Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Žádlovice u Loštic

Zámek Žádlovice u Loštic

Památky
Žádlovický zámek představuje významnou historickou a architektonickou barokní památku. Dlouhou dobu sloužil jako střední odborné učiliště zemědělské, postupně však prochází rekonstrukcí a vzniká zde depozitář Archeologického centra, jehož část bude přístupná veřejnosti.
Jedná se o jednopatrovou budovu s mansardovou střechou, středním a dvěma bočními křídly. K zámku patří i kaple, dva zahradní domky z poloviny 18. století a anglický park. Na žádlovickém zámku často pobývala spisovatelka Marie Ebnerová-Eschenbachová, rozená Dubská (1830 až 1916). Dnešní podobu zámku dala rozsáhlá rekonstrukce ze sedmdesátých let 20. století, od té doby zámek slouží jako střední odborné učiliště zemědělské. Zámek zatím není oficiálně přístupný, jeho areálem se však můžete projít. Za zhlédnutí mj. stojí kovová brána do zámeckého nádvoří s kovanou iluzivní perspektivní mříží a také zámecký park, kde rostou mnohé vzácné dřeviny.

V kdysi honosném sídle jsou dnes jen skromné pozůstatky původní výbavy. Dřívější výstavné prostory stále připomíná kované zábradlí na schodišti, které je staré asi dvě stě let, několik zachovalých lamp nebo štuková výzdoba v původní knihovně. Po rekonstrukci se na zámku otevře archeologické centrum, kde najdete veškeré informace nejen o archeologii, ale také o souvisejících věcech, například antropologii, protože zde budou uloženy i kosterní pozůstatky. Venku budou umístěny rozměrnější předměty.
 

Z historie zámku:

Žádlovický zámek se může pochlubit bohatou historií. Vlastnil jej například rod Pavlovských z Pavlova nebo Bukůvků z Bukůvky. Přestavby se dočkal za Mitrovských, kteří pozvedli hospodářství v celém kraji. Na konci 19. století zámek koupil Viktor Dubský, velvyslanec Rakouska – Uherska v Madridu, pro sebe a svého syna. Dubští se podíleli i na rozvoji obce – financovali mateřskou školu, zřídili hospodářskou a zemědělskou školu, kde se mladé slečny učily na hospodyně, a finančně pomohli také hasičskému sboru na pořízení stříkačky nebo při stavbě obecního domu.

Když přišel k moci Hitler, Dubští sympatizovali s jeho myšlenkami. Je prokázané, že v Žádlovicích byl na tajné schůzce i Konrád Henlein. Dva synové Dubských se podíleli na rakouském anšlusu a pak bojovali v řadách německé armády. Jeden z nich padl na ruské frontě, druhý zemřel na následky válečných zranění. Na konci druhé světové války v Žádlovicích sídlil štáb německé Schörnerovy armády, vojáci byli ubytovaní po okolí. Štábu se podařilo před postupující Rudou armádou dostat letadlem do Hradce Králové a následně na rakouské území.

Po válce byl zámek zkonfiskován na základě Benešových dekretů a připadl olomoucké univerzitě. Pak zde byl výchovný ústav pro dívky a také škola pro příslušníky Veřejné bezpečnosti. Po odchodu příslušníků Veřejné bezpečnosti zámek připadl zemědělskému učilišti. Jako jeden z prvních oborů zde byl kovář – kolář.
Celý popis
Naposledy změněno: 9. 10. 2019
1.1.
Novoroční výstup na Velký Kosíř na Prostějovsku

Novoroční výstup na Velký Kosíř na Prostějovsku

Slatinky, Střední Morava a Jeseníky
1.1.
Novoroční výstup na Bradlo

Novoroční výstup na Bradlo

Nová Hradečná, Střední Morava a Jeseníky
5.12.
23.12.
Vánoční Šumperk

Vánoční Šumperk

Šumperk, Střední Morava a Jeseníky
1.12.
6.1.
Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše

Loštický betlém řezbáře Jaroslava Beneše

Loštice, Střední Morava a Jeseníky
Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Kostel sv. Prokopa v Lošticích

Loštice, Střední Morava a Jeseníky
Muzeum baroka v Uničově

Muzeum baroka v Uničově

Uničov, Střední Morava a Jeseníky
Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Muzeum a Památník města Velké Opatovice

Velké Opatovice, Jižní Morava
Muzeum gramofonů v Lošticích

Muzeum gramofonů v Lošticích

Loštice, Střední Morava a Jeseníky

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Kosíř

Minipivovar Kosíř

Drahanovice, Střední Morava a Jeseníky
Morava Camp v Mohelnici

Morava Camp v Mohelnici

Mohelnice, Střední Morava a Jeseníky
Habermannův mlýn a Habermannova vila v Bludově

Habermannův mlýn a Habermannova vila v Bludově

Bludov, Střední Morava a Jeseníky