Úvod > Co chcete dělat? > Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž
Letní sporty

Via ferrata Vír – Jezerní stěna a Velká věž

V krásné lokalitě nedaleko přehrady Vír najdete dvě cvičné ferratové cesty – Velkou věž a Jezerní stěnu. Cesty obtížnosti B – C v horském terénu jsou vybaveny jisticími lany, žebříky, úchyty a stupačkami. Kromě lezeckého zážitku nabízejí krásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I.
Via ferraty doplnily již tradiční Ledovou stěnu Vír, jedno z mála míst v ČR, kde se každou zimu leze na umělém ledu. První z "letních" cest zpřístupňuje vrchol Velké věže v prostoru Ledové stěny, který byl dosud dosažitelný pouze pro horolezce. Její začátek je nad chatou Krabička na úpatí východní stěny Velké věže, mírně ve svahu. Stoupá nejprve východním a následně severním srázem na vrchol. Z Velké věže pokračuje oblíbenou atrakcí všech zajištěných cest, lanovým přemostěním, které vyvede návštěvníky na vyhlídku. Tam je v bezpečném prostoru ferrata přerušena a pokračuje dalšími 20 metry po hřebeni jižním směrem. Tam kde hřeben přechází ve svah ferrata končí.
 
Druhá z vírských ferrat se nachází 300 metrů po silnici od Ledové stěny směrem k přehradní hrázi. Prostupuje Jezerní stěnou vpravo od silnice a nástupový žebřík rozhodně nepřehlédnete. V tomto místě není možnost parkování, proto zanechte vozidlo na parkovišti u Ledové stěny. Pokud pojedete autobusem, jděte od autobusové zastávky po silnici směrem k hrázi vodní nádrži Vír. V zatáčce přes malou hráz odbočte ze silnice doprava přímo k nástupu na ferratu.

Obě vírské ferraty nabízí ojedinělé výhledy do krajiny a spíše turistický, než-li lezecký zážitek. Ferraty jsou totiž součástí 4 km dlouhého turistického okruhu, který vede i přes hráz Vírské přehrady. Cílem tvůrců nebylo vyvolat u návštěvníků "návaly adrenalinu", nýbrž užít si skutečnou horskou túru, třeba i s dětmi, a to ve skromných rozměrech našich kopců. Obtížnost obou ferrat je nízká, nepřesahující stupeň B/C. Díky skoro přehnané vybavenosti pomocnými kramlemi je průstup skutečně technicky a orientačně snadný. Ve Víru si tak můžete vyzkoušet další formu horolezectví přinášející spíše než lezecký zážitek "zážitkové lezení" pro celou rodinu.

Od konce ferraty jděte cestou lesem, kde narazíte na vyšlapanou cestičku. Tou se dostanete zpátky k nástupu (cca za 15 minut). Od nástupu se pak vrátíte vraťte po přístupové cestě k parkovišti nebo autobusu.

Ubytování a restaurace v okolí

Forest Resort

Forest Resort

Vír, Kraj Vysočina
Restaurace Club v Bystřici nad Pernštejnem

Restaurace Club v Bystřici nad Pernštejnem

Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina