Úvod > Aktuality > Adventní pohodu naladí jedinečné koncerty festivalu České doteky hudby
Adventní pohodu naladí jedinečné koncerty festivalu České doteky hudby
">
Zážitky

Adventní pohodu naladí jedinečné koncerty festivalu České doteky hudby

  • Vydáno27. listopadu 2012
Kvapem se blížící festival, který se koná tradičně v období adventu, až do Tří králů roku příštího nejen v prestižních pražských koncertních sálech jako je Sukova síň Rudolfina, Smetanova síň Obecního domu, Španělský sál Pražského hradu, nebo barokní refektář dominikánského kláštera u kostela sv. Jiljí a kostel sv. Salvátora, přichází jako každoročně s bohatou a pestrou nabídkou koncertů.
Vybrat si můžete z programu sestaveného pro chuť každého milovníka dobré hudby. Pro zajímavost si dovolujeme vybrat neopakovatelné kousky. Jedná se totiž o vrcholy hudební sezóny tohoto a začátku příštího roku.

16.12. HUDEČEK 60!, Pražský hrad

Festival České doteky hudby si může dovolit hned několik vrcholů. K těm zásadním bude určitě patřit gratulační koncert k jubileu Václava Hudečka pod záštitou první dámy Livie Klausové, na kterém český houslista vystoupí s programem romantické hudby Dvořáka, Schumanna a Brahmse s Moravskou filharmonií Olomouc.

18.12. Cikánské melodie, Obecní dům

Koncert Talichovy komorní filharmonie nazvaný „Cikánské melodie“ bude ojedinělý večer. K orchestru, který  se vypracoval mezi prestižní umělecká tělesa jak na české scéně, tak v mezinárodním měřítku, se připojí cimbálista Marco Pillo se svojí doprovodnou skupinou s Marcem Balogem. Ten zaranžoval řadu písní a skladeb koncertu a provedou vás hudebním světem inspirovaným tvorbou cikánského etnika.

28.12. Talichovo kvarteto,  Rudolfinum

2.1. Novoroční koncert, Rudolfinum

6.1. Klenoty ruské hudby, Obecní dům


Dalším vrcholem bude koncert německé houslistky Sophie Jaffé se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Pozoruhodné budou rovněž obě vystoupení Jana Talicha, jednak s jeho komorní filharmonií a Cikánskými melodiemi, jednak s kvartetem a klavíristou Jaromírem Klepáčem.

Festival nabízí celou řadou českých i zahraničních sólistů, ale třeba i méně běžné či svým způsobem objevné pohledy na hudbu, přestože nám je důvěrně známá, jako je interpretace Dvořákovy „Novosvětské“ v úpravě pro varhany v podání slavného Jaroslava Tůmy.

Rozhodně si tyto koncerty nenechte ujít.
Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

Rudolfinum – budova dvou múz a sídlo České filharmonie

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.