!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Augustiniánský klášter Borovany otevře novou expozici Poklady z diecéze
Augustiniánský klášter Borovany otevře novou expozici Poklady z diecéze
">
Památky

Augustiniánský klášter Borovany otevře novou expozici Poklady z diecéze

Vydáno 15. srpna 2020
V neděli 16. srpna 2020 se v areálu borovanského kláštera slavnostně otevře nová, stálá expozice Poklady z diecéze. Příchozí se mohou těšit na bohatý program v Borovanech, který nabídne dobové vystoupení, řemeslné dílny či mobilní planetárium. Slavnost začne ve 14:00 hodin na nádvoří kláštera, vstup je zdarma.
klášter borovanyAugustiniánský klášter v Borovanech představí v neděli 16. srpna 2020 poprvé novou stálou expozici Poklady z diecéze, která zájemcům ukáže opravdové umělecké unikáty. Nebudou chybět starobylé zdobené monstrance, gotické plastiky i klášterní roucha ušitá z nejdražších látek. Výjimečným exponátem výstavy bude fragment pláště astrologa, astronoma a alchymisty Tychona Brahe. Předměty, které prošly zevrubnou renovací dosud nebyly nikde vystaveny a návštěvníci tak mají možnost prohlédnout si je vůbec poprvé.

Program začne ve 14:00 na nádvoří kláštera dobovou hudbou kapely Bohemian Bards. Následovat bude soubor historických tanců a skupina historického šermu. V 15:00 se slavnostně odkryje nová expozice. Po celé odpoledne, až do 18:00 hodin budou na nádvoří dobové řemeslné dílny a můžete navštívit i Borůvkovou zahradu. Právě tam objevíte mobilní planetárium s projekcí hvězdné oblohy a fotokoutek. Ve sklepě pod prelaturou bude připravena alchymistická dílna. Ve Škapulířové kapli (vchod z nádvoří u kašny) budou probíhat přednášky na téma textilní výroba tkanin v proměnách času a  umění ve středověku.
Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

Augustiniánský klášter Borovany - prohlídky s průvodcem

V Borovanech na Českobudějovicku objevíte zrekonstruovaný bývalý augustiniánský klášter. Kromě prohlídek budov areálu kláštera se zde v průběhu turistické sezóny konají kulturní akce v interiérech nebo v přilehlé zahradě. Připravuje se obnova augustiniánského pivovaru.

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Borůvková zahrada s čítárnou v Borovanech

Jedinou borůvkovou zahradu v České republice můžete od května navštívit v Borovanech u Českých Budějovic. Zahrada se nachází v těsném sousedství bývalé prelatury kláštera v přilehlém parku. Najdete zde sbírku 8 odrůd zahradních neboli kanadských borůvek.