Úvod > Aktuality > V červenci a srpnu vás Prahou provezou historické tramvaje
Památky

V červenci a srpnu vás Prahou provezou historické tramvaje

  • Vydáno30. června 2021
Od 1. července do 31. srpna 2021 potkáte v Praze dvě zcela nové historické linky s čísly 42 a 43, které propojí nejvyhledávanější turistické cíle v centru. Fungovat budou na principu "hop-on, hop-off" a jízdné v nich bude jednotné – celodenní jízdenka přijde cestující na 200 Kč.
Historická linka PrahaLinka číslo 42 bude v provozu denně, doplňková linka číslo 43 ve středu odpoledne, o víkendech a státních svátcích. DPP na ně nasazuje 10 historických vozů pocházejících z let 1908 až 1962. Obě historické tramvajové linky budou v provozu v době letních prázdnin od 1. července do 31. srpna 2021 a obě budou polookružní.

Jednotnou jízdenku na obě linky si mohou zájemci zakoupit pouze u průvodčího DPP po nastoupení do tramvaje. Bude možné ji uhradit jak v hotovosti, tak i bezhotovostně platební kartou. Jízdenka bude po označení platná 24 hodin pouze na linkách 42 a 43, nebude možné ji využívat na běžných pravidelných spojích pražské MHD, a naopak na spojích linek 42 a 43 nebude platit standardní tarif PID.

Tramvaje vyjíždí z Vozovny Střešovice na svou trasu o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00 hodin, a každou středu od 14:00 do 17:00 hodin. Celková doby jízdy je 38 minut.

historická tramvajNa linky 42 a 43 bude DPP nasazovat historický motorový vůz Ringhoffer ev. č. 240, který byl vyroben v roce 1908 a reprezentuje nejstarší období rakousko-uherské monarchie, dále motorové vozy Ringhoffer 349 a 351, které se zachovaly z dodávky 11 tramvají vyrobených a dodaných v roce 1915. Prvorepublikové období budou zastupovat vozy Ringhoffer ev. č. 412 z roku 1920, dále vozy ev. č. 2172 z roku 1929, ev. č. 2210 z roku 1930 a ev. č. 2272 z roku 1931. Poválečné období budou reprezentovat tři zástupci modelové řady T: legendární T1 ev. č. 5002, který byl vyroben v roce 1951, pak vůz T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě.


Kudy vás linky s čísly 42 a 43 povezou?

Historická linkaLinka 42 jede z Dlabačova na Pohořelec, Brusnici, Pražský hrad a Královský letohrádek, dále na Malostranskou k metru, další zastávkou je Právnická fakulta, Čechův most, Dlouhá třída, Náměstí Republiky, Masarykovo nádraží, Jindřišská, Václavské náměstí, Vodičkova a Lazarská. Odtud se bude vracet zpět Národní třídou na stanice Národní divadlo, Újezd, Helichova, Malostranské náměstí, Malostranská, Královský letohrádek, Pražský hrad, Brusnice, Pohořelec a Dlabačov.

Tramvaje budou z Dlabačova vyjíždět denně od 1. července do 31. srpna 2021 v půlhodinových intervalech od 10:00 do 17:30 hodin. Celková doba jízdy je na lince 42 přesně 46 minut.

historická linkaLinka 43 vyjíždí z Vozovny Střešovice na Brusnici, Pražský hrad, Královský letohrádek, ke Spartě, na Letenské náměstí, Kamenické, na Strossmayerovo náměstí, k Veletržnímu paláci, na Výstaviště Holešovice a k Planetáriu Praha. Poté vyrazí na Výstaviště Holešovice, Veletržní palác, Strossmayerovo náměstí, Nábřeží Kapitána Jaroše,  Čechův most, Malostranskou a zpět na Královský letohrádek, Pražský hrad, Brusnici a Vozovnu Střešovice.

Tramvaje z Vozovny Střešovice vyjíždějí na linku o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00 hodin, a každou středu od 14:00 do 17:00 hodin. Celková doby jízdy je na lince 43 přesně 38 minut.
Turistická tramvaj 42 v Praze

3. 1.29. 12.
Turistická tramvaj 42 v Praze

Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum MHD – Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze-Střešovicích se nachází jedinečná sbírka památek z historie městské hromadné dopravy v hlavním městě ČR. Jsou v ní představeny více než čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů – modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek a plánků.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky