Úvod > Aktuality > 10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet
10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet

  • Vydáno22. dubna 2021
Nedaleko od Prahy, kousek u Berouna, nedaleko dálnice na Plzeň, v pitoreskní vápencové krajině Českého krasu je malé místo, v němž se zkoncentrovala všechna přání, která od jednodenního výletu očekáváme. Každý sice mívá jiná očekávání ale okolí Svatého Jana pod Skalou nabízí od každého něco v rozumné a nenásilné míře.

1. Fyzický výkon

svatý jan pod skalouKdyž stojíte u kostela svatého Narození Jana Křtitele a hledíte nahoru na strmou vápencovou skálu zakončenou mohutným kovovým křížem, dojde vám, že výstup nebude jen lehká procházka. Nakonec to není tak těžké, jak se zdá, ale závěrečné stoupaní po přírodních dřevěných schodech a někdy v kluzkém blátě dá docela zabrat.

Když k tomu připočtete ještě několik kilometrů svižnou chůzí od vyhlídkySolvayovým lomům a potom dolů pozvolna lesním údolím k Propadlým vodám a zpět ke klášteru, máte v nohách solidní výkon.
 

2. Ideální cesta pro psy a jejich páníčky

pes v leseListnatý les, holé planiny, skály, vyschlá koryta, louže, závěje uschlého listí, staré opuštěné budovy a pěšiny z udusané hlíny – ideální terén pro psí kamarády. Pes se tu nudit nebude, podnětů k očichávání, aportování a přeskakování je tu více než dost. Navíc zdejší cesty zvířatům vyhovují, nikde není asfalt nebo beton, který škodí tlapkám, ale přirozený hliněný a travnatý podklad.

Se svým čtyřnohým miláčkem si můžete projít i naučnou stezku Svatojánské památky, která vás zavede k svatojánským památkám, jakými jsou klášter s kostelem Narození sv. J. Křtitele a studánkou sv. Ivana, kaple s hrobkou rodiny Bergerů a v neposlední řadě zvonička v Sedlci s kaplí sv. Ivana.
 

3. Ostrov pokladů pro děti

solvayolovy lomyI když je technický skanzen Solvayovy lomy zatím uzavřen, nebrání to v návštěvě, protože mnoho exponátů je umístěno venku. Podél cesty a v samotném areálu potkáte staré bagry, náklaďáky, tahače, buldozery, jeřáby, důlní vozíky a spoustu dalších ocelových zajímavostí.

Celý areál je protkaný úzkorozchodnou železnicí a osázený technickými budovami. Na mnoho strojů se navíc dá vylézt, dotýkat se jich a prohlížet. Děti jsou zde nadšené.

 

4. Nejúžasnější české vertigo

svatý jan pod skalouMáte strach z výšek a chcete jej překonat? Potom je vyhlídka ze svatojánské skalní stěny dolů do údolí Loděnice (zvané také Kačák) na mohutnou budovu kláštera a obec Svatý Jan pod Skalou naprosto ideální. Zábradlí je totiž jen kolem železného kříže, zbytek ohrazený není.

Je to tak jedno z mála českých vyhlídkových míst, které si uchovává svoji původní, zábranami nenarušený vzhled. Po dešti skála pěkně klouže a tak se většina návštěvníků drží dál od okraje propasti. Kdo má ale odvahu a nahlédne opatrně přes sráz dolů, bude odměněn pohledem do téměř sto padesát metrů vysoké hlubiny.
 

5. Jemná kamenná ironie

kamínkyOd vyhlídky pokračujte k Solvayovým lomům podél kolejí důlního vláčku. Napravo je bývalý lom, jehož dno je pokryto úlomky vápence. Návštěvníci z kamenů stavějí oblíbené mužíky, vytvářejí obrazce nebo píší více či méně patetické vzkazy. Ten poslední vyznává lásku jakési slečně Ivě. Česká lidová ironie však nápis "Miluji tě Ivo" přetvořila v mnohem výstižnější "Miluji tě pivo".

Zhlédnout jej můžete z vrchních pater lomu, které lemuje pěšina. Vzkazy se stále mění, od sexuálních obrazců až po moudré citáty.
 

6. Paleta přírodních barev

svatý jan pod skalouNa málokterém místě v okolí Prahy najdete tolik velkých různobarevných ploch. Bílá skála nad klášterem, oranžové a karmínové stěny lomu, rezatý povrch listnatého lesa, zelené louky, to je jen malý výčet z barevnosti, která na návštěvníka čeká.

Je to možná malý detail, ale právě barevnost člověka v této části Českého krasu překvapí nejvíce. Navíc v barevných stěnách lomu nebo ve vápencových stěnách se dají číst geologické dějiny Země – k tomu vám pomůže mnoho informačních tabulí.
 

7. Lekce z historie

jeskyně ivanaBývalý benediktinský klášter, kostel svatého Jana Křtitele, jeskyně svatého Ivana, kaple Povýšení sv. Kříže, hrobka rodiny Bergerů nebo skanzen Solvayovy lomy jsou v určitých dnech a hodinách přístupny veřejnosti.

Návštěva tak nebude jen ryze sportovní, ale získá i kulturní nádech. Právě spojení zdejší historie a přírody dělá ze Svatého Jana pod Skalou fenomenální zážitek.


 

8. Vzdělávací smysl návštěvy

svatý jan pod skalouVšude, ale hlavně při procházce kolem kláštera narazíte na informační tabule několika naučných stezek. Mezi ty hlavní patří NS Svatojánské památky, NS Karlštejn, NS Svatojánský okruh. Ty doplňuje Dětská pohádková stezka s ilustracemi Vítězslavy Klimtové popisující strašidla zdejší krajiny, Dendrologická stezka, kterou vytvořily Lesy České republiky a jež poblíž skanzenu Solvayovy lomy představuje různé druhy stromů a keřů.

To vše doplňuje venkovní expozice Horniny Českého krasu nedaleko skanzenu a Geologická naučná stezka západní částí Českého krasu. Na tak malé ploše je zkoncentrováno tolik znalostí, že vám jejich přečtení zabere dost času a vy budete odcházet duševně nasyceni.
 

9. Přírodní interaktivita

Protože se zde nalézáme v místech prehistorického moře a jeho korálových útesů, můžete zde prozkoumat i skalní stěny a prohlížet úlomky kamenů, zda nenaleznete důkaz dávného života. Máte přitom velkou šanci, že narazíte na zkamenělá ramena hlavonožců, ulity nebo otisky dávných rostlin. Stačí jen zvednout kámen a důkladně si ho prohlížet.

Na cestě údolím k Propadlým vodám můžete narazit i na speleology, kteří zdejší kraj detailně prozkoumávají a snaží se odhalit, co se pod zemí skrývá. V roce 1995 například objevili novou jeskyni Arnika – do dnešní doby zdokumentovali téměř dvě stě metrů chodeb. Jeskyně je sice nepřístupná, ale její vchod si u altánu můžete prohlédnout.
 

10. Vnitřní spokojenost

svatý jan pod skalouNejen chlebem živ je člověk, ale ten chleba je podstatný. Až se nasytíte přírodou, technikou a kulturou, nemusíte příliš dlouho hledat, kde se dobře najíte nebo napijte. Pro ty, kterým stačí voda, doporučujeme napít se ze zázračné studánky svatého Ivana. Najdete ji u přední strany kostela, vytéká volně do potoka, ale vy se napijte z pumpy – stiskněte bílý spínač na stěně kostela a během deseti vteřin začne téct proud osvěžující vody.
 
svatý jan pod skalouPřímo v obci je hotel a restaurace Obecná škola, v nedaleké vesnici Hostím je proslulá hospoda U Krobiána a v Loděnici známá restaurace Ve Století. V blízkém okolí Svatého Jana najdete také několik dnes již proslulých malých pivovarů. V Berouně je to Berounský medvěd i s pivovarskou restaurací, v Zadní Třebani pivovar Bobr, jehož pivo můžete ochutnat v Hospůdce U Mlýna a cestou do Prahy se rozhodně zastavte v Letech u Dobřichovic, kde je moderní pivovar a pivotel MMX.
 
Do Svatého Jana se vyplatí zajet z Prahy i na půldenní výlet. Nemáte auto? Nevadí. Z Prahy přímo ke klášteru jezdí několikrát za den i linka 384. Můžete jet ale také autobusem Praha – Beroun přes Loděnice. Ze stanice metra Zličín odjíždí spoj každých 30 minut. Vystoupíte na druhé zastávce v obci Vráž u Berouna, odtud pěšky dojdete po modře značené turistické cestě po cca 20 minutách do Sv. Jana.
Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně je zachována neupravená travertinová jeskyně s původní krápníkovou výzdobou.

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Od roku 1849 stojí na hřbitově ve Svatém Janu pod Skalami kaple sv. Maxmiliána, kterou nechal postavit jako rodinnou hrobku tehdejší majitel svatojánského panství doktor Maxmilián Berger. Památka není veřejnosti běžně otevřena.

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Jedno z nekrásnějších zákoutí Českého krasu. Těžba tu probíhala až do roku 1963. V roce 1993 byla založena Společnost Barbora, která si vzala za cíl zachování důlních a průmyslových památek a rozhodla se komplex bývalých Solvayových lomů oživit formou důlně-průmyslového skanzenu.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh zavádí návštěvníky do atraktivního okolí obce Svatý Jan pod Skalou v Národní přírodní rezervaci Karlštejn. Byla vybudována ve druhé polovině 80. let a obnovena v roce 2005.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Naučná stezka Svatojánské památky

Naučná stezka Svatojánské památky

Naučná stezka po památkách obce Svatý Jan pod Skalou vás dovede až do Sedlce ke Kapli sv. Ivana.

Benediktinský klášter Svatý Jan pod Skalou

Benediktinský klášter Svatý Jan pod Skalou

Dějiny kláštera mají svůj počátek již v 11. století, kdy zde údajně stávala jeskynní kaple sv. Jana Křtitele.

Novodobá roubená kaple sv. Ivana – Svatý Jan pod Skalou

Novodobá roubená kaple sv. Ivana – Svatý Jan pod Skalou

V roce 2004 se několik dobrovolníků rozhodlo, že slavný svatojánský poustevník z 9. století by mohl mít vlastní kapli také ve svém údolí.

Další aktuality