Úvod > Aktuality > Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem
Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem
"> "> "> "> ">
Kultura

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

  • Vydáno6. května 2022
Technické muzeum v Brně připravilo další akci z projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, jehož cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Za kováři na Šlakhamr proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 7. května 2022 od 9 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
Kovář na ŠlakhamruKováři z různých míst České republiky se v sobotu 7. května sjedou na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Po celý den budou návštěvníkům předvádět své řemeslo, a to jak na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném bucharu. Návštěvníci tak uvidí (a uslyší) buchar v jeho plné síle při práci. Což nebývá často.

Jen několikrát do roka Šlakhamr ožívá a z hamerny se opět ozývají údery bucharu a kladiv kovářů. Vidět hamerské zařízení v chodu je velkým zážitkem pro malé i velké, a koneckonců i pro samotné kováře, protože takovýchto funkčních zařízení je v naší republice už minimum. Vypravte se na Šlakhamr v sobotu i vy a nenechte si ujít tento zážitek. Od 13:00 připravila místní mateřská škola program nejen pro děti. Do 16:00 se návštěvníci setkají s dalšími řemesly: pekařkou, písařem, s babkou kořenářkou, pradlenkou… Zazní také písně v kramářském stylu.
Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.