ÚvodAktuality10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet
Zážitky

10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet

Nedaleko od Prahy, kousek u Berouna, nedaleko dálnice na Plzeň, v pitoreskní vápencové krajině Českého krasu je malé místo, v němž se zkoncentrovala všechna přání, která od jednodenního výletu očekáváme. Každý sice mívá jiná očekávání ale okolí Svatého Jana pod Skalou nabízí od každého něco v rozumné a nenásilné míře.

1. Fyzický výkon

svatý jan pod skalouKdyž stojíte u kostela svatého Narození Jana Křtitele a hledíte nahoru na strmou vápencovou skálu zakončenou mohutným kovovým křížem, dojde vám, že výstup nebude jen lehká procházka. Nakonec to není tak těžké, jak se zdá, ale závěrečné stoupaní po přírodních dřevěných schodech a někdy v kluzkém blátě dá docela zabrat.

Když k tomu připočtete ještě několik kilometrů svižnou chůzí od vyhlídkySolvayovým lomům a potom dolů pozvolna lesním údolím k Propadlým vodám a zpět ke klášteru, máte v nohách solidní výkon.
 

2. Ideální cesta pro psy a jejich páníčky

pes v leseListnatý les, holé planiny, skály, vyschlá koryta, louže, závěje uschlého listí, staré opuštěné budovy a pěšiny z udusané hlíny – ideální terén pro psí kamarády. Pes se tu nudit nebude, podnětů k očichávání, aportování a přeskakování je tu více než dost. Navíc zdejší cesty zvířatům vyhovují, nikde není asfalt nebo beton, který škodí tlapkám, ale přirozený hliněný a travnatý podklad.

Se svým čtyřnohým miláčkem si můžete projít i naučnou stezku Svatojánské památky, která vás zavede k svatojánským památkám, jakými jsou klášter s kostelem Narození sv. J. Křtitele a studánkou sv. Ivana, kaple s hrobkou rodiny Bergerů a v neposlední řadě zvonička v Sedlci s kaplí sv. Ivana.
 

3. Ostrov pokladů pro děti

solvayolovy lomyNejen pro technické fanoušky je lákavým cílem skanzen Solvayovy lomy. Podél cesty a v samotném areálu potkáte staré bagry, náklaďáky, tahače, buldozery, jeřáby, důlní vozíky a spoustu dalších ocelových zajímavostí. Celý areál je protkaný úzkorozchodnou železnicí a osázený technickými budovami. Na mnoho strojů se navíc dá vylézt, dotýkat se jich a prohlížet. Děti jsou zde nadšené.

 

4. Nejúžasnější české vertigo

svatý jan pod skalouMáte strach z výšek a chcete jej překonat? Potom je vyhlídka ze svatojánské skalní stěny dolů do údolí Loděnice (zvané také Kačák) na mohutnou budovu kláštera a obec Svatý Jan pod Skalou naprosto ideální. Zábradlí je totiž jen kolem železného kříže, zbytek ohrazený není.

Je to tak jedno z mála českých vyhlídkových míst, které si uchovává svoji původní, zábranami nenarušený vzhled. Po dešti skála pěkně klouže a tak se většina návštěvníků drží dál od okraje propasti. Kdo má ale odvahu a nahlédne opatrně přes sráz dolů, bude odměněn pohledem do téměř sto padesát metrů vysoké hlubiny.
 

5. Jemná kamenná ironie

kamínkyOd vyhlídky pokračujte k Solvayovým lomům podél kolejí důlního vláčku. Napravo je bývalý lom, jehož dno je pokryto úlomky vápence. Návštěvníci z kamenů stavějí oblíbené mužíky, vytvářejí obrazce nebo píší více či méně patetické vzkazy. Ten poslední vyznává lásku jakési slečně Ivě. Česká lidová ironie však nápis "Miluji tě Ivo" přetvořila v mnohem výstižnější "Miluji tě pivo".

Zhlédnout jej můžete z vrchních pater lomu, které lemuje pěšina. Vzkazy se stále mění, od sexuálních obrazců až po moudré citáty.
 

6. Paleta přírodních barev

svatý jan pod skalouNa málokterém místě v okolí Prahy najdete tolik velkých různobarevných ploch. Bílá skála nad klášterem, oranžové a karmínové stěny lomu, rezatý povrch listnatého lesa, zelené louky, to je jen malý výčet z barevnosti, která na návštěvníka čeká.

Je to možná malý detail, ale právě barevnost člověka v této části Českého krasu překvapí nejvíce. Navíc v barevných stěnách lomu nebo ve vápencových stěnách se dají číst geologické dějiny Země – k tomu vám pomůže mnoho informačních tabulí.
 

7. Lekce z historie

jeskyně ivanaBývalý benediktinský klášter, kostel svatého Jana Křtitele, jeskyně svatého Ivana, kaple Povýšení sv. Kříže, hrobka rodiny Bergerů nebo skanzen Solvayovy lomy jsou v určitých dnech a hodinách přístupny veřejnosti.

Návštěva tak nebude jen ryze sportovní, ale získá i kulturní nádech. Právě spojení zdejší historie a přírody dělá ze Svatého Jana pod Skalou fenomenální zážitek.


 

8. Vzdělávací smysl návštěvy

svatý jan pod skalouVšude, ale hlavně při procházce kolem kláštera narazíte na informační tabule několika naučných stezek. Mezi ty hlavní patří NS Svatojánské památky, NS Karlštejn, NS Svatojánský okruh. Ty doplňuje Dětská pohádková stezka s ilustracemi Vítězslavy Klimtové popisující strašidla zdejší krajiny, Dendrologická stezka, kterou vytvořily Lesy České republiky a jež poblíž skanzenu Solvayovy lomy představuje různé druhy stromů a keřů.

To vše doplňuje venkovní expozice Horniny Českého krasu nedaleko skanzenu a Geologická naučná stezka západní částí Českého krasu. Na tak malé ploše je zkoncentrováno tolik znalostí, že vám jejich přečtení zabere dost času a vy budete odcházet duševně nasyceni.
 

9. Přírodní interaktivita

Protože se zde nalézáme v místech prehistorického moře a jeho korálových útesů, můžete zde prozkoumat i skalní stěny a prohlížet úlomky kamenů, zda nenaleznete důkaz dávného života. Máte přitom velkou šanci, že narazíte na zkamenělá ramena hlavonožců, ulity nebo otisky dávných rostlin. Stačí jen zvednout kámen a důkladně si ho prohlížet.

Na cestě údolím k Propadlým vodám můžete narazit i na speleology, kteří zdejší kraj detailně prozkoumávají a snaží se odhalit, co se pod zemí skrývá. V roce 1995 například objevili novou jeskyni Arnika – do dnešní doby zdokumentovali téměř dvě stě metrů chodeb. Jeskyně je sice nepřístupná, ale její vchod si u altánu můžete prohlédnout.
 

10. Vnitřní spokojenost

svatý jan pod skalouNejen chlebem živ je člověk, ale ten chleba je podstatný. Až se nasytíte přírodou, technikou a kulturou, nemusíte příliš dlouho hledat, kde se dobře najíte nebo napijte. Pro ty, kterým stačí voda, doporučujeme napít se ze zázračné studánky svatého Ivana. Najdete ji u přední strany kostela, vytéká volně do potoka, ale vy se napijte z pumpy – stiskněte bílý spínač na stěně kostela a během deseti vteřin začne téct proud osvěžující vody.
 
svatý jan pod skalouPřímo v obci je hotel a restaurace Obecná škola, v nedaleké vesnici Hostím je proslulá hospoda U Krobiána a v Loděnici známá restaurace Ve Století. V blízkém okolí Svatého Jana najdete také několik dnes již proslulých malých pivovarů. V Berouně je to Berounský medvěd i s pivovarskou restaurací, v Zadní Třebani pivovar Bobr, jehož pivo můžete ochutnat v Hospůdce U Mlýna a cestou do Prahy se rozhodně zastavte v Letech u Dobřichovic, kde je moderní pivovar a pivotel MMX.
 
Do Svatého Jana se vyplatí zajet z Prahy i na půldenní výlet. Nemáte auto? Nevadí. Z Prahy přímo ke klášteru jezdí několikrát za den i linka 384. Můžete jet ale také autobusem Praha – Beroun přes Loděnice. Ze stanice metra Zličín odjíždí spoj každých 30 minut. Vystoupíte na druhé zastávce v obci Vráž u Berouna, odtud pěšky dojdete po modře značené turistické cestě po cca 20 minutách do Sv. Jana.
Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko Příroda

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou Památky

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Od roku 1849 stojí na hřbitově ve Svatém Janu pod Skalami kaple sv. Maxmiliána, kterou nechal postavit jako rodinnou hrobku tehdejší majitel svatojánského panství doktor Maxmilián Berger. Památka není veřejnosti běžně otevřena.

Zrušený lom Paraple v Českém krasu Příroda

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Jedno z nekrásnějších zákoutí Českého krasu. Těžba tu probíhala až do roku 1963. V roce 1993 byla založena Společnost Barbora, která si vzala za cíl zachování důlních a průmyslových památek a rozhodla se komplex bývalých Solvayových lomů oživit formou důlně-průmyslového skanzenu.

Naučná stezka Svatojánský okruh Příroda

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh zavádí návštěvníky do atraktivního okolí obce Svatý Jan pod Skalou v Národní přírodní rezervaci Karlštejn. Byla vybudována ve druhé polovině 80. let a obnovena v roce 2005.

Novodobá roubená kaple sv. Ivana – Svatý Jan pod Skalou Památky

Novodobá roubená kaple sv. Ivana – Svatý Jan pod Skalou

V roce 2004 se několik dobrovolníků rozhodlo, že slavný svatojánský poustevník z 9. století by mohl mít vlastní kapli také ve svém údolí.

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou Památky

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně je zachována neupravená travertinová jeskyně s původní krápníkovou výzdobou.

Benediktinský klášter Svatý Jan pod Skalou Památky

Benediktinský klášter Svatý Jan pod Skalou

Dějiny kláštera mají svůj počátek již v 11. století, kdy zde údajně stávala jeskynní kaple sv. Jana Křtitele.

Chráněná krajinná oblast Český kras Příroda

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Naučná stezka Svatojánské památky Památky

Naučná stezka Svatojánské památky

Naučná stezka po památkách obce Svatý Jan pod Skalou vás dovede až do Sedlce ke Kapli sv. Ivana.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu Památky

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou Příroda

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily Památky

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Další aktuality

Svatoludmilská pouť na Tetíně připomene nejstarší českou světici

Vydejte se na starodávný Tetín, kde se bude oslavovat výročí 1 103 let od mučednické smrti známé české světice, kněžny Ludmily. Na více než stoletou tradici oslav navazuje Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v Tetíně o víkendu 21. až 22. září 2024. Čeká vás zde bohatý program, kromě poutní mše svaté se můžete těšit na koncerty, přednášky, divadlo a další kulturně-zábavní aktivity. Na programu je také požehnání základního kamene nové kaple sv. Ludmily.
17. září 2024 10:00
Památky, Středočeský kraj

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 20. až 20. 9. 2024 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2020. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
17. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Závody veteránů Oldtimer Bohemia Rally rozjaří Mladou Boleslav

Od čtvrtka 12. 9. do soboty 14. 9. 2024 proběhne v Mladé Boleslavi a okolí další ze série letošních rally historických automobilů, Oldtimer Bohemia Rally, které se konají na řadě atraktivních míst České republiky a doprovází je bohatý kulturní program určený nejen příznivcům motorismu. Mezi přihlášenými vozidly dominují vozy z produkce mladoboleslavské automobilky Škoda. Na start se postaví na 80 automobilů a přibližně desítka zástupců jednostopých vozidel.
9. září 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj