Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích
Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích

Dominantou Palackého náměstí v historickém jádru Ivančic je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí pravděpodobně na místě, kde stával jeho dřevěný předchůdce. Věž kostela stála původně samostatně a měla obrannou funkci.
Podle pověsti měl základ ke kostelu položit sv. Václav. Pravděpodobnější však je, že původní kostel, založený v začátcích přemyslovského státu, byl zasvěcen sv. Václavu. V roce 1278 bylo město vypleněno a zničeno vojskem Rudolfa Habsburského. V následujících desetiletích došlo k výstavbě nového města. Vedle starého kostela byl stavěn chrám a věž se stala součástí chrámu.

Kostel v průběhu historie utrpěl několik poškození. V roce 1763 vyhořelo město i s chrámem. Při ohni byla poškozena gotická klenba presbytáře, která byla nahrazena klenbou nižší, a celý presbytář byl barokně upraven. Také gotická okna presbytáře a lodí byla přestavěna na okna barokní. V levé lodi, kde se až dosud nalézala oddělená kaple sv. Anny, byl vytvořen jediný prostor. Touto stavební úpravou dostal chrám svou konečnou vnitřní podobu.

Pod presbytářem je krypta. Je gotická, přes tři metry vysoká. Byla otevřena v roce 1947 a v té době byla do výše asi dvou metrů zaplněna lidskými kostmi, zřejmě ze hřbitova, který býval až do roku 1560 kolem chrámu. Zvláštností krypty pod ivančickým chrámem je bruslit (brešit) – sůl, která se v drobných krystalcích usadila na kostech.

Provozovatel

Římskokatolická farnost Ivančice

Palackého nám. 9/21
664 91 Ivančice
Tel.:
+420 546 451 591
Email:
pavelromer@seznam.cz
WWW:
https://www.farno...
GPS:
49,101935 16,376949
 
Region:
Jihomoravský kraj
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Ivančice
Tipy na výlet:
Ivančice a okolí
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Srdce mé skládá píseň – Ivančický sbor Jednoty bratrské v 16. a 17. století

Cílem výstavy je přiblížit na příkladu bohaté historie ivančického sboru duchovní a kulturní odkaz Jednoty bratrské, církevního společenství, které představuje zřejmě nejoriginálnější odnož české reformace 16. století. Je pořádána u příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava, biskupa Jednoty
Ivančice, Jihomoravský kraj

Utrženej ze řetězu

Arnošt Frauenberg – nový stand-up speciál.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Třetí prst na levé ruce

Komediální představení s Ivou Pazderkovou a Martinou Randovou.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Štístko a Poupěnka – Velká oslava

10. 12. 2023 v 10.00, Kino Réna Ivančice.
Ivančice, Jihomoravský kraj

O pejskovi a kočičce

Divadelní představení pro mateřské školy, první třídy základních škol a také pro maminky s dětmi
Ivančice, Jihomoravský kraj

Farmářské trhy v Ivančicích

Zveme vás srdečně na farmářské a řemeslné trhy v Ivančicích.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Výstava historických pohlednic

Výstava historických pohlednic Ivančic ze sbírky Jiřího Širokého.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Rok Jana Blahoslava v Ivančicích

Výstavy, koncerty a přednášky k příležitosti 500. výročí narození Jana Blahoslava.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Geniální umělec světového věhlasu, tvůrce celého nového uměleckého stylu a autor slavné Slovanské epopeje – to je Alfons Mucha. Prohlédněte si jeho rodné Ivančice jeho očima s audioprůvodcem! Čeká vás 11 zajímavých zastavení.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Zbytky středověkých městských hradeb v Ivančicích

Prastaré městské jádro Ivančic obepínají hradební zdi, doposud patrné a na mnoha místech vzácně dochovalé. Staly se němými svědky historického vývoje města a jeho obyvatel. Městské hradby jsou památkově chráněným objektem.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Židovský hřbitov Ivančice

Za městem Ivančice je rozsáhlý židovský hřbitov s gotickými a renesančními hrobkami. Ivančický židovský hřbitov patří po pražském a kolínském k nejstarším v České republice.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích

Expozici známého českého herce Vladimíra Menšíka můžete zhlédnout v Ivančicích, umělcově rodném městě. Životopisná expozice představuje rodinné fotografie, množství fotografií z filmů, hercovo oblečení a osobní potřeby nebo třeba sádrový odlitek jeho hlavy ze seriálu Létající Čestmír.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Židovská synagoga v Ivančicích

Jedná se o bývalou židovskou svatyni postavenou v roce 1853 na místě starší modlitebny. Nachází se v ulici Josefa Vávry. Na jejím průčelí se dochoval citát v hebrejském jazyce.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích

Ivančice dosáhly svého vrcholu v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde tajná tiskárna. Dodnes se ve městě zachovaly pozůstatky bratrského areálu ze 16. a 17. století.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a Penzion U Urbanů Ivančice

V restauraci U Urbanů v Ivančicích se kromě profesionálně vyškoleného personálu můžete těšit na široký výběr specialit a nápojů. V příjemném prostředí restaurace bude i pracovní oběd vždy příjemnou záležitostí a večeře s rodinnou či přáteli radostným zážitkem.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák se nachází přímo pod ivančickým železničním viaduktem vedle řeky Jihlavy. Nabízí klidné a bezpečné parkování, elektrické přípojky, výlevku chemického WC, výpusť na šedivou vodu, možnost dopuštění pitné vody, popelnice a možnost dojít si na WC.
Ivančice, Jihomoravský kraj

Městský zámecký pivovar Oslavany

Oslavanský zámek vznikl přestavbou prvního ženského cisterciáckého kláštera na Moravě „Údolí svaté Marie“ ze 13. stol. Je pravděpodobné, že pivovar byl již v klášteře, ale tato domněnka není doložena. První zmínka o zámeckém pivovaru je z roku 1547, kdy měl panství v zástavě Beneš Dubenský z Chlumu.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Zámecká restaurace v Oslavanech

Stylová restaurace v zámeckém sklepení oslavanského zámku nabízí speciality české kuchyně, dobroty k místnímu vynikajícímu pivu i dobře připravené steaky. Vybírat můžete také z denního menu.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Pivovar Padochov

Pivovar má za cíl vyrábět přírodní nefiltrované nepasterizované pivo.
Oslavany, Jihomoravský kraj

Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství bylo založeno v roce 1991, dnes hospodaří již na 30 ha vinic. Majitelé přistupují k práci s péčí a láskou, což se projevuje v hroznech ve výsledném víně. Vinařství získalo v roce 2017 ocenění Vinařství roku 2017 v kategorii středních vinařství.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Hotel Vinum Coeli

Hotel v centru Dolních Kounic, v historickém měšťanském domě, jenž téměř po tři staletí sloužil pohostinským účelům.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Penzion Rosa coeli

Původní budova kláštera v sousedství zříceniny klášterního kostela Rosa coeli byla částečně zrekonstruována, přebudována pro účely ubytování a nově vybavena. Provozovatelem Penzionu Rosa coeli je Biskupství brněnské.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj