Úvod > Aktuality > Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Šlakhamr na Vysočině opět ožije kovářským řemeslem

Vydáno 3. května 2018 Kultura
Technické muzeum v Brně připravilo další akci z projektu S Matičkou a se Šroubkem za poznáním putujem, jehož cílem je poznávání mimobrněnských památek muzea hravou a názornou formou. Akce Kovářský den na Šlakhamru proběhne na této technické památce na Vysočině v sobotu 5. května 2018 od 10 do 17 hodin. Jako vždy se zde můžete těšit na oblíbené ukázky kování na velkém bucharu i na ručních kovadlinách.
Kovář na ŠlakhamruKováři z různých míst České republiky se v sobotu 5. května sjedou na památku ve správě Technického muzea v Brně, Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Po celý den budou návštěvníkům předvádět své řemeslo, a to jak na mobilních výhních, tak i na velkém, vodou poháněném bucharu. Návštěvníci tak uvidí (a uslyší) buchar v jeho plné síle při práci. Což nebývá často.

Jen několikrát do roka Šlakhamr ožívá a z hamerny se opět ozývají údery bucharu a kladiv kovářů. Vidět hamerské zařízení v chodu je velkým zážitkem pro malé i velké, a koneckonců i pro samotné kováře, protože takovýchto funkčních zařízení je v naší republice už minimum. Vypravte se na Šlakhamr v sobotu i vy a nenechte si ujít tento zážitek.

Součástí doprovodného programu budou ukázky kovářské umělecké výroby, dílnička pro děti a v případě příznivého počasí také ukázka výcviku psů.
Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou

Expozice v prostorách bývalého vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.