Úvod > Aktuality > Babí léto vábí na akce do Botanické zahrady v Troji
Příroda

Babí léto vábí na akce do Botanické zahrady v Troji

  • Vydáno30. srpna 2017
Francouzský spisovatel a filozof Albert Camus kdysi poznamenal, že podzim je druhé jaro, kdy se každý list promění v květ. Podzim sice již ťuká na dveře, ale do konce září máme ještě astronomické léto. V Botanické zahradě hl. města Prahy se o tom návštěvníci mohou přesvědčit a užít si zajímavé akce v kouzelné atmosféře babího léta. Těšit se můžete na již tradiční vinobraní, při kterém bude možné ochutnat burčák a vína z vinice sv. Kláry, ale i z dalších vinic, prohlédnout si výstavu dýní nebo se jen kochat barevností postupně přicházejícího podzimu při poslechu Hudebních procházek.
Koncem léta vše dozrává, sklízíme plody celoroční práce, těšíme se z úrody, oslavujeme ukončení sklizně a po vykonané práci si konečně můžeme odpočinout společně s uklidňující se přírodou
a kochat se nádhernými výhledy
na Prahu.
 
JiřinaA proč se do Botanické zahrady v Troji nevydat i se svými ratolestmi? Děti se jistě nadchnou proskleným včelím úlem, šiškovištěm vyzývajícím ke hře, přírodními piškvorkami, lithofonem, kterým lze rozeznít kameny či houpacími sítěmi na expozici Stráň. Botanická zahrada si pro nejmenší připravila mapu, s jejíž pomocí lze zábavnou formou prozkoumat celou botanickou zahradu a dozvědět se spoustu zajímavostí. V Ornamentální zahradě, na centrálním trvalkovém a letničkovém záhoně vás čeká největší bohatost záplavy květů. Proč se nepřijít zblízka podívat na pestré třapatky, třapatkovky, aksamitníky, okrasný tabák, mohutné květy jiřin, dosny, mečíky či byliny jako měsíček, jedlé květy lichořešnice či žlutě kvetoucí zlatobýl. Pokud by někdo zatoužil po exotice, stačí se podívat do skleníku Fata Morgana, kde kvete množství květin po celý rok. Kromě omamně vonících voskovek, krásně vybarvených orchidejí, kvete ve skleníku také ibišek z Madagaskaru či indická liána. Raritou je však rozkvetlá vanilka pocházející z Afriky.
 

Babí léto nejen v zahradě

Hudební toulkyBotanická zahrada hl. města Prahy však není jen o rostlinách. Přelom léta a podzimu patří
akcím, které propojují království rostlin se světem lidí. Návštěvníci se tak mohou těšit na netradiční zážitky. V rámci Dnů evropského kulturního dědictví bude 9. 9. 2017 od 13 do 20 hodin výjimečná příležitost vidět interiér kaple sv. Kláry, která je kromě mší svatých otevřená veřejnosti jen zřídka.
 
Každou neděli až do 24. 9. si od 17 hodin můžete přijít poslechnout vážnou hudbu v rámci Hudebních procházek. Je snad možné si představit větší harmonii, než poslech klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy? V záží v zahradách zazní Gerschwin, Mozart se Salierim nebo F.X.Dušek.

KakaoŘíše rostlin Ameriky vám v rámci Amerického léta zůstane odkryta také do 24. 9. Těšit se můžete na rozkvetlý záhon v expozici Severoamerické prérie, který letos v rámci Amerického léta obohatily nové druhy letniček, trvalek a skalniček. Za návštěvu stojí i ukázkové pole s plodinami Nového světa. Seznámíte se zde například s u nás zcela neznámou indiánskou luskovinou kanaválií, s pálivými papričkami, vonnými merlíky či sladkou stévií. Nechybí ani dnes velmi oblíbená šalvěj hispánská plodící známá semínka chia nebo merlík chilský čili quinoa, která se postupně prosazuje jako náhrada rýže. Na informačních panelech se dozvíte zajímavosti o zemědělství amerických indiánů i o vystavených plodinách.
 
Stovky dýní, cuket a patisonů různých barev i tvarů přinese tradiční výstava Dýňový podzim v Ornamentální zahradě od 23. 9. do 31. 10. Obdivovat zde můžete od malých 10 cm velkých dýní až po 25 kg krásky. Letošní ročník se ponese v duchu Ameriky a představí stovky plodů známých i méně známých druhů. Závěr výstavy si užijí zejména děti během víkendových dýňových hrátek.


S dobrým vínkem na vinici

Vinobraní svaté KláryK babímu létu a Botanické zahradě v Troji víno a burčák zkrátka patří a letos 16. a 17. září tomu nebude jinak. Na vinici sv. Kláry si návštěvníci v rámci Vinobraní sv. Kláry vychutnají víno od předních vinařů z Moravy a Čech, dobré jídlo a bohatý doprovodný program.

V letošním roce doplnila nabídku Vinotéky sv. Klára limitovaná edice tří odrůdových matolinových pálenek. Matoliny jsou výlisky získané při zpracování hroznů. Ty se  následně zpětně hydratují zbytkem vinného moštu a vzniklá směs zakvasí, vylisuje se a vypálí. Nutno ale upozornit, že se skutečně jedná o edici limitovanou, zájemci by proto s nákupen určitě neměli váhat. V průměru bylo vyrobeno jen 130 lahví v každé ze tří odrůd: Rulandské šedé, Tramín červený a Muškát moravský.

Vinice sv. KláryPo oba dny mohou zájemci navštívit také expozici výroby vína s průvodcem. Prohlídky se budou konat ve 14 a 16 hodin, cena je 350 Kč/os. Vstupenka zahrnuje exkurzi po expozici, degustaci 2 vzorků vína včetně vstupného do skleníku Fata Morgana a na Vinobraní. Rezervace na prohlídku expozice výroby vína je nutná na email: amalie.balastikova@botanicka.cz nebo na čísle 737 284 260.

Zahrada bude otevřená jako vždy od 9 do 20 h, doprovodný program 11 až 19 h. Sobotní vstupenka do Botanické zahrady platí i na vinobraní v nedalekém Trojském zámku. Vstupenka pro dospělého za 200 Kč obsahuje vstup do venkovní expozice (vinobraní), vstup do skleníku Fata Morgana a skleničku na víno.
Vinice sv. Kláry v Troji

Vinice sv. Kláry v Troji

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Památkově chráněná Vinice sv. Kláry připomíná zašlou slávu pražského vinařství.

Kaple sv. Kláry v Troji

Kaple sv. Kláry v Troji

Drobná sakrální stavbička, barokní kaple sv. Kláry, stojí na vrcholu vinice nad trojským zámkem a tvoří tak nejvyšší dominantu této části Prahy, viditelnou z mnoha blízkých i dalekých míst.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Tajemství zaniklých řemesel na zámku Brandýs nad Labem. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness