Úvod > Aktuality > Čínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení
Čínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení
"> "> ">
Životní styl

Čínský nový rok 2020: vítání Kovové krysy a malá čínská zastavení

  • Vydáno21. ledna 2020
Máte rádi čínskou kulturu a vše, co s ní souvisí? Pak by vás mohlo zajímat pár čínských zastavení, třeba oslavy nového čínského roku na Zbraslavi a Andělu, hudební festival Songfest, provázející začátek roku Kovové Krysy, anebo procházka ke stylovému čínskému pavilonu.
krysaRok Kovové krysy začíná podle čínského kalendáře v úterý 25. ledna 2020 a potrvá až do 11. února 2021. Podle čínské astrologie nám rok 2020 přinese vlnu bohatství, která bude vykoupena tvrdou prací. Dále se tento rok prý ponese ve znamení změn. Bude to rok příležitostí, postupu a celkově příznivého nastavení. Krysa je v čínské mytologii považována za velmi moudré a tajemné zvíře. Rok krysy bývá v Japonsku pokládán za štastné znamení. Krysa se totiž považuje za symbol velké životní činorodosti, ale i bohatství a štěstí.
 

Oslavy šťastného roku Krysy se Sečuánským souborem

krysaLetošní Čínský nový rok neboli vítání jara připadá na 25. ledna 2002. Milovníci čínské kultury mohou vyrazit na výpravnou uměleckou show čtyřiceti čínských umělců, kteřá se koná právě u příležitosti oslav Čínského nového roku ve znamení Myši. Během 90minutové show plné barev, světel, hudby, tance, pohybu, kostýmů a šperků, masek, zbraní a bojových umění i hedvábné romantiky, zazní navíc početné hudební nástroje. Soubor bude k vidění 22. ledna v Olomouci a 23. ledna v Českých Budějovicích.
 

Čínský nový rok na Zbraslavi

rok myšiV sobotu 25. ledna se koná již 10. ročník oslavy čínského nového roku na Zbraslavi. Pořádá jej Tai-chi Praha v Sokolovně na Zbraslavi. Program je však přístupný široké veřejnosti. Uvidíte ukázky cvičení Tai-chi od pokročilejších studentů, připraven bude taichi bazar i občerstvení.

K zajímavostem večera bude patřit vyprávění o asijském horoskopovém zvířetníku a o tom, jak se krysa dostala na první místo mezi všemi zvířaty.
 

Asijský rok na Andělu

Drak ČínaVe středu 5. února se oslavy asijského Nového roku uskuteční na pěší zóně Anděl. budete moci ochutnat asijské speciality jako např. čínské knedlíčky, vietnamské Pho, pekingskou kachnu, mongolské taštičky nebo indické kari.

V rámci bohatého doprovodného programu uvidíte několik ukázek tradičního asijského bojového umění, lví tanec, dračí tanec, čajový obřad a budete si moci vyzkoušet kaligrafii nebo hru na tibetské misky.
 

Čtyři malá čínská zastavení

Čínské motivy najdete při cestování křížem krážem Českem i jinde – a navíc vám neutečou, takže si je můžete odložit jako výletní tipy třeba na jaro nebo na léto. I když pod sněhem skvěle vynikne například křehká krása čínského pavilonu v zámeckém parku ve Vlašimi. Kdysi byl ke stylové dokonalosti doveden i jeho interiér, doplněný skleněným zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. Čínský pavilonek býval společně s rozhlednou a dalšími romantickými stavbami také ozdobou parku kolem pražské usedlosti Cibulka; dnes je velmi zchátralý, ale někdejší půvab je stále patrný.

Další čínský pavilon na ostrově Divokého rybníka býval a zůstává jedním z nejnavštěvovanějších míst Podzámecké zahrady v Kroměříži; můžete si jej prohlédnout z dálky, přímo k němu se dostanete po Stříbrném mostě. Jako v Číně si budete také připadat na zámkuKlášterci nad Ohří, kde je vystavena vzácná expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Kromě evropského porcelánu jsou tu k vidění i orientální výrobky včetně starého čínského porcelánu z 16. až 19. století.
Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámek Klášterec nad Ohří – navštivte Pohádkovou zemi

Zámek Klášterec nad Ohří – navštivte Pohádkovou zemi

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Matěje Kopeckého.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.