Úvod > Aktuality > Čínský rok: vítání zemského prasete, Songfest a malá čínská zastavení

Čínský rok: vítání zemského prasete, Songfest a malá čínská zastavení

Vydáno 4. února 2019 Životní styl
Máte rádi čínskou kulturu a vše, co s ní souvisí? Pak by vás mohlo zajímat pár čínských zastavení, třeba výstava vojáků ze slavné terakotové armády v Karlových Varech, hudební festival Songfest, provázející začátek roku Ohnivého kohouta, anebo procházka ke stylovému čínskému pavilonu.
Rok Zemského Prasete začíná podle čínského kalendáře v úterý 5. února 2019 a potrvá až do 24. ledna 2020. Podle čínské astrologie nám rok 2019 přinese vlnu štěstí a bohatství. V čínské mytologii symbolizuje Prase (nebo Vepř) hojnost, optimismus a spokojenost.
 

Oslavy Roku Prasete na pražském Jižním Městě

Zmeské praseLetošní Čínský nový rok neboli vítání jara připadá na 5. února. International Montessori School of Prague na Chodově při té příležitosti pořádá zábavní program v duchu čínských tradic. Koná se v budově školy v Hrudičkově 2107/16, nedaleko od metra Roztyly či autobusové zastávky Dědiny.

Zajímavý program vypukne v 16:00 a jeho trvání je odhadováno do 17:30. Přijďte se seznámit se starobylou kulturou a jejími obyčeji i vy! Jedná se o rodinnou akci pro všechny.
 

Asijský rok na Andělu

Drak ČínaVe středu 6. února se oslavy asijského Nového roku uskuteční na pěší zóně Anděl. budete moci ochutnat asijské speciality jako např. čínské knedlíčky, vietnamské Pho, pekingskou kachnu, mongolské taštičky nebo indické kari.

V rámci bohatého doprovodného programu uvidíte několik ukázek tradičního asijského bojového umění, lví tanec, dračí tanec, čajový obřad a budete si moci vyzkoušet kaligrafii nebo hru na tibetské misky.
 

Songfest jako česká kulturní značka

SongfestHudební slavnost, která před lety začala novoročním koncertem zpěvačky Feng-yűn Song v Praze, se postupem času rozšířila do multimediální koncertní show Songfest, která podporuje harmonické soužití a mezilidské porozumění západních a východních kultur. Letos se, oproti předešlým rokům, bude konat v jarním termínu 5. až 6. dubna 2019.

Multimediální koncertní show Rok Prasete bude 5. dubna Paláci Akropolis plná humoru, smíchu, kvalitní hudby alternativní i klasické, to vše ve fantastickém naladění. Všednost života okoření kosmopolitním nadhledem. Takový hudební večer zažijete maximálně jednou za gregoriánský nebo čínský rok. Celovečerní program vypráví příběh o Praseti, o jeho boji s každodenním stereotypem, s virtuální realitou a s mobilní aplikací. Tím otevírá vrátka k uvolnění i řešení. Vyprávěčem bude Martin Zbrožek, herec, houslista, zpěvák, moderátor a Bivoj slibného Prasečího večera.Perlou koncertního večera bude violoncellové duo Irena a Vojtěch Havlovi, laureáti ceny Českého lva 2018 za nejlepší filmovou hudbu. Samozřejmě nebude chybět ani zpěvačka Feng-yűn Song s Malbou hlasem, kterou na perkusovou soupravu Orloj snivců dokreslí Jaroslav Kořán, pianista Pavel Macák, kontrabasista Petr Tichý a houslistka Anna Mlinariková. Dostaví se i legendární kytarista Vladimír Václavek a arménská hudebnice Karin Sarkisjan.

zenoví umělciO den později, 6. dubna v experimentálním prostoru NoD v Dlouhé ulici, se chystá multimediální hudební performance s tušovým malováním na scéně, tváří v tvář se zenovými umělci z Číny. Oba umělci, zenoví poutníci, meditovali v jeskyních, procestovali svět, malíř Zheng Taijun a hudební skladatel, flétnista Li Zelong, vystoupí Songfestu – Na jedné scéně. Interaktivní scénická úprava umožňuje i účast publika. Součást představení tvoří ukázková výstava tušové tvorby Zheng Taijuna v předsálí NoDu, vzniklá při jeho meditacích.
 

Čtyři malá čínská zastavení

Čínské motivy najdete při cestování křížem krážem Českem i jinde – a navíc vám neutečou, takže si je můžete odložit jako výletní tipy třeba na jaro nebo na léto. I když pod sněhem skvěle vynikne například křehká krása čínského pavilonu v zámeckém parku ve Vlašimi. Kdysi byl ke stylové dokonalosti doveden i jeho interiér, doplněný skleněným zvonem a čínskými porcelánovými figurkami. Čínský pavilonek býval společně s rozhlednou a dalšími romantickými stavbami také ozdobou parku kolem pražské usedlosti Cibulka; dnes je velmi zchátralý, ale někdejší půvab je stále patrný. Další čínský pavilon na ostrově Divokého rybníka býval a zůstává jedním z nejnavštěvovanějších míst Podzámecké zahrady v Kroměříži; můžete si jej prohlédnout z dálky, přímo k němu se dostanete po Stříbrném mostě. Jako v Číně si budete také připadat na zámkuKlášterci nad Ohří, kde je vystavena vzácná expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Kromě evropského porcelánu jsou tu k vidění i orientální výrobky včetně starého čínského porcelánu z 16. až 19. století.
 

Kde pozdravíte vepře, symbol letošního čínského roku?

PraseJak už víte, symbolem letošního čínského roku je vepř. Pokud si budete chtít udělat tematickou vycházku a nějakého toho vepříka budete chtít pozdravit či si jej vyfotit, doporučujeme návštěvu například zookoutku v Chuchelském háji, na Farmě BlaníkOstrově u Louňovic pod Blaníkem, zookoutku v Břežanském údolí, který je známý také pod označením malá lesní zoo Zbraslav. Nachází se na levé straně Břežanského údolí, při stezce podél levého břehu Břežanského potoka asi půl kilometru od nádraží Praha-Zbraslav. Skvělým tipem je i farma hospodářských zvířat na Toulcově dvoře, kde se snaží zachránit původní česká plemena hospodářských zvířat. Podobný princip zastává i statek Lüftnerka v plzeňské zoo.

Recesistům doporučujeme návštěvu Přeštic na plzeňsku, kde objeví neobyčejnou skulpturu - prasečí sousoší, pomník přeštickým černostrakatým prasatům. Také v Lokti na Kolowratské skále objevíte zvláštního živočicha. Své místo tu totiž našlo Zeprase, fiktivní kříženec zebry a divokého prasete.
Zámek Klášterec nad Ohří - navštivte Pohádkovou zemi

Zámek Klášterec nad Ohří - navštivte Pohádkovou zemi

Expozice ve sklepních prostorách kláštereckého zámku láká k návštěvám rodiny s dětmi a milovníky pohádek, zvláště pak postaviček Vítězslavy Klimtové a loutek rodiny Matěje Kopeckého.

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Prohlídka porcelánu na zámku v Klášterci nad Ohří

Expozici porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze nabízí zámek v Klášterci nad Ohří, kde si můžete prohlédnout jak český porcelán, tak také porcelán z jiných koutů světa, jako z Číny, Japonska, ale i Evropy.

Zámecký park Vlašim - čínský pavilon a další romantické stavby

Zámecký park Vlašim - čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu...a další.

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Toulcův dvůr - farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr - farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Farma Blaník s jedinečným farma-parkem pro děti

Farma Blaník s jedinečným farma-parkem pro děti

Hledáte zážitky na českém venkově? Nevíte, kam zavítat s dětmi, anebo kde prožít romantický víkend v kouzelném prostředí pod bájnou horou Blaník? Zavítejte na Farmu Blaník do Ostrova u Louňovic pod Blaníkem. Objevíte zde unikátní zvířecí park a zábavné atrakce.

Loketské Zeprase na Kolowratské skále

Loketské Zeprase na Kolowratské skále

V Lokti na Kolowratské skále objevíte zvláštního živočicha. Své místo tu totiž našlo Zeprase, fiktivní kříženec zebry a divokého prasete.

Pomník přeštickým černostrakatým prasatům

Pomník přeštickým černostrakatým prasatům

Neobvyklé sochařské dílo vzniklo jako připomínka na černostrakaté plemeno vyšlechtěné právě v Přešticích. Přeštické černostrakaté je původní české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech.