Úvod > Aktuality > Adventní program v Edenu a výlet za královnou zatopeného údolí
Příroda

Adventní program v Edenu a výlet za královnou zatopeného údolí

  • Vydáno30. listopadu 2019
Už jste se na vlastní oči seznámili s vítězkou letošní ankety Strom roku? Roste v hodně odlehlém koutě Vysočiny, a tak je fajn výlet spojit s nějakou akcí. Jedna se nabízí právě teď: v zábavním a poznávacím parku Eden v Bystřici nad Pernštejnem se chystá poslední akce roku 2019, Advent na Edenu.
Kdo si chce užít Advent na Edenu, musí do Centra EdenBystřici nad Pernštejnem dorazit v neděli 1. prosince od 9.30 do 17 hodin. Akce je určená především pro rodiny s dětmi, ale díky rozmanitému programu se zabaví každý. Vy starší sice možná vynecháte sklepení s čerty, Mikulášskou nadílku anebo rukodělné adventní dílničky, zato by vás ale mohly zajímat ukázky tradičních řemesel, degustační andělské menu anebo pivnice, kde se bude točit „domácí“ Mittrowský ležák a Porter 18%. A cena? Vstupenka pro dospělé stojí 120 Kč, pro děti od 6 do 15 let 80 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.
 

Nejen pohádkový Eden

V areálu Centra Eden můžete strávit celý den. Budete tak mít dost času prohlédnout si nejenom Panský dvůr, kde budou probíhat programy pro děti nebo vánoční jarmark, ale i malý skanzen, takzvanou Horáckou vesnici. Prostornou náves lemuje sedm úhledných roubenek, vesměs repliky staveb z 19. století. Kdo už v Edenu někdy byl, dobře ví, že v jejich interiérech se představují řemesla našich předků, a Advent na Edenu nebude výjimkou. Dozvíte se například jak je to s adventními a vánočními tradicemi a vyzkoušíte si třeba draní peří nebo míchání koření. Děti zkrátka rozhodně nepřijdou: v jednotlivých chaloupkách na ně čekají pohádkové postavy od princezny přes vodníka či Jeníčka s Mařenkou až po Popelku: ta bude zkoušet, jak dnešní děti znají luštěniny. Největší překvapení ale čeká v pazderně: na seně si tu ustlal vlk z pohádky Červená karkulka. Pod lípami na nádvoří si prohlédnete zvířátka z betléma, ve 13 hodin pak tady začne Andělský průvod s koníky. Po jeho skončení se děti mohou na koních projet.
 

Z Edenu do srdce Vysočiny

Na vlakové nádraží v Bystřici nad Pernštejnem to z Centra Eden je doslova pár kroků, do města k autobusovému nádraží je to o kousek dál. Zato si cestou prohlédnete park miniatur, který se zvolna rozrůstá podél Pohádkové aleje s řadou dřevěných soch. Autobusem nebo autem pak můžete pokračovat dál na sever, do hlubokého údolí vodní nádrže Vír. Čekají vás výhledy, které byste na Vysočině zřejmě nečekali: zalesněné strmé svahy prudce klesají do údolí řeky Svratky, vysoko nad sebou možná zahlédnete rozhlednu Karasín. Pak už vás čeká jen Vír a cesta k přehradní hrázi, která zadržuje jezero o rozloze kolem 220 hektarů. Časy, kdy se tu dalo plavat, bruslit nebo rybařit pamatuje už jen málokdo: nádrž uvedená do plného provozu roku 1958 se totiž o třicet let později změnila v zásobárnu kvalitní pitné vody pro velkou část Moravy a po vyhlášení ochranných pásem se už k jezeru nesmí.

Dokonce i na Chudobínskou borovici, která vyhrála titul Strom roku 2019 v celonárodní anketě pořádané Nadací Partnerství, se podíváte jen z dálky. K vyhlídce, odkud ji uvidíte jako na dlani, musíte dojít pěšky, a to po pohodlné asfaltce, která lemuje jižní břeh vírské nádrže. Z Dalečína jsou to přibližně čtyři kilometry, v opačném směru od přehradní hráze o kilometr méně. Současně tudy vede cyklostezka a naučná stezka, občas projede auto vodohospodářů nebo lesáků. Skvělý tip na klidný výlet, kde nebudete nikomu překážet!
 

Královna zatopeného údolí

Jiné stromy z ankety Strom roku mají většinou přesné adresy, vítězka roku 2019 ale takové štěstí nemá. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady. Na starých fotografiích uvidíte strom stojící na skalnatém ostrohu nad vsí, dnes se ale jeho okolí mění podle množství vody v nádrži. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody opravdu hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Kdyby pod ní skutečně hrával čert na housle, jak vypráví stará pověst, musel by sem patrně občas jezdit na loďce – sednut by si totiž neměl kam.

Právě kouzelné místo patrně vyneslo chudobínskou borovici na první místo: královna zatopeného údolí získala 4 394 hlasů, zatímco pro druhý Žižkův dub u zámku v Náměšti nad Oslavou se jich našlo „jen“ 2 506.  
 

Další vyhlídka na přehradu Vír a Stromy roku 2019

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Řeka Svratka vytváří u Víru nejhlubší údolní zářez na Vysočině, kde výškové rozdíly dosahují více než 300 metrů. Nejvyšší a nejslavnější je skalní stěna na levém břehu nad továrnou. Asi 200 m od tamní vyhlídky Kubačice, se nachází mnohem svérázněji nazvaná Posraná skalka.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Hlavním mottem stezky v mikroregionu Bystřicko je ochrana a využití vodního bohatství. Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec. Na šestnácti kilometrech trasy si užijete zachovalé přírody a krásných výhledů.

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Pod přehradní hrází byl vybudován v roce 1960 umělý kanál pro vodácké sporty. V tento rok se zde pořádal první závod ve slalomu na divoké vodě za účasti 150 závodníků.

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Další aktuality

Návštěvu v Zoo Jihlava si užijete v zimě i za tmy

Zoo Jihlava je otevřená každý den po celý rok, tedy i v zimě. Počátkem listopadu pouze začaly platit zimní změny v otvírací době a vstupu do zoo. Nejvýraznější z nich je ta, že od začátku listopadu do konce února je otevřen pouze hlavní vstup do zoo! To znamená, že spodní pokladna – od města, nebo lesoparku Heulos, se na zimu uzavírá. Hlavní pokladna je otevřena v období od listopadu do března včetně, od 9 do 16 hodin. I po zavření hlavní pokladny v 16:00 hodin mohou návštěvníci v areálu zoo setrvat minimálně další dvě hodiny.
Kraj Vysočina | Příroda

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zve na včely, Dalajlámu i etiku

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava nabídne od 25. do 30. října 2022 tři stovky filmů a přinese objevnou retrospektivu americké oscarové avantgardistky Shirley Clarke, sondu do partnerských vztahů od režisérky Jany Počtové, filmovou esej o včelách dokumentaristy Miroslava Janka nebo snímek o neobvyklém přátelství mezi duchovním vůdcem Tibetu Dalajlamou a jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutu. Chybět nebude ani reflexe ruské agrese na Ukrajině nebo konference věnovaná etice v dokumentu.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem se budou konat Slavnosti brambor

V Bystřici nad Pernštejnem se o víkendu 24. a 25. září uskuteční již tradiční podzimní akce Slavnosti brambor a dalších podzimních plodin. Po oba víkendové dny se mohou návštěvníci těšit na kuchařskou show, výstavu bramborových odrůd, workshopy a divadlo. Přineste s sebou na slavnosti co největší bramboru a přihlaste ji do soutěže!
Kraj Vysočina | Životní styl

Ochutnejte mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Nenechte si ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se prodávat mrkvance, užijete si skvělé zažítky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné přivítá návštěvníky z celé republiky 9. – 11. září. Připraveny jsou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.
Kraj Vysočina | Gurmánská turistika