!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích
Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ivančicích

Dominantou Palackého náměstí v historickém jádru Ivančic je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kostel stojí pravděpodobně na místě, kde stával jeho dřevěný předchůdce. Věž kostela stála původně samostatně a měla obrannou funkci.
Podle pověsti měl základ ke kostelu položit sv. Václav. Pravděpodobnější však je, že původní kostel, založený v začátcích přemyslovského státu, byl zasvěcen sv. Václavu. V roce 1278 bylo město vypleněno a zničeno vojskem Rudolfa Habsburského. V následujících desetiletích došlo k výstavbě nového města. Vedle starého kostela byl stavěn chrám a věž se stala součástí chrámu.

Kostel v průběhu historie utrpěl několik poškození. V roce 1763 vyhořelo město i s chrámem. Při ohni byla poškozena gotická klenba presbytáře, která byla nahrazena klenbou nižší, a celý presbytář byl barokně upraven. Také gotická okna presbytáře a lodí byla přestavěna na okna barokní. V levé lodi, kde se až dosud nalézala oddělená kaple sv. Anny, byl vytvořen jediný prostor. Touto stavební úpravou dostal chrám svou konečnou vnitřní podobu.

Pod presbytářem je krypta. Je gotická, přes tři metry vysoká. Byla otevřena v roce 1947 a v té době byla do výše asi dvou metrů zaplněna lidskými kostmi, zřejmě ze hřbitova, který býval až do roku 1560 kolem chrámu. Zvláštností krypty pod ivančickým chrámem je bruslit (brešit) – sůl, která se v drobných krystalcích usadila na kostech.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Besední dům Ivančice

Hotel Besední dům Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Kavárna Café Manuela Ivančice

Kavárna Café Manuela Ivančice

Ivančice, Jižní Morava