Úvod > Aktuality > V červenci a srpnu vás Prahou provezou historické tramvaje
Památky

V červenci a srpnu vás Prahou provezou historické tramvaje

  • Vydáno30. června 2021
Od 1. července do 31. srpna 2021 potkáte v Praze dvě zcela nové historické linky s čísly 42 a 43, které propojí nejvyhledávanější turistické cíle v centru. Fungovat budou na principu "hop-on, hop-off" a jízdné v nich bude jednotné – celodenní jízdenka přijde cestující na 200 Kč.
Historická linka PrahaLinka číslo 42 bude v provozu denně, doplňková linka číslo 43 ve středu odpoledne, o víkendech a státních svátcích. DPP na ně nasazuje 10 historických vozů pocházejících z let 1908 až 1962. Obě historické tramvajové linky budou v provozu v době letních prázdnin od 1. července do 31. srpna 2021 a obě budou polookružní.

Jednotnou jízdenku na obě linky si mohou zájemci zakoupit pouze u průvodčího DPP po nastoupení do tramvaje. Bude možné ji uhradit jak v hotovosti, tak i bezhotovostně platební kartou. Jízdenka bude po označení platná 24 hodin pouze na linkách 42 a 43, nebude možné ji využívat na běžných pravidelných spojích pražské MHD, a naopak na spojích linek 42 a 43 nebude platit standardní tarif PID.

Tramvaje vyjíždí z Vozovny Střešovice na svou trasu o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00 hodin, a každou středu od 14:00 do 17:00 hodin. Celková doby jízdy je 38 minut.

historická tramvajNa linky 42 a 43 bude DPP nasazovat historický motorový vůz Ringhoffer ev. č. 240, který byl vyroben v roce 1908 a reprezentuje nejstarší období rakousko-uherské monarchie, dále motorové vozy Ringhoffer 349 a 351, které se zachovaly z dodávky 11 tramvají vyrobených a dodaných v roce 1915. Prvorepublikové období budou zastupovat vozy Ringhoffer ev. č. 412 z roku 1920, dále vozy ev. č. 2172 z roku 1929, ev. č. 2210 z roku 1930 a ev. č. 2272 z roku 1931. Poválečné období budou reprezentovat tři zástupci modelové řady T: legendární T1 ev. č. 5002, který byl vyroben v roce 1951, pak vůz T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě.


Kudy vás linky s čísly 42 a 43 povezou?

Historická linkaLinka 42 jede z Dlabačova na Pohořelec, Brusnici, Pražský hrad a Královský letohrádek, dále na Malostranskou k metru, další zastávkou je Právnická fakulta, Čechův most, Dlouhá třída, Náměstí Republiky, Masarykovo nádraží, Jindřišská, Václavské náměstí, Vodičkova a Lazarská. Odtud se bude vracet zpět Národní třídou na stanice Národní divadlo, Újezd, Helichova, Malostranské náměstí, Malostranská, Královský letohrádek, Pražský hrad, Brusnice, Pohořelec a Dlabačov.

Tramvaje budou z Dlabačova vyjíždět denně od 1. července do 31. srpna 2021 v půlhodinových intervalech od 10:00 do 17:30 hodin. Celková doba jízdy je na lince 42 přesně 46 minut.

historická linkaLinka 43 vyjíždí z Vozovny Střešovice na Brusnici, Pražský hrad, Královský letohrádek, ke Spartě, na Letenské náměstí, Kamenické, na Strossmayerovo náměstí, k Veletržnímu paláci, na Výstaviště Holešovice a k Planetáriu Praha. Poté vyrazí na Výstaviště Holešovice, Veletržní palác, Strossmayerovo náměstí, Nábřeží Kapitána Jaroše,  Čechův most, Malostranskou a zpět na Královský letohrádek, Pražský hrad, Brusnici a Vozovnu Střešovice.

Tramvaje z Vozovny Střešovice vyjíždějí na linku o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00 hodin, a každou středu od 14:00 do 17:00 hodin. Celková doby jízdy je na lince 43 přesně 38 minut.
Turistická tramvaj 42 v Praze

25.3.
28.6.
Turistická tramvaj 42 v Praze

Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Další aktuality

Velikonoce: tipy na velikonoční pečení, zdobení vajíček a tradiční zvyky

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi i náš přehled nejznámějších tradic pašijového týdne, hospodyňky ocení pár velikonočních receptů a jestliže plánujete nazdobit vajíčka, mohl by vám pomoci náš návod na jejich barvení přírodními barvami anebo různé styly zdobení kraslic. Užijte si krásné svátky jara!
Praha | Zážitky

50 tipů, kam jít se psem v Praze na procházku

Jaro je tady, květiny a keře začínají kvést... a také krásně vonět. Udělejte si procházku spolu se svým čtyřnohým kamarádem, který bude mít radost z nových vůní, zatímco vy se potěšíte pohledem na kvetoucí rostliny. Kam spolu s vaším pejskem v Praze vyrazit na příjemnou procházku vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Životní styl

Na Vltavě v Praze opět fungují všechny přívozy

Od 25. 3. 2023 je opět možné využít v Praze všechny sezonní přívozy. Oblíbené lodní spoje jsou začleněny do systému Pražské integrované dopravy, takže cestujícím stačí jízdenka na MHD. K tradičně nejoblíbenějším patří přívozy v Sedlci či Podbabě, které zpestřují zejména cyklistům výlety v blízkém okolí Prahy. Za zkoušku však stojí také přívozy, které fungují v centru a spojují například Císařskou louku a Smíchov nebo Modřany a Lahovičky. Holešovicko-karlínský přívoz P7 vypluje i letos, ale v provozu bude jen do termínu otevření nové lávky HolKa, které se očekává cca v červenci 2023. Naopak od data ukončení provozu přívozu P7 bude obnoven provoz nejnovějšího pražského přívozu P4 mezi Velkou Chuchlí (Dostihová) a Hodkovičkami (Belárie). Na ostatních sezonních lodních linkách nedochází k žádným změnám oproti loňské sezoně.
Praha | Zážitky

Velikonoční trhy v centru Prahy začnou už tuto sobotu!

Centrum Prahy se opět ponoří do velikonoční atmosféry. Již tuto sobotu 25. března začnou tradiční Velikonoční trhy, které otevřou své brány na Staroměstském i Václavském náměstí a náměstí Republiky. V desítkách prodejních domků nabídnou prodejci typické velikonoční i jarní zboží a pochutiny. Centrem velikonočních oslav bude Staroměstské náměstí, kde se přímo u bohatě nazdobené břízy odehraje každý den pestrý folklórní program. Chybět nebudou oblíbené dětské tvořivé dílny. Novinkou bude zelené pivo. Návštěvníky čeká také kuriozita – největší zajíc s vajíčkem v České republice. Velikonoční trhy potrvají až do 16. dubna 2023.
Praha | Zážitky

Pražská Zoo vstoupí v sobotu už do 92. návštěvnické sezóny

V sobotu 25. března 2023 se od 11 hodin uskuteční slavnostní zahájení 92. sezony Zoo Praha. Stěžejním tématem se stane představení plánů nadcházející sezony. Zástupci zoologické zahrady seznámí veřejnost s vybranými zvířecími osobnostmi a spustí tak novou kampaň Seznamte se! Písničkář Pokáč následně zahraje v živé premiéře svůj nový „zoosong“. Vrcholem dopoledne pak budou křtiny mláděte luskouna.
Praha | Příroda

Speciální vlak Cyklohráček upravený pro děti vyjede v sobotu letos poprvé

Speciální vlakové soupravy přestavěné na pojízdné hřiště pro děti vyjedou letos opět v sobotu 25. března na Okoř a dále do Slaného. Cyklohráček má tři vozy – jeden pro nejmenší děti s dětským koutkem, jeden pro cyklisty a vagón plný překvapení pro větší děti. Ve vlaku se o cestující starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti připraveny dárky a půjčují jim hry, které je budou bavit. Motorový vlak nazvaný Cyklohráček uzpůsobily České dráhy tak, aby jej mohli využívat děti i cyklisté. Jízdné se nebude nijak lišit od běžného tarifu.
Praha | Letní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním o víkendu 25. a 26. března 2023.
Praha | Zážitky

Církevní řády: Benediktini a přístupné i zaniklé kláštery

Benediktinští mniši působili jako věrozvěstové v českých zemích dříve, než tu vznikly první kláštery. Právě řádu svatého Benedikta, nejstaršímu mnišskému řádu západního křesťanství, také náležel náš nejstarší klášter: ženský klášter svatého Jiří na Pražském hradě.
Praha | Památky