Úvod > Aktuality > Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné
Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné
"> "> "> "> "> ">

Výstavy, místa a akce, kam se v listopadu podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné

Vydáno 6. listopadu 2019 Kultura
Až se zima zeptá, co jste dělali v listopadu, můžete se pochlubit, že šetřili. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty zajímavých míst, kam se podíváte zadarmo nebo za symbolické vstupné. Určitě vás potěší i volný vstup na řadu akcí a speciální nabídka k výročí 17. listopadu.

Prohlídky Senátu a výstavy

senátLetošní jubileum 30 let svobody si připomínají také čeští skauti. V návaznosti na sametovou revoluci byl totiž v prosinci 1989 obnoven svobodný skauting. Výstava o obnoveném skautingu se tak řadí mezi akce, kterými si Senát připomíná letošní mimořádné výročí. Horní komora je se skautingem úzce spojená, protože Parlament má svůj vlastní skautský oddíl. Výstava shrnuje, co se skautingu za uplynulých třicet let podařilo, připomíná ale samozřejmě i události roku 1989, kdy si skauti po letech mohli beze strachu obléci skautské košile. Výstava je otevřená až do 1. 12. 2019 denně od 10:00 do 16:00 hodin.

Valdštejnský palác je sídlem Senátu, na prohlídky se sem můžete až do konce března vypravit vždy první víkend v měsíci a během státních svátků od 10 do 16 hodin.
 

Svědectví 68–89 Otty Dlaboly aneb Třicet let svoboody

KubišováJedinečné fotografie osobností z let 1968–89 jsou k vidění na výstavě s názvem “Svědectví 68–89 / Třicet let svobody” v Domě národopisců Scheybalových v Jablonci nad Nisou. Autorem snímků je Otto Dlabola, který byl také dvorním fotografem Karla Gotta.
 
Výstavu fotografií připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum u příležitosti 30. výročí sametové revoluce. Otto Dlabola byl s foťákem v ruce přítomen mnohým historickým událostem, které zůstávají v paměti. Součástí výstavy jsou například fotografie z 21. srpna 1968, jež byly pořízeny od budovy rozhlasu na Vinohradské ulici v Praze.

photo©Otto DlabolaDlabola zvěčnil také okamžik, kdy na dnes už legendárním balkoně tehdejšího domu nakladatelství Melantrich poprvé 21. listopadu promlouval k plnému Václavskému náměstí budoucí prezident Václav Havel. A poté lidem zazpívala Marta Kubišová Modlitbu pro Martu, která se stala symbolem sametové revoluce. Návštěvníci výstavy věnované letům 1968–1989 tak uvidí jedinečné fotografie, některé se na veřejnosti objeví vůbec poprvé.

Výstava trvá už jen do 23. listopadu. Otevřeno je úterý až pátek 10–12 a 13–17 hodin a v sobotu 10–13 hodin. V neděli 17. listopadu bude mimořádně otevřeno od 10 do 17 hodin. Vstup je zcela zdarma.
 

Legionářské muzeum na kolejích

LegiovlakLegiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Letos jezdí po republice až do 1. prosince 2019. A kde si ho můžete nyní prohlédnout? Od 5. do 10. listopadu je k vidění ve Světlé nad Sázavou, od 12. do 17. listopadu si jej prohlédnete ve Vlašimi, od 19. do 24. listopadu zastaví na Dobříši a poslední letošní zastávkou Legiovlaku bude 26. listopadu až 1. prosince nádraží Zbiroh.
 

Kam 17. listopadu?

Praze se v neděli 17. listopadu můžete zadarmo vypravit na Sametové posvícení, satirický průvod masek inspirovaný tradiční slavností Fasnacht, na Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí anebo na netradiční oslavu 17. listopadu na Národní třídě s podtitulem „Díky, že můžem!“. Na tramvajové zastávce Národní divadlo bude k dispozici Vzdělávací tramvaj, která zodpoví na otázky typu: Jaké události předznamenaly pád režimu? Jaká očekávání měli protestující občané? Jak učit o těchto událostech dnešní žáky?

Symbolické vstupné ten den zaplatíte například za prohlídku Národního technického muzea (50 Kč). To Národní galerie zve 17. listopadu všechny milovníky umění do svých sbírek zcela zdarma. Expozice budou otevřené od 10:00 do 18:00 hodin. Nenechte si ujít také videomapping revoluce na Historickou budovu Národního muzea.

Pokud nejste z Prahy a okolí, určitě vás potěší mimopražské tipy, jak si užít státní svátek. Plzeň si 17. listopadu 2019 připomene 30. výročí od událostí listopadu 1989 celodenním programem. Lidé se mohou těšit na besedy a rozhovory s pamětníky, výstavy, umělecké instalace na Anglickém nábřeží, vzpomínková setkání či koncert. A vyzkoušet můžete také retroprocházku Plzní. Speciální komentované prohlídky budou tentokrát zaměřené na to, jak se v Plzni žilo před rokem 1989.

brnoAni Brno nezůstane pozadu a nabídne bohatý program na náměstí Svobody, který doplní vystoupení několika písničkářů a tří kapel, foodzónu a drobná divadelní a hudební vystoupení, instalace i světelné instalace. V 18:00 vyjde tradiční lampionový průvod přes Kaunicovy koleje až na náměstí Míru.

V Příbrami se chystá Pochod svobody k památníku Vojna. Připomeňte si události roku 1989 a další příběhy politických vězňů. Vydejte se s námi na pochod z náměstí T. G. Masaryka v Příbrami k Památníku Vojna, kde bude po celý den probíhat doprovodný program k oslavám 30 let svobody. Vytvořte s námi opět památnou fotografii přímo na náměstí T. G. Masaryka.
 

Pár dalších tipů

Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní galerie zdarma - Den boje za svobodu a demokracii

Národní galerie v Praze v rámci Dne boje za svobodu a demokrecii zve návštěvníky do všech svých stálých expozic. Na tento den také Lektorská oddělení ve všech budovách připravila bohatý doprovodný program.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Historická budova Národního muzea

Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice Historie kontaktních čoček v Národním technickém muzeu

Expozice mapuje historii kontaktních čoček a představuje světový přínos českého vědce Otto Wichterleho, který stál za vynálezem vhodného materiálu a způsobu výroby měkkých kontaktních čoček.

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Botanická zahrada Univerzity Karlovy – za tichým světem rostlin Na Slupi

Expozice botanické zahrady UK v Praze na Karlově jsou rozděleny na skleníkové a venkovní. Ve sklenících je stálá expozice tropů a suchých subtropů. Nejcennější expozicí je kolekce Středoevropské květeny, založená v roce 1904.

Sametové posvícení

17.11.
Sametové posvícení

Sametové posvícení je satirický průvod masek s alegorickými vozy a živou hudbou, který letos už posedmé projde centrem Prahy. 17. listopad bere jako příležitost k vyjádření občanských postojů. Chce si posvítit na problémy v různých oblastech naší společnosti.

Noc divadel 2020

21.11.
Noc divadel 2020

Třetí listopadová sobota bude již poosmé patřit Noci divadel, která právě otevírá registraci pro soubory a divadla, letos s podtitulem Divadlo a udr(život)elnost.

Legiovlak 2020

2.6.
26.11.
Legiovlak 2020

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Národní technické muzeum za 50 Kč - Výročí úmrtí Václava Havla

18.12.
Národní technické muzeum za 50 Kč - Výročí úmrtí Václava Havla

V roce 2020 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč. Výročí úmrtí Václava Havla (18. 12. 2011).

Národní technické muzeum za 50 Kč - Den boje za svobodu a demokracii

17.11.
Národní technické muzeum za 50 Kč - Den boje za svobodu a demokracii

V roce 2020 je připraveno při příležitosti výročí a významných dnů 8 termínů, během kterých bude možné navštívit Národní technické muzeum za vstupné 50 Kč.