Úvod > Aktuality > Adventní program v Edenu a výlet za královnou zatopeného údolí
Příroda

Adventní program v Edenu a výlet za královnou zatopeného údolí

  • Vydáno30. listopadu 2019
Už jste se na vlastní oči seznámili s vítězkou letošní ankety Strom roku? Roste v hodně odlehlém koutě Vysočiny, a tak je fajn výlet spojit s nějakou akcí. Jedna se nabízí právě teď: v zábavním a poznávacím parku Eden v Bystřici nad Pernštejnem se chystá poslední akce roku 2019, Advent na Edenu.
Kdo si chce užít Advent na Edenu, musí do Centra EdenBystřici nad Pernštejnem dorazit v neděli 1. prosince od 9.30 do 17 hodin. Akce je určená především pro rodiny s dětmi, ale díky rozmanitému programu se zabaví každý. Vy starší sice možná vynecháte sklepení s čerty, Mikulášskou nadílku anebo rukodělné adventní dílničky, zato by vás ale mohly zajímat ukázky tradičních řemesel, degustační andělské menu anebo pivnice, kde se bude točit „domácí“ Mittrowský ležák a Porter 18%. A cena? Vstupenka pro dospělé stojí 120 Kč, pro děti od 6 do 15 let 80 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma.
 

Nejen pohádkový Eden

V areálu Centra Eden můžete strávit celý den. Budete tak mít dost času prohlédnout si nejenom Panský dvůr, kde budou probíhat programy pro děti nebo vánoční jarmark, ale i malý skanzen, takzvanou Horáckou vesnici. Prostornou náves lemuje sedm úhledných roubenek, vesměs repliky staveb z 19. století. Kdo už v Edenu někdy byl, dobře ví, že v jejich interiérech se představují řemesla našich předků, a Advent na Edenu nebude výjimkou. Dozvíte se například jak je to s adventními a vánočními tradicemi a vyzkoušíte si třeba draní peří nebo míchání koření. Děti zkrátka rozhodně nepřijdou: v jednotlivých chaloupkách na ně čekají pohádkové postavy od princezny přes vodníka či Jeníčka s Mařenkou až po Popelku: ta bude zkoušet, jak dnešní děti znají luštěniny. Největší překvapení ale čeká v pazderně: na seně si tu ustlal vlk z pohádky Červená karkulka. Pod lípami na nádvoří si prohlédnete zvířátka z betléma, ve 13 hodin pak tady začne Andělský průvod s koníky. Po jeho skončení se děti mohou na koních projet.
 

Z Edenu do srdce Vysočiny

Na vlakové nádraží v Bystřici nad Pernštejnem to z Centra Eden je doslova pár kroků, do města k autobusovému nádraží je to o kousek dál. Zato si cestou prohlédnete park miniatur, který se zvolna rozrůstá podél Pohádkové aleje s řadou dřevěných soch. Autobusem nebo autem pak můžete pokračovat dál na sever, do hlubokého údolí vodní nádrže Vír. Čekají vás výhledy, které byste na Vysočině zřejmě nečekali: zalesněné strmé svahy prudce klesají do údolí řeky Svratky, vysoko nad sebou možná zahlédnete rozhlednu Karasín. Pak už vás čeká jen Vír a cesta k přehradní hrázi, která zadržuje jezero o rozloze kolem 220 hektarů. Časy, kdy se tu dalo plavat, bruslit nebo rybařit pamatuje už jen málokdo: nádrž uvedená do plného provozu roku 1958 se totiž o třicet let později změnila v zásobárnu kvalitní pitné vody pro velkou část Moravy a po vyhlášení ochranných pásem se už k jezeru nesmí.

Dokonce i na Chudobínskou borovici, která vyhrála titul Strom roku 2019 v celonárodní anketě pořádané Nadací Partnerství, se podíváte jen z dálky. K vyhlídce, odkud ji uvidíte jako na dlani, musíte dojít pěšky, a to po pohodlné asfaltce, která lemuje jižní břeh vírské nádrže. Z Dalečína jsou to přibližně čtyři kilometry, v opačném směru od přehradní hráze o kilometr méně. Současně tudy vede cyklostezka a naučná stezka, občas projede auto vodohospodářů nebo lesáků. Skvělý tip na klidný výlet, kde nebudete nikomu překážet!
 

Královna zatopeného údolí

Jiné stromy z ankety Strom roku mají většinou přesné adresy, vítězka roku 2019 ale takové štěstí nemá. Tři sta padesát let stará borovice je totiž jedinou památkou na zaniklou obec Chudobín, která dnes leží na dně přehrady. Na starých fotografiích uvidíte strom stojící na skalnatém ostrohu nad vsí, dnes se ale jeho okolí mění podle množství vody v nádrži. V suchých létech pod skalou vzniká malá zátočina, naopak když je vody opravdu hodně, stojí borovice na maličkém ostrůvku uprostřed hladiny. Kdyby pod ní skutečně hrával čert na housle, jak vypráví stará pověst, musel by sem patrně občas jezdit na loďce – sednut by si totiž neměl kam.

Právě kouzelné místo patrně vyneslo chudobínskou borovici na první místo: královna zatopeného údolí získala 4 394 hlasů, zatímco pro druhý Žižkův dub u zámku v Náměšti nad Oslavou se jich našlo „jen“ 2 506.  
 

Další vyhlídka na přehradu Vír a Stromy roku 2019

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Eden – zábavní a poznávací park na Vysočině

Z dříve chátrajícího statku Mitrovských v Bystřici nad Pernštejnem vyrostlo nové ekologické centrum, které je rájem interaktivní zábavy a poznání pro celou rodinu. Jen v Edenu zažijete poutavou cestu časem na lince minulost – přítomnost – budoucnost. Vše si přitom můžete osahat a vyzkoušet.

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Posraná skalka ve Víru na Českomoravské vrchovině

Řeka Svratka vytváří u Víru nejhlubší údolní zářez na Vysočině, kde výškové rozdíly dosahují více než 300 metrů. Nejvyšší a nejslavnější je skalní stěna na levém břehu nad továrnou. Asi 200 m od tamní vyhlídky Kubačice, se nachází mnohem svérázněji nazvaná Posraná skalka.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Hlavním mottem stezky v mikroregionu Bystřicko je ochrana a využití vodního bohatství. Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec. Na šestnácti kilometrech trasy si užijete zachovalé přírody a krásných výhledů.

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Umělý vodní kanál u Vírské přehrady

Pod přehradní hrází byl vybudován v roce 1960 umělý kanál pro vodácké sporty. V tento rok se zde pořádal první závod ve slalomu na divoké vodě za účasti 150 závodníků.

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Další aktuality

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
Kraj Vysočina | Zážitky

Poznejte národní kulturní památky v kraji Vysočina

Věděli jste, že je Vysočina krajem s nevyšším počtem UNESCO památek v ČR? Kromě toho ale nabízí i řadu dalších kulturních pamětihodností, mezi které patří hrady, zámky, kostely a chrámy, podzemí i významné židovské památky. Mnohé z nich se počítají mezi národní kulturní památky (NKP). Ty tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa a vyhlašuje je Vláda České republiky. V kraji Vysočina naleznete 15 nemovitých národních kulturních památek. Podívejte se s Kudy z nudy, které to jsou.
Kraj Vysočina | Památky

V Novém Městě na Moravě se chystá Mistrovství světa v biatlonu. Sněhu je dost

Nové Město na Moravě bude od 7. do 18. února 2024 opět po jedenácti letech dějištěm Mistrovství světa v biatlonu. Na Vysočině se sejde světová biatlonová špička a utká se ve všech disciplínách, které se jezdí během světového poháru. V mužské i ženské kategorii se uskuteční sprinty, stíhací závody, vytrvalostní závody, závody s hromadným startem i štafety. Chybět nebude smíšená štafeta a smíšený závod dvojic. Nedostatku sněhu se závodníci bát nemusí. Stav tratí ve Vysočina Areně pochválil i rozhodčí IBU.
Kraj Vysočina | Zimní sporty

Výlety pro samotáře: krajinou Pacovska s básníkem Antonínem Sovou

Rájem pro milovníky tichých neobjevených míst, krásné přírody a lyrických básní je Pacov, městečko v srdci Vysočiny. Pro další výlet pro samotáře budeme mít vynikajícího průvodce: čeká tu na nás nejznámější pacovský rodák a velká osobnost české moderní poezie, básník Antonín Sova (1864–1928).
Kraj Vysočina | Životní styl

Zoo Jihlava láká na odměnu za vysvědčení

Od středy 31. ledna do neděle 4. února 2024 přichystala jihlavská zoo pro všechny žáky a studenty speciální akci „Za vysvědčení do Zoo Jihlava“. V tyto dny budou mít všichni, kdo na pokladně předloží svoje aktuální vysvědčení, nebo jeho opis s aspoň jednou jedničkou (kladným slovním hodnocením) budou mít vstup do zoo jen za 1 Kč!
Kraj Vysočina | Příroda

Dopřejte si předjarní plavbu po Dalešické přehradě

Zimní plavby jsou někdy zahalené do bílého pláště a jindy zase moc zimně nevypadají. Přesto nebo právě proto je na hladině Dalešické přehrady, i na březích, vždycky co obdivovat. Přijďte se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která vyplouvá každou sobotu ve 13:00 z přístaviště v Kramolíně.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Jihlavy

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Pokud pocházíte z Jihlavy a okolí, máme pro vás pár tipů, které rozhodně neudělají ve vaší sbírce fotografií ostudu. Vyfoťte krásné památky, probouzející se přírodu anebo se vypravte za podvečerní atmosférou.
Kraj Vysočina | Zážitky

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Telče

Milujete fotografování? Tentokrát vám přinášíme tipy na nejfotogeničtější místa Telče, které je od roku 1992 zapsáno na Seznam UNESCO. Udělejte si dokonalou instagramovou fotku, s našimi náměty se to určitě podaří! Vypravte se na náměstí Zachariáše z Hradce s jedinečným souborem renesančních měšťanských domů s podloubími a bohatě zdobenými štíty, pohlédněte na městečko z věže kostela sv. Ducha a zkuste zachytit odraz telčského zámku ve vodní hladině Ulického rybníka.
Kraj Vysočina | Zážitky