Úvod > Aktuality > Ďáblova bible i nejdelší leporelo. Konec zimy je ve znamení knihomolů
Zážitky

Ďáblova bible i nejdelší leporelo. Konec zimy je ve znamení knihomolů

  • Vydáno13. února 2016
Trávíte dlouhé zimní večery nad knížkami? A co takhle vyrazit za nimi do muzea? Portál Kudy z nudy vás zve na několik výstav, na nichž si můžete prohlédnout unikátní knižní exponáty či se seznámit s tím, jak knihy v minulosti vznikaly.

Do Brna za největší knihou

Chcete na vlastní oči spatřit největší knihu světa? Pak se vydejte do brněnského Letohrádku Mitrovských, kde je do 3. dubna 2016 k vidění její kopie. Maketa středověkého rukopisu Codex gigas je ústředním exponátem výstavy Ďáblova bible/100 podob knihy. Výstava návštěvníky seznamuje s historií knižní kultury – od Egypta a Mezopotámie přes Čínu, Indii až po evropský rozkvět rukopisné a později tiskařské tvorby knih. 

Originál Ďáblovy bible, která svůj název získala kvůli výjimečnému vyobrazení ďábla, mohli čeští návštěvníci vidět jen krátce – na speciální výstavě v pražském Klementinu v letech 2007 a 2008. Ač jde o rukopis vytvořený v zaniklém klášteře v Podlažicích u Chrudimi, od konce třicetileté války je ve vlastnictví Švédského království. Autorem makety vystavené v Letohrádku Mitrovských je Jiří Fogl ze Žamberku. Zatím co původní Ďáblovu bibli vytvořil jediný člověk, nad tvorbou knihy vážící 75 kilogramů pracoval pan Fogl se spolupracovníky a všichni nad ní strávili několik stovek hodin.
Pro žamberského knihvazače není Ďáblova bible první faksimile historické knihy, kterou vyrobil. Na svém kontě už má například Kostelecký kancionál z 16. století či Rukopisy královny Elišky Rejčky.
 

Nejdelší kniha světa i knižní kompot

Kromě největší knihy světa je k vidění další český unikát – obří leporelo „Dějiny udatného českého národa“, jehož autorkou je Lucie Seifertová, která tvrdí, že jde o nejdelší knihu světa.  Historie českých zemí od pravěku po současnost je v knize o rozměrech dvakrát 70 metrů vylíčena velmi vtipně a s nadsázkou.

Výstavu zpestří také mnohé knižní unikáty a knihvazačské kuriozity.  Exponáty zapůjčili jak soukromí sběratelé, tak instituce, jakou jsou Moravská galerie v Brně, Expozice knižní vazby v Lokti nad Ohří, Muzeum Vyškovska nebo Národní archiv v Praze.  Speciální kategorií výstavy je kolekce výtvarníka Iva Vodičky z Litoměřic, která je důkazem, že ani návrháři a výrobci knih své fantazii meze klást nemusí.  Prohlédnout si budete moci například sadu bubnových, lístkových nebo válečkových knih, přesýpací básně, knižní kompot, knihu v podobně cd nebo magnetofonové pásky a další kuriozity.
 

Pro nejmenší knihomoly

Zejména dětští čtenáři mohou zavítat do útulných prostor Poštovního muzea, které ve spolupráci s českou sekcí IBBY představuje výstavu Zlatá stuha 2015 – Nejlepší české knihy pro děti.  Do 20. března 2016 představuje to nejlepší, co se v dětské literatuře událo za posledních pět let a k vidění nabízí oceněné exponáty autorů i ilustrátorů. Spatřit tak můžete například tvorbu Stanislava Kolíbala, Jiřího Žáčka, Jiřího Franty nebo Marie Štumfové. Děti určitě zaujme i doprovodný program, který tvoří výtvarné dílny nebo autorská čtení.
 

Po stopách české vzdělanosti

A milovníci knih a knihoven mohou navštívit i další – tentokrát stálé expozice. Mezi milníky české vzdělanosti jistě patří příchod jezuitského řádu a založení pražského Klementina ve druhé polovině 16. století.  Národní knihovna, která dnes v Klementinu sídlí, uchovává nejcennější rukopisy a všechny knihy vydané na našem území od roku 1807. Návštěvníky Klementinum zve k procházce historickou barokní trasou, která zahrnuje prohlídku Astronomické věže, Zrcadlové kaple a barokního knihovního sálu. Nejen všechny knihomoly pak určitě potěší návštěva knihovního sálu s překrásnou freskovou výzdobou a několika cennými glóby.  V místnosti jsou knihy s nabílenými hřbety a červenou značkou, které tam byly už v době, kdy Klementinum sloužilo jako konvent členů Tovaryšstva Ježíšova, tedy jezuitům.

Další zajímavou expozici naleznete v západočeské Plzni, kde sídlí Muzeum knihtisku a knihy.  To tam není umístěno náhodou – právě v západočeské metropoli byla roku 1476 vytištěna vůbec první kniha na území českých zemí.  Stálá výstava nabízí ucelenou procházku po dějinách knihtisku – prohlédnout si můžete sazečské hnízdo, knihtiskový rychlotisk Viktorka 1820 ze 70. let minulého století, který je i po 200 letech stále provozuschopný, tiskařský stroj Intertype z roku 1928 a mnoho dalšího.
Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Milevské muzeum

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek i videomapping. Portmoneum je památkou evropského významu.

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Rentzovo muzeum barokního tisku v Kuksu

Muzeum barokního tisku v Kuksu připomíná významnou osobonost dvorního mědirytce Michaela Heinricha Rentze hrabětě Františka Antonína von Sporcka.

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku v Plzni nabízí svým návštěvníkům největší a neucelenější expozici dějin tisku v České republice.

Další aktuality

Užijte si Filipojakubskou noc, plnou kouzel, tajemství a čarodějnic

Noc z 30. dubna na 1. května je plná kouzel a tajemství, ať už jí říkáte Filipojakubská, Valpuržina, Beltain anebo Čarodějnice. K jednomu z nejvýznamnějších pohanských svátků patří zapálené ohně a zábava až do rána. Kde si čarodějnice užijete víc než jinde? Portál Kudy z nudy nabízí desítky tipů nejen s ohnivou vatrou, ale také třeba na hradech a zámcích.
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (4.5. – 5.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Už ho nesou! v Trutnově 2024, Letecké muzeum Kbely – zahájení sezony 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Za kováři na Šlakhamr 2024, Beltine – Barbarské hry v Zemi Keltů. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (4.5. – 5.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Kmotra smrt na hradě Sovinec 2024, Večerní slet čarodějnic na hradě Hukvaldy 2024, Litický oblouk – splutí Divoké Orlice, Hrnčířská sobota 2024 – osada Veselý Kopec, Oslavy osvobození v Rokycanech 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

1. máj: tipy na místa, která se na státní svátek otevřou dokořán

Na státní svátek 1. května na všechny zvídavé turisty a milovníky památek čekají mimořádné prohlídky, běžně nepřístupné historické budovy anebo slavnostní otevření letní sezóny! Udělejte si na státní svátek pěkný výlet a prožijte neopakovatelné zážitky!
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Na státní svátek 8. května se můžete vypravit na mimořádné prohlídky, prohlédnout si zpřístupněné památky anebo nahlédnout do historie při speciálních akcích. V tento den si v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času.
Zážitky

Seznamte se: Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
Zážitky

100 tipů, jak si užít první máj 2024

1. květen je sice Svátek práce, ale také příležitostí připomenout si slova Karla Hynka Máchy o hrdličce, jejíž hlas vyzývá k lásce. Zapomeňte na prvomájové průvody a užijte si jarní den pohodově. Užijte si 1. máj na hezké procházce nebo výletě na rozhlednu, hrad, do zoo či botanické zahrady. A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní.
Zážitky

100 tipů, jak si nejlépe užít čarodějnice 2024

Poslední dubnová noc je u nás tradičně spjatá s tzv. pálením čarodějnic. Tento zajímavý zvyk pochází z předkřesťanských dob, kdy se věřilo, že v noci z 30. dubna na 1. května mají zlé síly větší moc než kdy jindy a lidé před nimi musí ochránit nejen sebe, ale i své domácnosti a dobytek.
Zážitky