Úvod > Aktuality > V zoo Děčín se narodilo mládě vzácného takina indického
V zoo Děčín se narodilo mládě vzácného takina indického
"> "> "> "> "> ">
Příroda

V zoo Děčín se narodilo mládě vzácného takina indického

  • Vydáno29. března 2020
Děčínská zoo se raduje. Konečně se dočkala prvního odchovu kopytníků takinů indických! Čekala na něj dlouhých 9 let. Mládě přišlo na svět v pondělí 23. března, je to samička a má se čile k světu.

takinMatkou je devítiletá Abby, která do děčínské zoo přišla v roce 2013 z chomutovského zooparku a otcem pak osmiletý samec Takko, kterého zoo dovezla z estonské zoo v Tallinu v roce 2014. Mládě bylo obrovským překvapením, pár spolu žije již několik let a po tak dlouhé době už ošetřovatelé v odchov ani nedoufali. Chovatelé si myslí, že ze ¾ stojí za tímto úspěchem změna v krmené dávce, kterou provedli v loňském roce. Takinům bylo ubráno na zelenině a ovoci a začaly se používat granule určené přímo pro tento druh, které vyrábí specializovaná firma. Už mnohokrát se zoologové přesvědčili, že kvalitní výživa je klíčová pro zdraví, kondici a rozmnožování zvířat. Březost takiních samic trvá 200 až 220 dní, obvykle se rodí jedno až dvě mláďata.

takinTakin indický je prazvláštní kopytník, který se svým vzhledem vymyká přesnému zařazení. Společně se pižmoni patří takini do zvláštní skupiny přežvýkavců, která má vývojově blízko k turům i ovcím a nese tak znaky obou těchto zvířat. Mají mohutnou klabonosou hlavu, charakteristicky tvarované rohy, dlouhou vlnitou srst, která je skvěle chrání v drsných horských podmínkách. Vyskytují se v Číně, Indii a Myanmaru (Barmě), kde obývají horské oblasti od 2500 do 4500 m n. m. Pro pobyt v horských podmínkách jsou takini dokonale přizpůsobeni. Jejich kůže produkuje olej, který efektivně impregnuje jejich srst a chrání je tak proti dešti a mlhám.

takinTakini pravidelně migrují mezi letními pastvinami nad horní hranicí lesa a zimovišti v chráněných lesnatých horských údolích. Jejich potravou je tráva, listy či výhonky bambusu a různých dřevin, hlavně pěnišníků. V létě vytvářejí početná stáda sdružující až 300 jedinců, která se během zimy rozpadají na menší, asi dvacetičlenné skupiny. Dospělí samci žijí často samotářsky a k samicím se připojují pouze v době říje. Dožívají se 12-15 let, v lidské péči až 20 let.

Chovu takinů indických se v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad UCSZOO věnují kromě Děčína ještě další 4 zahrady – Zoo Brno, Zoo Praha, Zoopark Chomutov a Zoo Košice.

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoo Děčín – jedna z nejkrásnějších zoologických zahrad u nás

Zoologická zahrada v Děčíně chová přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. Hlavním záměrem je chov vzácných a málo známých druhů zvířat, se kterými se v naší zemi jinde nesetkáme. ZOO patří k menším, ale díky svému umístění v lesním prostředí také k nejkrásnějším zoologickým zahradám v ČR.