Úvod > Aktuality > 10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet
Zážitky

10 důvodů, proč je návštěva Svatého Jana pod Skalou ideálním tipem na výlet

Nedaleko od Prahy, kousek u Berouna, nedaleko dálnice na Plzeň, v pitoreskní vápencové krajině Českého krasu je malé místo, v němž se zkoncentrovala všechna přání, která od jednodenního výletu očekáváme. Každý sice mívá jiná očekávání ale okolí Svatého Jana pod Skalou nabízí od každého něco v rozumné a nenásilné míře.

1. Fyzický výkon

svatý jan pod skalouKdyž stojíte u kostela svatého Narození Jana Křtitele a hledíte nahoru na strmou vápencovou skálu zakončenou mohutným kovovým křížem, dojde vám, že výstup nebude jen lehká procházka. Nakonec to není tak těžké, jak se zdá, ale závěrečné stoupaní po přírodních dřevěných schodech a někdy v kluzkém blátě dá docela zabrat.

Když k tomu připočtete ještě několik kilometrů svižnou chůzí od vyhlídkySolvayovým lomům a potom dolů pozvolna lesním údolím k Propadlým vodám a zpět ke klášteru, máte v nohách solidní výkon.
 

2. Ideální cesta pro psy a jejich páníčky

pes v leseListnatý les, holé planiny, skály, vyschlá koryta, louže, závěje uschlého listí, staré opuštěné budovy a pěšiny z udusané hlíny – ideální terén pro psí kamarády. Pes se tu nudit nebude, podnětů k očichávání, aportování a přeskakování je tu více než dost. Navíc zdejší cesty zvířatům vyhovují, nikde není asfalt nebo beton, který škodí tlapkám, ale přirozený hliněný a travnatý podklad.

Se svým čtyřnohým miláčkem si můžete projít i naučnou stezku Svatojánské památky, která vás zavede k svatojánským památkám, jakými jsou klášter s kostelem Narození sv. J. Křtitele a studánkou sv. Ivana, kaple s hrobkou rodiny Bergerů a v neposlední řadě zvonička v Sedlci s kaplí sv. Ivana.
 

3. Ostrov pokladů pro děti

solvayolovy lomyNejen pro technické fanoušky je lákavým cílem skanzen Solvayovy lomy. Podél cesty a v samotném areálu potkáte staré bagry, náklaďáky, tahače, buldozery, jeřáby, důlní vozíky a spoustu dalších ocelových zajímavostí. Celý areál je protkaný úzkorozchodnou železnicí a osázený technickými budovami. Na mnoho strojů se navíc dá vylézt, dotýkat se jich a prohlížet. Děti jsou zde nadšené.

 

4. Nejúžasnější české vertigo

svatý jan pod skalouMáte strach z výšek a chcete jej překonat? Potom je vyhlídka ze svatojánské skalní stěny dolů do údolí Loděnice (zvané také Kačák) na mohutnou budovu kláštera a obec Svatý Jan pod Skalou naprosto ideální. Zábradlí je totiž jen kolem železného kříže, zbytek ohrazený není.

Je to tak jedno z mála českých vyhlídkových míst, které si uchovává svoji původní, zábranami nenarušený vzhled. Po dešti skála pěkně klouže a tak se většina návštěvníků drží dál od okraje propasti. Kdo má ale odvahu a nahlédne opatrně přes sráz dolů, bude odměněn pohledem do téměř sto padesát metrů vysoké hlubiny.
 

5. Jemná kamenná ironie

kamínkyOd vyhlídky pokračujte k Solvayovým lomům podél kolejí důlního vláčku. Napravo je bývalý lom, jehož dno je pokryto úlomky vápence. Návštěvníci z kamenů stavějí oblíbené mužíky, vytvářejí obrazce nebo píší více či méně patetické vzkazy. Ten poslední vyznává lásku jakési slečně Ivě. Česká lidová ironie však nápis "Miluji tě Ivo" přetvořila v mnohem výstižnější "Miluji tě pivo".

Zhlédnout jej můžete z vrchních pater lomu, které lemuje pěšina. Vzkazy se stále mění, od sexuálních obrazců až po moudré citáty.
 

6. Paleta přírodních barev

svatý jan pod skalouNa málokterém místě v okolí Prahy najdete tolik velkých různobarevných ploch. Bílá skála nad klášterem, oranžové a karmínové stěny lomu, rezatý povrch listnatého lesa, zelené louky, to je jen malý výčet z barevnosti, která na návštěvníka čeká.

Je to možná malý detail, ale právě barevnost člověka v této části Českého krasu překvapí nejvíce. Navíc v barevných stěnách lomu nebo ve vápencových stěnách se dají číst geologické dějiny Země – k tomu vám pomůže mnoho informačních tabulí.
 

7. Lekce z historie

jeskyně ivanaBývalý benediktinský klášter, kostel svatého Jana Křtitele, jeskyně svatého Ivana, kaple Povýšení sv. Kříže, hrobka rodiny Bergerů nebo skanzen Solvayovy lomy jsou v určitých dnech a hodinách přístupny veřejnosti.

Návštěva tak nebude jen ryze sportovní, ale získá i kulturní nádech. Právě spojení zdejší historie a přírody dělá ze Svatého Jana pod Skalou fenomenální zážitek.


 

8. Vzdělávací smysl návštěvy

svatý jan pod skalouVšude, ale hlavně při procházce kolem kláštera narazíte na informační tabule několika naučných stezek. Mezi ty hlavní patří NS Svatojánské památky, NS Karlštejn, NS Svatojánský okruh. Ty doplňuje Dětská pohádková stezka s ilustracemi Vítězslavy Klimtové popisující strašidla zdejší krajiny, Dendrologická stezka, kterou vytvořily Lesy České republiky a jež poblíž skanzenu Solvayovy lomy představuje různé druhy stromů a keřů.

To vše doplňuje venkovní expozice Horniny Českého krasu nedaleko skanzenu a Geologická naučná stezka západní částí Českého krasu. Na tak malé ploše je zkoncentrováno tolik znalostí, že vám jejich přečtení zabere dost času a vy budete odcházet duševně nasyceni.
 

9. Přírodní interaktivita

Protože se zde nalézáme v místech prehistorického moře a jeho korálových útesů, můžete zde prozkoumat i skalní stěny a prohlížet úlomky kamenů, zda nenaleznete důkaz dávného života. Máte přitom velkou šanci, že narazíte na zkamenělá ramena hlavonožců, ulity nebo otisky dávných rostlin. Stačí jen zvednout kámen a důkladně si ho prohlížet.

Na cestě údolím k Propadlým vodám můžete narazit i na speleology, kteří zdejší kraj detailně prozkoumávají a snaží se odhalit, co se pod zemí skrývá. V roce 1995 například objevili novou jeskyni Arnika – do dnešní doby zdokumentovali téměř dvě stě metrů chodeb. Jeskyně je sice nepřístupná, ale její vchod si u altánu můžete prohlédnout.
 

10. Vnitřní spokojenost

svatý jan pod skalouNejen chlebem živ je člověk, ale ten chleba je podstatný. Až se nasytíte přírodou, technikou a kulturou, nemusíte příliš dlouho hledat, kde se dobře najíte nebo napijte. Pro ty, kterým stačí voda, doporučujeme napít se ze zázračné studánky svatého Ivana. Najdete ji u přední strany kostela, vytéká volně do potoka, ale vy se napijte z pumpy – stiskněte bílý spínač na stěně kostela a během deseti vteřin začne téct proud osvěžující vody.
 
svatý jan pod skalouPřímo v obci je hotel a restaurace Obecná škola, v nedaleké vesnici Hostím je proslulá hospoda U Krobiána a v Loděnici známá restaurace Ve Století. V blízkém okolí Svatého Jana najdete také několik dnes již proslulých malých pivovarů. V Berouně je to Berounský medvěd i s pivovarskou restaurací, v Zadní Třebani pivovar Bobr, jehož pivo můžete ochutnat v Hospůdce U Mlýna a cestou do Prahy se rozhodně zastavte v Letech u Dobřichovic, kde je moderní pivovar a pivotel MMX.
 
Do Svatého Jana se vyplatí zajet z Prahy i na půldenní výlet. Nemáte auto? Nevadí. Z Prahy přímo ke klášteru jezdí několikrát za den i linka 384. Můžete jet ale také autobusem Praha – Beroun přes Loděnice. Ze stanice metra Zličín odjíždí spoj každých 30 minut. Vystoupíte na druhé zastávce v obci Vráž u Berouna, odtud pěšky dojdete po modře značené turistické cestě po cca 20 minutách do Sv. Jana.
Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Bubovické vodopády v NPR Karlštejnsko

Vodopády na Bubovickém potoce patřily k nejkrásnějším místům na Karlštejnsku. Tvořily je až dvoumetrové vápencové schody pokryté mechem a řasami. V současné době jsou z neznámých příčin zcela vyschlé.

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Kaple sv. Maxmiliána v obci Svatý Jan pod Skalou

Od roku 1849 stojí na hřbitově ve Svatém Janu pod Skalami kaple sv. Maxmiliána, kterou nechal postavit jako rodinnou hrobku tehdejší majitel svatojánského panství doktor Maxmilián Berger. Památka není veřejnosti běžně otevřena.

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Zrušený lom Paraple v Českém krasu

Jedno z nekrásnějších zákoutí Českého krasu. Těžba tu probíhala až do roku 1963. V roce 1993 byla založena Společnost Barbora, která si vzala za cíl zachování důlních a průmyslových památek a rozhodla se komplex bývalých Solvayových lomů oživit formou důlně-průmyslového skanzenu.

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh

Naučná stezka Svatojánský okruh zavádí návštěvníky do atraktivního okolí obce Svatý Jan pod Skalou v Národní přírodní rezervaci Karlštejn. Byla vybudována ve druhé polovině 80. let a obnovena v roce 2005.

Novodobá roubená kaple sv. Ivana – Svatý Jan pod Skalou

Novodobá roubená kaple sv. Ivana – Svatý Jan pod Skalou

V roce 2004 se několik dobrovolníků rozhodlo, že slavný svatojánský poustevník z 9. století by mohl mít vlastní kapli také ve svém údolí.

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana s pramenem – Svatý Jan pod Skalou

Jeskyně sv. Ivana byla v minulosti upravena na skalní kostel. V části jeskyně je zachována neupravená travertinová jeskyně s původní krápníkovou výzdobou.

Benediktinský klášter Svatý Jan pod Skalou

Benediktinský klášter Svatý Jan pod Skalou

Dějiny kláštera mají svůj počátek již v 11. století, kdy zde údajně stávala jeskynní kaple sv. Jana Křtitele.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Chráněná krajinná oblast Český kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá pestrá a mnohotvárná krajina, která zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Naučná stezka Svatojánské památky

Naučná stezka Svatojánské památky

Naučná stezka po památkách obce Svatý Jan pod Skalou vás dovede až do Sedlce ke Kapli sv. Ivana.

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Skanzen Solvayovy lomy v Českém krasu

Muzeum těžby a dopravy vápence v Českém krasu je koncipováno jako skanzen ve volné přírodě, který tvoří několik objektů – bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná dráha.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Zámek Loděnice – pravoslavný monastýr sv. Václava a sv. Ludmily

Chátrající stavba, kterou spatřily stovky tisíc turistů mířících do Prahy, před dvěma lety změnila majitele i účel. Každou neděli si můžete prohlédnout její část.

Další aktuality

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura