Úvod > Aktuality > Indický festival Ratha-Yatra okouzlí v neděli Prahu
Indický festival Ratha-Yatra okouzlí v neděli Prahu
"> "> ">
Zážitky

Indický festival Ratha-Yatra okouzlí v neděli Prahu

  • Vydáno2. září 2021
Ulice letní Prahy se na jeden den promění v jiný svět – centrem města bude 5. září 2021 procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let přišla do Prahy před čtrnácti lety a od té doby pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.

Praha se může těšit na další ročník indického festivalu vozů Ratha-Yatra. Několik hodin trvající průvod se slavnostně vyzdobeným vozem v ulicích Starého Města a následný pestrý program na Náměstí Republiky začíná být radostnou tradicí Prahy. Nechat se unést okouzlujícími gejzíry chutí, vůní, barev a atmosféry Indie bude možné již v neděli 5. září. Vstup na festival a ochutnávka indického menu bude zdarma.

Ratha-Yatra není jen pestrobarevnou přehlídkou v indickém duchu. Své kořeny má tato slavnost v indickém městě Purí, kde se poprvé konala již před mnoha tisíci lety, jako oslava cesty Nejvyššího Pána Krišny do chrámu. Proto je také symbolem této slavnosti vůz; vysoký, bohatě zdobený květinami, hodný přepravy Božstev. Průvod s vozem vyrazí na svou pouť ulicemi Prahy ve 12 hodin z Náměstí Republiky a potrvá asi tři hodiny.

Odpoledne se festival na Náměstí Republiky vrátí, aby zde pokračovat bohatým kulturním programem – indickou hudbou, zpíváním manter nebo projekcí. Diváci se mohou těšit také na velmi oblíbené taneční vystoupení indického chrámového tance Bharatanatyam, letos vystoupí i nejmladší tanečnice souboru.

Festivalové městečko bude otevřené po celé nedělní odpoledne. Ožije prodejními stánky s indickou módou a dárkovým zbožím, indickými pochoutkami nebo výrobky z ekologické farmy Krišnův Dvůr. Pro návštěvníky bude k dispozici také výstava o staroindické védské kultuře a filozofii. Každý bude moci ochutnat indické menu, sestávající hned z několika chodů, které bude rozdáváno zdarma! Na rodiče s dětmi čeká speciální program jako například velká nafukovací atrakce, dětský stan s kreslením, hrátky s tiskátky a další. Jako vždy si každý návštěvník může odnést památku v podobě krásných ornamentů na těle, namalovaných hennou nebo barvičkami na obličeji.