ÚvodAktuality17. listopad zve v Praze na Koncert pro budoucnost
Zdroj foto: FB Koncert pro budoucnost
Kultura

17. listopad zve v Praze na Koncert pro budoucnost

  • 16. listopadu 2023
Koncert pro budoucnost je již tradiční součástí oslav 17. listopadu v Praze, které zastřešuje platforma Festival svobody. I letos se na velkém pódiu v horní části Václavského náměstí od 16:30 do 22:40 hodin vystřídají desítky inspirativních osobností veřejného života a předních muzikantů i kapel a společně s diváky oslaví odkaz sametové revoluce, demokratické hodnoty a zamyslí se nad cenou míru. Vystoupí Aneta Langerová, Bára Poláková, Buty, Bára Hrzánová & Bachtale Apsa, Vladimir 518 feat, Sifon nebo kapela Pilot. Promluví herec Jan Cina, kněz Tomáš Halík či architektka Eva Jiřičná.
Koncert pro budoucnostStředobodem letošního Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí je vztah mezi přírodou, člověkem a stroji. Každý den čelíme novým a nečekaným výzvám. Vzájemný vztah mezi přírodou, lidmi a stroji nabývá čím dál zásadnějšího charakteru a významu. Ve světě rychlých technologických pokroků nesmíme ztratit ze zřetele naše spojení s přírodou. Zároveň si ale musíme uvědomovat dopad našich činů na životní prostředí a odpovědnost za jeho ochranu a zachování pro budoucí generace. A nesmíme zapomenout ani na sebe.

Koncert pro budoucnostVýzvy, kterým čelíme, vyžadují i mnohé a zásadní změny v našem přístupu k životu. Musíme začít využívat veškerou lidskou představivost při přetváření ekonomických systémů, technologického vývoje i sociálních struktur. A to tak, aby prioritou byl nejen blahobyt, ale také udržitelnost a inkluzivita. Skrze inovaci a spolupráci můžeme najít cestu k budoucnosti, kde se pokrok a harmonie prolínají. Je to na nás. Budoucnost jsme my.

Pětihodinovým programem diváky provedou ostřílení moderátoři: Jindřich Šídlo, který provázel i předchozími ročníky, a Tereza Dočkalová. Koncert je stejně jako každý rok otevřený naprosto všem a zdarma, místo vstupného budou mít návštěvníci možnost přispět dobrovolným příspěvkem.
 

Pestrý hudební program a plejáda řečníků také on-line

Koncert pro budoucnostKoncert pro budoucnost každoročně nabízí žánrově pestrý hudební program toho nejlepšího z české hudební scény. Mezi potvrzenými interprety jsou Igor Orozovič, který vystoupí v duetu s Anetou Langerovou, jíž čeká i samostatný set, populární kapela Buty, nebo třeba rapper Lipo. Vystoupí také mladý český popový zpěvák s přesahem do R&B Sofian Medjmedj, akustické duo Vladimír Javorský & Mirek Kemel, legendární kapela brněnské alternativní scény Dunaj či hudební duo Hello Marcel, které si získává srdce fanoušků svou taneční elektronikou.

Modlitbu pro Martu zazpívá Adam Pavlovčin alias ADONXS, vítěz slovenské Superstar 2021. Českou hymnu uslyšíme v podání zpěvačky, hudební producentky, performerky a DJky s vietnamskými kořeny Vi Tranové, která je frontmankou kapely Viah.

Koncert pro budoucnostMezi řečníky se letos objeví například architektka Eva Jiřičná, političtí reportéři Václav Dolejší a Lucie Stuchlíková, kteří společně provázejí podcastem SeznamZpráv Vlevo dole, novinářka Alice Sigmund Heráková věnující se romské publicistice, katolický kněz, filosof a sociolog náboženství Tomáš Halík, polární bioložka Marie Šabacká, bojovník ve smíšených bojových uměních Jiří Procházka a český politik a sociolog, jeden ze zakladatelů Občanského fóra v roce 1989 Ivan Gabal.

Celý program bude i letos živě streamován na sociálních sítích a vysílán médii. Kontinuální proud koncertů a proslovů osobností veřejného života poběží 17. listopadu od 16:30 až do 22 hodin.
Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Až se zima zeptá, co jste dělali v listopadu, můžete se pochlubit, že šetřili. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty zajímavých míst, kam se podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné. Určitě vás potěší i volný vstup na řadu akcí a speciální nabídka k výročí 17. listopadu.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17 tipů, jak si připomenout 17. listopad

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Na státní svátek se otevřou dveře vládních paláců, Národní galerie a dalších institucí. Na společné setkání zve nejen Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, ale také každoroční satirický průvod masek Sametové posvícení.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.7. – 28.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zapomenutá řemesla na Kačině, Svatojakubské pouťové veselí, Retro vlakem do pivovaru Clock v Potštejně, Lé(to)Market, Sraz veteránů v Kostelci nad Černými lesy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Vyrobte si papír v Zoo Praha ze sloního trusu!

V pražské zoologické zahradě se můžete zúčastnit neobvyklého zážitku – výroby papíru ze sloního trusu. K využití neobvyklé ingredience si pražské zoologická zahrada vzala až ze Srí Lanky a podařilo se jí zvládnout také náročný technologický výrobní postup. Nenápadná dílna stojí přímo v areálu zahrady, kde si zájemci mohou originální výrobu papíru vyzkoušet na vlastní kůži.
18. červenec 2024 18:00
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha