ÚvodAktualityBraunův Betlém letos slaví 300 let!
Památky

Braunův Betlém letos slaví 300 let!

  • 14. srpna 2018
V sobotu 18. srpna si nedaleko Kuksu můžete připomenout jubilejní výročí 300 let od založení Braunova Betléma. Oslava to bude velkolepá: pomocí živých obrazů a divadelních scének přímo v Braunově Betlémě se vrátíte do doby hraběte Šporka. A možná přijde i Krakonoš…
Kuks BetlémZa dávných časů, přesně před 300 lety, se začalo v čerstvě zakoupeném Novém lese u Dvora Králové s budováním pousteven sv. Pavla a sv. Antonína, které byly základem Braunova Betléma, díla M. B. Brauna. Postavy v dobových kostýmech zahrají scénky z tehdejší doby. Na hodinové trase se bude odehrávat v kulisách Braunova Betléma hned několik divadelních zastavení. Zájemci se tak stanou například svědky 287 let starého momentu, kdy se 18. srpna 1731 hrabě Špork setkal při dokončování Betléma s Matyášem Bernardem Braunem a jeho spolupracovníky – bratrem Dominikem a synovcem Antonínem.

Ovšem v sobotu 18. srpna se na chvíli do Braunova Betléma přijde podívat i Krakonoš, aby si spolu s hrabětem Šporkem připomenul ještě další výročí: před 289 lety, roku 1729 se hrabě Špork nechal i s křížem vynést na vrchol Sněžky, a to na protest proti přepadení Kuksu z 26. července téhož roku (1729), kdy mu bylo zabaveno na 30 000 knih. Právě tyto a další příběhy budou vyprávěny pomocí krátkých divadelních vystoupení, které pobaví a zasejí semínko pochopení tehdejší doby. Nepropásněte důležité výročí, které vedlo ke vzniku jedinečného díla a oslavte jej zábavnou formou.
 

Zapomenuté příběhny Braunova Betléma

Braunův Betlém je monumentální sochařské umělecké Reliéf Braunův Betlémdílo. Jedná se o skupinu soch a reliéfů. Záměrem hraběte Šporka bylo vytvořit zde jakési meditační a výletní místo procházek lázeňských hostů z Kuksu. Jsou tu všichni, které dobře znáte – Ježíšek, Marie, oslík s kravkou, Tři králové i řada poustevníků. Trochu větší, než byste čekali, a mistrně vytesané přímo do pískovcových skal. Mimo známé postavy zde však naleznete dnes už téměř zapomenuté postavy a reliéfy dávných příběhů. Například poustevník Onufrius, který žil sám 60 let v poušti. Matyáš Bernard Braun jej zachytil v okamžiku úleku, když poprvé po desetiletích spatřil jiného člověka. Braun dokonale zachytil poustevníkův šok, vnitřní neklid a napětí svalů. Onufrius se dívá směrem, ze kterého přicházeli lázeňští hostéKuksu.

Kuks poustevníkSocha Juana Garina byla předmětem hraničního sporu hraběte Šporka s jezuity. Stála totiž
na jejich pozemku. Podle legendy Garinus znásilnil a zavraždil dceru barcelonského hraběte. Za trest se měl plazit po zemi jako zvíře, než mu bude odpuštěno. Matyáš Braun zachytil okamžik, kdy poustevníka vyslídili psi otce zabité dívky. Garinus je anatomicky asi nejlépe zpracovaná socha v naší zemi. Nad sochou je erb Šporků a v jeskyni sedátko s otiskem hraběcí ruky.

Hrabě Špork byl vášnivý lovec. Založil lovecký Řád sv. Huberta, zpopularizoval v Čechách hru na lesní roh a parforsní hony se psy. V roce 1722 vyslal Matyáše Brauna, aby zde přímo do rostlé skály vytesal příběh o sv. Hubertu, patronu všech lovců. Bylo to první významné dílo, které zde Braun vytvořil.

Přímo naproti skále s Braunovým Betlémem stála dřevěná osmiboká stavba – poustevna sv. Pavla. Dochovalo se jen kamenné Braunovo sedátko s otevřenou knihou u jejího vchodu. Obýval ji poustevník najatý hrabětem Šporkem. Pouštěl fontány a lázeňským hostům nabízel občerstvení. Slepou cestou nalevo dojdete k Jákobově studni. Kristus v ní hasí svoji žízeň a rozmlouvá se Samaritánkou. Silný pramen vyvěrající v lese napájel studnu, ale i 8metrový vodotrysk a řadu sedmi fontán podél cesty až k Labi.

Braunův betlém KuksBohužel stovky let ovlivnily vzhled tohoto uměleckého díla nejen matka příroda a okolní stromy a rostliny, déšť, sníh a vítr, ale také vandalismus a ideologická netolerance biblické tématiky. K nejhoršímu poškození pískovcového betléma přispělo lámaní kamene pro stavbu blízké císařské pevnosti Josefov kolem roku 1780 a přechod válečných bojů v prusko-rakouských válkách v letech 1778 – 1779 a 1866. Současný projekt „Unescomůžeš“ s podporou ministerstva kultury ČR představuje seznam památek, které Česká republika plánuje zapsat na Seznam světového dědictví Unesco. Braunův Betlém je mezi nimi.

Betlém je dostupný autem přes Stanovice (5 km) a autobusem přes Choustníkovo Hradiště (7 km), z parkoviště se k Betlému dostanete po 15 minutách pěší chůze. V sobotu 18. srpna bude zážitková trasa nejlépe přístupná z parkoviště Hřibojedy.
Lázeňský areál v Kuksu Památky

Lázeňský areál v Kuksu

Velkolepý projekt tvorby lázeňského areálu s mnoha uměleckými díly, citlivě zakomponovaný do krajiny, vypracoval zřejmě italský architekt G. B. Alliprandi na objednávku hraběte F.A.Sporcka.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu Příroda

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek. Okružní naučná stezka Betlém – Kuks měří celkem 7 km a vede pestrým terénem v malebné krajině labského údolí.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Další aktuality

Přijďte se podívat, jak Vánoce prožívali naši předci, do skanzenu Krňovice

Prožít Vánoce ve skanzenu můžete od 14. do 15. prosince v Krňovicích. Nasajte atmosféru Vánoc na vsi a ponořte se do života našich předků. Podorlický skanzen Krňovice je jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. K vidění jsou historické stavby, dobové vybavení a technika.
9. prosinec 2024 10:00
Kultura, Královéhradecký kraj

Jeleni v Krkonoších potřebují v zimě trochu klidu

Na české straně hor jich žije přibližně 650. Pokud v zimě nemají ve volné přírodě dostatek potravy, působí škody v lese, především na přirozeném zmlazení. Jako prevence těchto škod v Krkonoších slouží 18 přezimovacích obůrek, kde je zvěř v zimě uzavřena. Aby měla klid, tak na 19 cestách vedoucích v těsné blízkosti nebo skrz tyto obůrky a krmeliště vydává Správa KRNAP každý rok zákaz vstupu. Ten platí od 1. prosince 2024 do 30. dubna 2025.
8. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Pevnost Stachelberg můžete můžete navštívit během adventu i vánočních svátků

Krkonošská pevnost Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem, zve návštěvníky na prohlídky i v prosinci, a to každou sobotu ve 13:00 hodin. Do širokého kraje se pak můžete podívat z rozhledny Eliška. Od 25. do 31. prosince 2024 bude dokonce přístupná denně.
7. prosinec 2024 6:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Skiareál Špindlerův Mlýn přivítá novou sezonu už tento víkend

V sobotu 7. prosince 204 se koná tradiční Špindl Ski Opening 2024. Čeká na vás bohatý doprovodný program u dolních stanic lanovek Svatý Petr a tradičně sezónu přijede zahájit i sám vládce hor Krakonoš! Kromě lyžování, které bude probíhat standardně od 8:30 do 16:00, vás čeká skvělý doprovodný program.
6. prosinec 2024 19:48
Zimní sporty, Královéhradecký kraj

Na Stezku korunami stromů Krkonoše přijdou čerti i Mikuláš

Stezka korunami stromů Krkonoše zve v sobotu 7. prosince 2024 na procházku lesem do korun stromů, které ožijí přítomností maskovaných čertů. Na stezku samozřejmě zavítá i Mikuláš s andělem. Jedná se o ideální příležitost pro kratší rodinný výlet.
2. prosinec 2024 12:00
Příroda, Královéhradecký kraj

Vánoce v Safari Parku Dvůr Králové lákají na desítky svítících dekorací ve tvaru zvířat

Sváteční atmosféru, netradiční dekorace a snížené vstupné nabízí každoročně oblíbená Vánoční zoo. V Safari Parku Dvůr Králové potrvá od 21. prosince 2024 do 5. ledna 2025. Těšit se můžete na umění dvorských výrobců ozdob, koledy, svařené víno i tisíce afrických zvířat. Znovu tu zazáří i netradiční vánoční zlatý baobab a tisíce světýlek. Uvidíte řadu Afrikou inspirovaných vánočních stromků i tradiční středoevropské dekorace. A ochutnat budete moct sváteční menu. Areál je ve svátečním čase otevřen až do 18:00 hodin.
1. prosinec 2024 20:46
Příroda, Královéhradecký kraj

Třebechovice pod Orebem proslavil unikátní mechanický Proboštův betlém

Poznejte nedávno nově zrestaurovaný Třebechovický Proboštův betlém. Jeho generální restaurování probíhalo za přítomnosti návštěvníků přímo v expozici muzea v letech 2015 až 2016. Víte, že dílo řezbářů Josefa Probošta a Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla je jediným betlémem v České republice prohlášeným za národní kulturní památku? Betlém je vytvořen z více než 2000 vyřezávaných dílů, na délku měří 6,9 metru a vysoký je 2,2 metru. Betlém byl mnohokrát vystaven u nás i v zahraničí. Z největšího úspěchu se těšil v kanadském Montrealu na světové výstavě EXPO 67.
1. prosinec 2024 9:27
Kultura, Královéhradecký kraj

Adršpašské skály lákají na snížené vstupné i zimní výlet kolem skal na běžkách

Jedno z nejkrásnějších skalních měst u nás je otevřeno celoročně, za vstup přes zimu však dospělí zaplatí výrazně méně. Inspirovat se můžete našimi třemi tipy na pěší výlety v Adršpašských skalách a jejich okolí. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line. Udělejte si romantický adventní pěší výlet skalními městy!
30. listopad 2024 14:00
Příroda, Královéhradecký kraj