!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Brambory na všechny způsoby: na talíři, ve válce, na poli i na železnici
Brambory na všechny způsoby: na talíři, ve válce, na poli i na železnici
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Brambory na všechny způsoby: na talíři, ve válce, na poli i na železnici

Vydáno 11. září 2019
Už vám z vinobraní a dalších gastronomických slavností jde hlava kolem? Proč se tedy neinspirovat u jedné ryze domácí plodiny, bez které se neobejde žádná domácnost ani restaurace? Brambory totiž vůbec nejsou tak obyčejné, jak by se snad mohlo zdát, a hrají hlavní roli na celé řadě zajímavých akcí.

Bramborobraní v Třebíči

Milujete bramborové knedlíky se švestkami? V tom případě nesmíte v sobotu 14. září 2019 chybět na BramborobraníTřebíči. Na Karlově náměstí ten den proběhne jedenáctý ročník přehlídky folklorních souborů, ale doplňkový program cele patří bramborám a jiným pochoutkám. Chystá se soutěž o nejrychlejšího jedlíka bramborových švestkových knedlíků, třebíčští radní osobně naservírují návštěvníkům akce skvělou bramboračku a budete také svědky vyhlášení soutěže o největší bramboru.

Těšit se můžete i na jarmark lidových řemesel a hry a soutěže pro malé i velké. A protože z Třebíče je to jen kousek na vinice v Sádku, ani tedy nepřijdete o vinobraní se sádeckými víny a burčákem; jeho premiérový ročník bude součástí celého Bramborobraní.
 

Valašský podzim na poli a v chalupě

Brambory RožnovDo třetice sobota 14. září 2019, ale tentokrát ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm. V areálu Valašské dědiny se při akci Podzim na poli a v chalupě bude celý den vzpomínat na práce raného podzimu, které se z našeho života už dávno vytratily.

Kromě vykopávání brambor uvidíte také zpracovávání lnu, jablek či zelí, dobrou náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze spolu s hudeckou muzikou Pazúr. Pokud máte chuť na dobroty z tradiční valašské kuchyně, v chalupě z Nového Hrozenkova čp. 10 vám hospodyně připraví podplameníky z bílé mouky. K vidění bude i podzimní střiž ovcí Valašek.
 

Bramborová válka na zámku Veltrusy

Ne, nebojte se, nelákáme vás do bitvy ve stylu slavné rajčatové bitvy La Tomatina, která se každoročně v srpnu odehrává ve španělské vesnici Buñol. Jako Bramborová válka se označovala jedna z mnoha rozepří mezi Pruskem a Rakouskou monarchií. Odehrála se krátce před koncem vlády Marie Terezie v letech 1778–1779 a označení vůbec nebylo žertovné: hladovějící, špatně zásobená vojska se musela živit pouze krmnými bramborami nebo nezralými švestkami. Odtud vzešlo lidové označení bramborová válka, švestkový povyk nebo dokonce švestková mela.

Něco víc se o letitém válečném konfliktu i o bramborách dozvíte v sobotu 21. září 2019 na zámku Veltrusy; akce nazvaná Válka bramborová nabídne také ukázky vojenské taktiky a dobové výzbroje, dětské divadelní představení a kostýmované prohlídky okruhu Generál Laudon jede skrz Veltrusy, chybět nebudou ani bramborové hry pro děti, tržiště a stylové občerstvení.
 

Bramborové ukončení sezony na Zubačce

Každoroční akce, kde ochutnáte krkonošské sejkory, jizerskou bramboračku, bramborové placky a další bramborové dobroty z hor, se odehrává v sobotu 28. září 2019 na zubačce, jizerskohorsko-krkonošské železniční tratiTanvaldu do Harrachova.

Oblíbený cíl obdivovatelů železničních a technických památek pořádá podobných akcí celou řadu, konec září ale patří Bramborovému ukončení sezony. Jízdy zvláštních vlaků doplňuje občerstvení a pro děti jízdy důlního vláčku v Kořenově, kde si také prohlédnete malé muzeum a výtopnu.
 

Bramborová sobota na Veselém Kopci

Ještě jednou skanzen a ještě jednou brambory jako hlavní téma: tentokrát vás pozveme v sobotu 5. října na Bramborovou sobotu do skanzenu na Veselém Kopci.

Také tady ochutnáte tradiční bramborová jídla a dozvíte se zajímavosti o pěstování, použití i uskladnění oblíbené pochoutky. Na místě bude možné brambory koupit či objednat. Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž se budou zhotovovat hračky z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti.  Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory.