský a vznikla v letech 1958 – 1969. Jedná se o čtyřboký jehlan, na jehož vrcholu je umístěna socha Jana Žižky v nadživotní velikosti. Dále stezka pokračuje do stínu lesa ke starým dubům, kde se podle pověsti Jan Žižka v roce 1360 narodil. Místo se zvláštní atmosférou dokresluje prostá kamenná mohyla. Původní statný dub, který měl být svědkem vojevůdcova zrození nechala pro jistotu církev v roce 1700 pokácet a spálit... O něco dál stojí rozsáhlejší archeologické pozůstatky připomínající Mikšův dvorec, jehož základy byly objeveny ve stejném období, jako v případě Žižkova dvora. K vidění jsou zde základy dvou budov a 9 m hluboká studna. Dvorec pravděpodobně patřil Žižkovu strýci. Kolem Grandlového rybníka a rybníku Horní Trocnov vyjdete opět k budově Památníku, který se nachází v bývalém poplužním dvoře. Odtud je to jen pár desítek metrů k parkovišti.
 

Nahlédněte také do skanzenu

archeoskanzen trocnovAsi 300 metrů od hlavního parkoviště se nachází nově budovaný arál Archeoskanzenu Trocnov, který bude představovat život na vesnici ve 14. až 15. století. Stavby, které zde vznikly jsou přesnými replikami středověkých vesnických domků a navíc byly postaveny s velkým podílem ruční práce a dobovými technikami. Skanzen je rozdělen na dva prohlídkové okruhy – zemanský dvorec a venkovská osada. Do nich však lze nahlénout jen s průvodcem v rámci komentovaných prohlídek. Stavby doplňují také další hospodářské objekty, štěpnice, zahrady, políčka a ohrady s hospodářskými zvířaty. Dotváří tak obraz středověkého venkova a jeho obyvatel. Zcela dokončený má být archeoskanzen do konce roku 2024.

Trocnov – rodiště Jana Žižky Kultura

Trocnov – rodiště Jana Žižky

Oblíbené výletní místo najdete 3 km od Borovan. Jedná se o rodiště Jana Žižky, obec Trocnov. Trocnovským areálem lze projít po značeném okruhu.

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončený má být do konce roku 2024.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno Památky

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. V roce 2024 je památník uzavřen.

Další aktuality

Na Budějovicku můžete nově využít kartu hosta BuďKarta

S projektem karty hosta pro ubytované přichází Turistická oblast Budějovicko na začátku letní sezony 2024. Smyslem BuďKarty je motivovat hosty k prodloužení pobytu a návštěvě míst, která by původně nezvažovali. Kartu získají k ubytování na dvě a více nocí. Na oplátku jim přinese řadu výhod a slev na vstupy. Do projektu se zapojili místní ubytovatelé a provozovatelé turistických atraktivit.
12. červenec 2024 10:00
Kultura, Jihočeský kraj

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zve na hvězdy klasické hudby

Již 33. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se na jihu Čech koná od 12. července do 3. srpna 2024 a jeho program je jako vždy velkolepý. Do města nad řekou Vltavou zavítá jedna z největších hudebních legend, barytonista Plácido Domingo, dále pak koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička, a poprvé také akordeonistka Ksenija Sidorová s hornistou a dirigentem Radkem Baborákem. Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity.
12. červenec 2024 9:00
Kultura, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z turistické oblasti Šumava

Na Šumavě je pořád co objevovat … Šumava, to je 68 460 ha skutečné přírody, stovky kilometrů cyklotras a sjízdných řek, desítky zajímavých výletů, několik nouzových nocovišť a našich deset tipů na dosud málo známá místa.
9. červenec 2024 15:40
Příroda, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude o víkendu vše točit kolem borůvek

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před sedmnácti lety město Borovany a uspořádalo první Borůvkobraní. Letošní Borůvkobraní bude probíhat o víkendu 13. – 14. července 2024. Modré kuličky vás tu budou provázet po celý víkend na každém kroku!
9. červenec 2024 13:17
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna vstupuje do svého 21. ročníku. Ve dnech 9. – 13. července 2024 bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby. Vystoupí violoncellista Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Barocco sempre giovane a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.
9. červenec 2024 12:00
Kultura, Jihočeský kraj

Jak poznat Prachatice za jeden den

O Prachaticích se říká, že jsou Bránou Šumavy. Respektive jednou z bran, protože přes sto kilometrů dlouhý hřeben Šumavy lemuje takových měst několik. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, čím jsou zajímavé právě Prachatice a prohlédnout si během jediného dne nejzajímavější místa.
9. červenec 2024 10:15
Památky, Jihočeský kraj

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 13. července 2024 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
9. červenec 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Navštivte unikátní soví voliéru na Borových Ladech na Šumavě

Na Borových Ladech na Šumavě můžete během léta navštívit největší soví voliéru u nás. Nad hlavami vám tu budou poletovat desítky různých sov. V informačním centru Bubo Bubo si můžete prohlédnout výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou, holuba doupňáka a poštolku obecnou. Areál je otevřený od úterý do neděle od 10:00 do 16:30 hodin. Nenechte si ujít tento zajímavý zážitek, sovy lze navštívit pouze do září.
7. červenec 2024 15:00
Příroda, Jihočeský kraj