!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Ivančice známé i neznámé
Kultura

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Beneš Method Kulda (1820 – 1903), byl prvním sběratelem a vydavatelem moravských národních pohádek. Mezi městské akce většího významu lze zařadit dvoudenní květnové Slavnosti chřestu a Ivančickou pouť s třídenním programem.

Pohádkový les pořádaný Domem dětí a mládeže v parku na Réně je na začátku června vítaným a hojně navštěvovaným zpestřením pro rodiče s dětmi.  Nádherná okolní příroda se svými řekami, lesy a rybníky, vybízí cyklisty či pěší na romantické výlety do různých směrů.

Stálá expozice Vladimíra Menšíka

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích byla otevřena v roce 1999 k nedožitým 70. narozeninám významného ivančického rodáka. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů, fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval. Expozici provází hlas tohoto nezapomenutelného komika, baviče, konferenciéra a především skvělého herce.

Stálá expozice Alfonse Muchy
Život a dílo světoznámého ivančického rodáka – secesního malíře, grafika a dekoratéra, zakladatele české školy klasického fotografického aktu, najdeme, stejně jako expozici V. Menšíka, v renesanční budově Staré radnice, v jejímž zadním traktu se Mucha 24. července 1860 narodil. Expozice byla slavnostně otevřena 24. července 2003 – v den 143. výročí umělcova narození. Nejvyhledávanější je velký výstavní sál s malířskou a grafickou tvorbou. Jsou zde především skici k monumentálním obrazům z cyklu „ Slovanská epopej“, studie ženských i mužských postav a konečné studie k vitrážím do okna katedrály sv. Víta v Praze.

 

Zobrazit více

Provozovatel

Kulturní a informační centrum

Palackého nám. 9
664 91 Ivančice
Tel.:
+420 546 451 870
Email:
kic@selfnet.cz
WWW:
www.ivancice.cz
GPS:
49,101830 16,376419
 
Region:
Jižní Morava
Oblast:
Brno a okolí
Město:
Ivančice
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Stellplatz Železňák

Stellplatz Železňák

Ivančice, Jižní Morava