Úvod > Aktuality > Brambory na všechny způsoby: na talíři, na poli i na železnici
Brambory na všechny způsoby: na talíři, na poli i na železnici
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Brambory na všechny způsoby: na talíři, na poli i na železnici

  • Vydáno18. srpna 2022
Už vám z vinobraní a dalších gastronomických slavností jde hlava kolem? Proč se tedy neinspirovat u jedné ryze domácí plodiny, bez které se neobejde žádná domácnost ani restaurace? Brambory totiž vůbec nejsou tak obyčejné, jak by se snad mohlo zdát – a navíc hrají hlavní roli na celé řadě zajímavých akcí.

Valašský podzim na poli a v chalupě

Brambory RožnovSobota 10. září 2022 bude ve Valašském muzeu v přírodě – skanzenuRožnově pod Radhoštěm patřit připomínce podzimních prací našich předků. V areálu Valašské dědiny se při akci Podzim na poli a v chalupě bude celý den vzpomínat na práce raného podzimu, které se z našeho života už dávno vytratily. Kromě vykopávání brambor uvidíte také zpracovávání lnu, jablek či zelí, dobrou náladu navodí gajdoš Petr Sovják z Neubuze spolu s hudeckou muzikou Pazúr. Pokud máte chuť na dobroty z tradiční valašské kuchyně, v chalupě z Nového Hrozenkova čp. 10 vám hospodyně připraví podplameníky z bílé mouky. K vidění bude i podzimní střiž ovcí Valašek.
 

Bramborobraní v Třebíči

Milujete bramborové knedlíky se švestkami? V tom případě nesmíte v sobotu 24. září 2022 chybět na BramborobraníTřebíči. Na Karlově náměstí ten den proběhne dvanáctý ročník přehlídky folklorních souborů, ale doplňkový program cele patří bramborám a jiným pochoutkám. Chystá se soutěž o nejrychlejšího jedlíka bramborových švestkových knedlíků, třebíčští radní osobně naservírují návštěvníkům akce skvělou bramboračku a budete také svědky vyhlášení soutěže o největší bramboru. Těšit se můžete i na jarmark lidových řemesel a hry a soutěže pro malé i velké. A protože z Třebíče je to jen kousek na vinice v Sádku, ani tedy nepřijdete o vinobraní se sádeckými víny a burčákem.
 

Bramborové ukončení sezony na Zubačce

Každoroční akce, kde ochutnáte krkonošské sejkory, jizerskou bramboračku, bramborové placky a další bramborové dobroty z hor, se odehrává taktéž v sobotu 24. září 2022 na zubačce, jizerskohorsko-krkonošské železniční tratiTanvaldu do Harrachova. Oblíbený cíl obdivovatelů železničních a technických památek pořádá podobných akcí celou řadu, konec září ale patří Bramborovému ukončení sezony. Jízdy zvláštních vlaků doplňuje občerstvení a pro děti jízdy důlního vláčku v Kořenově, kde si také prohlédnete malé muzeum a výtopnu. Jízdenky do zvláštních vlaků koupíte v den akce v předprodeji na nádraží v Tanvaldě nebo přímo ve zvláštních vlacích. Budete odbaveni historickými lepenkovými jízdenkami i průvodčími v historických uniformách.
 

Bramborová sobota na Veselém Kopci

Ještě jednou skanzen a ještě jednou brambory jako hlavní téma: tentokrát vás pozveme v sobotu 1. října na Bramborovou sobotu do skanzenu na Veselém Kopci. Také tady ochutnáte tradiční bramborová jídla a dozvíte se zajímavosti o pěstování, použití i uskladnění oblíbené pochoutky. Na místě bude možné brambory koupit či objednat. Pro šikovné děti a jejich rodiče bude připravena malá dílna, v níž se budou zhotovovat hračky z brambor tak, jak to dělaly děti v minulosti. Nebude chybět ani ohníček z bramborové nati a v něm pečené brambory. Program připomíná tradici pěstování brambor na Českomoravské vrchovině. Veselý Kopec ho připravuje ve spolupráci s Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě.