Úvod > Co chcete dělat? > Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích
Památky

Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích

Prastaré městské jádro Ivančic obepínají hradební zdi, doposud patrné a na mnoha místech vzácně dochovalé. Staly se němými svědky historického vývoje města a jeho obyvatel. Městské hradby jsou památkově chráněným objektem.
Stavbou mohutných zdí na ochranu města před nepřátelskými vpády se započalo již za vlády krále Přemysla Otakara II. (1253 – 1278). Rozsáhlá stavba dvojstupňových hradeb, opatřených střílnami a šesti polokruhovými baštami trvala celá desetiletí, než se podařilo město zcela opevnit. Zvláště bohatí měšťané měli zájem o jejich vybudování a svoji finanční pomocí také velkou měrou ke stavbě přispívali.

Součástí hradeb byly čtyři městské brány vystavěné v postupném časovém údobí. Byly to: Horní brána, zvaná Oslavanská, Dolní brána, zvaná Kounická, Židovská brána a Nová brána. Posledně jmenovaná měla svůj název odvozen od svého původu. Byla ze všech stavebně nejmladší, postavená až v roce 1572.

Důmyslné hradební opevnění je zřejmé i v historické zástavbě města, kde ulice svými nárožími kryjí pohledy z jedné do druhé. Prozíravost předků pak dokumentuje rohový dům v ulici Josefa Vávry 2, z jehož arkýře bylo vidět ke třem městským branám a severní brance. Přes všechnu tuto obrannou dokonalost se však město nikdy nepříteli neubránilo a několikrát bylo vydrancováno a poničeno.

Provozovatel

Kulturní a informační centrum Ivančice

Palackého nám. 9
664 91 Ivančice
Tel.:
+420 546 451 870
Email:
kic@ivancice.cz
WWW:
www.kic.ivancice.cz
WWW:
www.ivancice.cz
GPS:
49,101830 16,376419
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jihomoravský kraj
Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

Ivančice, Jihomoravský kraj
Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák

Ivančice, Jihomoravský kraj