Úvod > Aktuality > Adventní program v Edenu a výlet za královnou zatopeného údolí
Příroda

Adventní program v Edenu a výlet za královnou zatopeného údolí

  • Vydáno30. listopadu 2019
Už jste se na vlastní oči seznámili s vítězkou letošní ankety Strom roku? Roste v hodně odlehlém koutě Vysočiny, a tak je fajn výlet spojit s nějakou akcí. Jedna se nabízí právě teď: v zábavním a poznávacím parku Eden v Bystřici nad Pernštejnem se chystá poslední akce roku 2019, Advent na Edenu.
Kdo si chce užít Advent na Edenu, musí do Centra EdenBystřici nad Pernštejnem dorazit v neděli 1. prosince od 9.30 do 17 hodin. Akce je určená především pro rodiny s dětmi, ale díky rozmanitému programu se zabaví každý. Vy starší sice možná vynecháte sklepení s čerty, Mikulášskou nadílku anebo rukodělné adventní dílničky, zato by vás ale mohly zajímat ukázky tradičních řemesel, degustační andělské menu anebo pivnice, kde se bude točit „domácí“ Mittrowský ležák a Porter 18%. A cena? Vstupenka pro dospělé stojí 120 Kč, pro děti od 6 do 15 let 80 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.
 

Nejen pohádkový Eden

V areálu Centra Eden můžete strávit celý den. Budete tak mít dost času prohlédnout si nejenom Panský dvůr, kde budou probíhat programy pro děti nebo vánoční jarmark, ale i malý skanzen, takzvanou Horáckou vesnici. Prostornou náves lemuje sedm úhledných roubenek, vesměs repliky staveb z 19. století. Kdo už v Edenu někdy byl, dobře ví, že v jejich interiérech se představují řemesla našich předků, a Advent na Edenu nebude výjimkou. Dozvíte se například jak je to s adventními a vánočními tradicemi a vyzkoušíte si třeba draní peří nebo míchání koření. Děti zkrátka rozhodně nepřijdou: v jednotlivých chaloupkách na ně čekají pohádkové postavy od princezny přes vodníka či Jeníčka s Mařenkou až po Popelku: ta bude zkoušet, jak dnešní děti znají luštěniny. Největší překvapení ale čeká v pazderně: na seně si tu ustlal vlk z pohádky Červená karkulka. Pod lípami na nádvoří si prohlédnete zvířátka z betléma, ve 13 hodin pak tady začne Andělský průvod s koníky. Po jeho skončení se děti mohou na koních projet.
 

Z Edenu do srdce Vysočiny

Na vlakové nádraží v Bystřici nad Pernštejnem to z Centra Eden je doslova pár kroků, do města k autobusovému nádraží je to o kousek dál. Zato si cestou prohlédnete park miniatur, který se zvolna rozrůstá podél Pohádkové aleje s řadou dřevěných soch. Autobusem nebo autem pak můžete pokračovat dál na sever, do hlubokého údolí vodní nádrže Vír. Čekají vás výhledy, které byste na Vysočině zřejmě nečekali: zalesněné strmé svahy prudce klesají do údolí řeky Svratky, vysoko nad sebou možná zahlédnete rozhlednu Karasín. Pak už vás čeká jen Vír a cesta k přehradní hrázi, která zadržuje jezero o rozloze kolem 220 hektarů. Časy, kdy se tu dalo plavat, bruslit nebo rybařit pamatuje už jen málokdo: nádrž uvedená do plného provozu roku 1958 se totiž o třicet let později změnila v zásobárnu kvalitní pitné vody pro velkou část Moravy a po vyhlášení ochranných pásem se už k jezeru nesmí.

Dokonce i na Chudobínskou borovici, která vyhrála titul Strom roku 2019 v celonárodní anketě pořádané Nadací Partnerství, se podíváte jen z dálky. K vyhlídce, odkud ji uvidíte jako na dlani, musíte dojít pěšky, a to po pohodlné asfaltce, která lemuje jižní břeh vírské nádrže. Z Dalečína jsou to přibližně čtyři kilometry, v opačném směru od přehradní hráze o kilometr méně. Současně tudy vede cyklostezka a naučná stezka, občas projede auto vodohospodářů nebo lesáků. Skvělý tip na klidný výlet, kde nebudete nikomu překážet!
 

Královna zatopeného údolí

Jiné stromy z ankety Strom roku mají většinou přesné adresy, vítězka roku 2019 ale takové štěstí nemá. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady. Na starých fotografiích uvidíte strom stojící na skalnatém ostrohu nad vsí, dnes se ale jeho okolí mění podle množství vody v nádrži. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody opravdu hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Kdyby pod ní skutečně hrával čert na housle, jak vypráví stará pověst, musel by sem patrně občas jezdit na loďce – sednut by si totiž neměl kam.

Právě kouzelné místo patrně vyneslo chudobínskou borovici na první místo: královna zatopeného údolí získala 4 394 hlasů, zatímco pro druhý Žižkův dub u zámku v Náměšti nad Oslavou se jich našlo „jen“ 2 506.  
 

Další vyhlídka na přehradu Vír a Stromy roku 2019

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Řeka Svratka vytváří u Víru nejhlubší údolní zářez na Vysočině, kde výškové rozdíly dosahují více než 300 metrů. Nejvyšší a nejslavnější je skalní stěna na levém břehu nad továrnou. Asi 200 m od tamní vyhlídky Kubačice, se nachází mnohem svérázněji nazvaná Posraná skalka.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Hlavním mottem stezky v mikroregionu Bystřicko je ochrana a využití vodního bohatství. Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec. Na šestnácti kilometrech trasy si užijete zachovalé přírody a krásných výhledů.

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Pod přehradní hrází byl vybudován v roce 1960 umělý kanál pro vodácké sporty. V tento rok se zde pořádal první závod ve slalomu na divoké vodě za účasti 150 závodníků.

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
Kraj Vysočina | Zážitky

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
Kraj Vysočina | Zážitky

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
Kraj Vysočina | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
Kraj Vysočina | Zážitky

Selfie místa Třebíčska: Objevte nejkrásnější místa moravské Vysočiny

Turistická destinace Třebíčsko připravila pro milovníky focení tucet nejkrásnějších míst moravské části Českomoravské vrchoviny v Třebíči a okolí. Jedná se o turistickou oblast s velkým počtem menších obcí rozmístěných mezi rybníky, potoky, louky, lesy a remízky. Zdejší malebná krajina ukrývá řadu úžasných zajímavostí. Tady si to zamilujete kdykoliv v roce!
Kraj Vysočina | Zážitky

V Třebíči oslaví židovský svátek Purim

Oslava nejveselejšího židovského svátku proběhne předposlední březnovou sobotu 23. 3. 2024 v Zadní synagoze a Domě Seligmanna Bauera v Třebíči. Těšte se na dílničky, průvod masek i tematické prohlídky.
Kraj Vysočina | Zážitky

V Bystřici nad Pernštejnem objevíte svět miniatur i alej pohádek

Těsně u Bystřice nad Pernštejnem na Vysočině naleznete úplně jiný svět – minisvět. Bystřický park miniatur vznikl kolem zdejšího potůčku jako kopie údolí Svratky se zhruba dvacítkou betonových modelů hradů, klášterů a jiných památek v měřítku 1:50. V sousedství miniatur pak děti nadchne i Pohádková alej s desítkou pohádkových postav. Obě atrakce jsou přístupné celoročně a zdarma.
Kraj Vysočina | Zážitky