Úvod > Aktuality > 1260 let lázní Teplice v Čechách – poznejte nejstarší lázně ve střední Evropě
Lázně a wellness

1260 let lázní Teplice v Čechách – poznejte nejstarší lázně ve střední Evropě

  • Vydáno17. února 2022
Teplice v Čechách letos, v roce 2022, slaví 1260 let od první písemné zmínky – rok 762 zmiňuje ve své kronice o teplických pramenech Václav Hájek z Libočan. Podle legendy si v minerální vodě prasátko uzdravilo nožku. První doklady o termální vodě v Teplicích na severozápadě Čech však pocházejí už z počátku našeho letopočtu. Římané a Keltové do šachty pramene vhazovali mince na vyjádření díků léčivé síle pramenů. Některé z nich byly nalezeny v hlavním teplickém pramenu – Pravřídle. Pocházejí přibližně z 3. až 1. století před naším letopočtem. Počátkem 12. století česká královna Judita nechala na místě pramenů vystavět klášter, jehož součástí byl i špitál. Při léčení se využívala právě zdejší termální voda. O lázních v dnešním slova smyslu se dá hovořit od 16. století, kdy byly vystavěny první lázeňské domy a město Teplice získalo na věhlasu. Lázně od té doby hostily spoustu významných osobností, včetně ruského cara Petra Velikého, později Ludwiga van Beethovena nebo císařovny Sissi.
Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Lázně Teplice v Čechách – ponořte se do léčivých termálů

Svěřit se teplickým pramenům znamená ponořit se do vody, která 18 000 let strávila ve vulkanickém podloží. Takový zážitek přináší pobyt v Lázních Teplice v Čechách. Když se spojí účinky termální vodoléčby a odborné péče i chronické obtíže mizí, z Teplic si lidé odvážejí novou pohybovou kondici.

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi

Když na Sacher, tak do Café Restaurant Sissi

Známý vídeňský zákusek dobyl svou chutí celý svět. Od loňského září jsou vídeňské speciality včetně slavného dezertu přístupné také všem obyvatelům a návštěvníkům Teplic právě v Café Restaurant Sissi.

Thermalium v Lázních Teplice

Thermalium v Lázních Teplice

V lázeňském domě Beethoven v Teplicích naleznete komplex největších a nejteplejších bazénů s čistě termální vodou v Čechách. Složení pramene předchází osteoporóze, pomáhá oddálit změny v kloubech, posiluje pohybovou kondici.

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Minerální prameny Pravřídlo a Hynie v Teplicích

Hlavním léčebným zdrojem teplických lázní jsou termální prameny. K lázeňským účelům jsou používány termální prameny Pravřídlo a Hynie. Teplota vyvěrající termální vody je 39-44°C. Ve všech lázeňských domech jsou prameny využívány především k léčení.

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Císařské lázně Teplice v Čechách – prostředí k relaxaci stvořené

Harmonický a kompaktní lázeňský dům, kde je všude blízko. To jsou Císařské lázně Teplice. Mají pod jednou střechou vše pro osvědčenou lázeňskou léčbu.

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Symfonie barev, vůní a chutí v restauraci Beethoven

Nechte se unést atmosférou genia loci v Restauraci Beethoven. Krásné prostředí teplických lázní inspirovalo samotného Ludwiga van Beethovena k napsání dopisu „nesmrtelné milence“. Restaurace se pyšní zařazením do Maurerova výběru Grand Restaurant.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.

Aquacentrum Teplice – plavecký bazén a dětský svět

Aquacentrum Teplice – plavecký bazén a dětský svět

Aquacentrum Teplice prošlo nedávno rekonstrukcí a areál se přeměnil na Dětský svět s moderními vodními atrakcemi. Součástí areálu je i 25 m plavecký bazén a saunový svět. Nechybí ani možnost venkovního slunění.

St. Clari – kompletní ostatky prvomučeníka ze 4. století v Teplicích

St. Clari – kompletní ostatky prvomučeníka ze 4. století v Teplicích

Clari svatý mučedník (též Clarus – latinsky jasný/čistý), byl křesťanský duchovní umučený pravděpodobně kolem roku 396. Podle legendy byl tento duchovní a léčitel usmrcen po několika dnech mučení. Důvodem byla jeho neústupnost, kdy neprozradil úkryt dvou mladých lidí, které předtím pokřtil a oddal.

Pivovar Monopol v Teplicích

Pivovar Monopol v Teplicích

Pivovar Monopol byl otevřený v roce 2015 centru Teplic v původním secesním domě, který byl postaven kolem roku 1850 jako VARIETE zum SCHWAN (Varieté u Labutě). V současné době je zde kromě pivovaru, také hotel a restaurace.

Botanická zahrada Teplice

Botanická zahrada Teplice

Teplická botanická zahrada, jediná pod Krušnými horami, v blízkosti lázeňského parku a v sousedství Písečného vrchu a Janáčkových sadů je skvělým místem pro všechny generace. Venku je možné relaxovat, popíjet kávu a poznávat světové zajímavosti!

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa

Hrádek Letná s rozhlednou v Teplicích – Stráž císaře Františka Josefa

Rozhledna vypadající jako hrádek z nějaké pohádky stojí v Letenském parku, nedaleko Zámeckého parku, téměř v srdci města. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 25 metrů, odkud se nabízí výhled na celé Teplice, Krušné hory a České středohoří.

Další aktuality

Květy jiřinek ozdobí zámek Velké Březno

Zámek Velké Březno si na tento víkend 23. a 24. září 2023 připravil mimořádný program, kterým pomalu vrcholí letošní turistická sezóna. V rámci prohlídky interiéru zámku bude moci obdivovat vázy s jiřinkami, na 60 druhů nejkrásnějších podzimních jiřin na zámek laskavě zapůjčuje zahradnictví Dahlia Brzák, Sloveč.
Ústecký kraj | Památky

Kde je podzim nejkrásnější? Tipy pro milovníky fotografování a přírody

Podzim, čas barevného listí... Pro někoho nastává období plískanic a splínů, pro milovníky přírody a fotografy ale začíná krátké období, kdy by venku nejraději trávili celé dny. I když máte svá oblíbená místa, kam se chodíte těšit z podzimních barev, naše tipy se vám možná budou hodit jako inspirace. A přibalte si foťáky i stativy, budete je potřebovat!
Ústecký kraj | Příroda

Kostely, které mají na podlaze trávu a místo střechy nebe

Kostely bez střechy jsou magicky krásná místa a zároveň skvělé tipy pro podzimní procházky nebo výlety za tajemstvím. Jsou skvělé i pro uspořádání svatebních obřadů, protože netradiční prostředí se spoustou romantických detailů dokáže vykouzlit jedinečnou atmosféru.
Ústecký kraj | Památky

Přijďte o víkendu zažít Litoměřické vinobraní

I severní Čechy mají své vinohrady, vinobraní a také vynikající víno. Kromě těchto vín vám Litoměřické vinobraní 16. září nabídne dobové tržiště s ukázkami starých řemesel také žongléry, šermíře, kejklíře s ohněm a další představení. Oslava vína bude již tradičně podpořena slavnostním krojovaným průvodem v čele s českým králem a císařem Karlem IV. Vinobraní bude probíhat od 10 do 22 hodin.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na nově zrestaurované lokomotivy

Národní technické muzeum zrestaurovalo vzácné památky železniční historie – lokomotivy 210.001 „Serényi“ a 411.019 „Conrad Vorlauf“. Lokomotivy mají velkou dokumentační hodnotu a v budoucnu se stanou stěžejními exponáty Muzea železnice a elektrotechniky, které Národní technické muzeum připravuje na Masarykově nádraží. Od druhé poloviny září 2023 si je však prozatím prohlédnete v Železničním depozitáři NTM v Chomutově, který je pro návštěvníky každoročně otevřen od dubna do října.
Ústecký kraj | Památky

Tradice: proč je pivo hořké aneb vše o chmelu, Žatecku a Žatecké chmelové oblasti

Tradiční, jemný, aromatický a zaručující excelentní chuť a vůni piva: takový je český chmel a především král mezi tuzemskými chmelovými odrůdami, Žatecký poloraný červeňák. Bez poctivého chmele by nebylo pivo pivem, pro Čechy to byla vždycky rostlina velmi hodnotná, ovšem díky svým účinkům i značně rozverná. Navíc město Žatec a okolní chmelařská krajina v září 2023 rozšířily české památky, zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Ústecký kraj | Gurmánská turistika

Po stopách seriálu Náměstíčko: 10 tipů na místa, která poznáte z natáčení

Desetidílný seriál Náměstíčko se na obrazovkách poprvé objevil v roce 2004. Scenárista Jan Míka vytvořil mozaiku osudů obyvatel okresního městečka, které spojuje komunitní život, jehož středobodem je náměstí s trafikou paní Plecité v podání Luby Skořepové. Další výraznou postavou je svérázný soused, bývalý kontrolor Lopušný, kterého ztvárnil Josef Vinklář. Pokud je Náměstíčko i vaším oblíbeným seriálem, pojďte si na něj zavzpomínat pomocí našich 10 tipů na místa, kde se natáčel.
Ústecký kraj | Zážitky

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 9. září 2023 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
Ústecký kraj | Gurmánská turistika