!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Ivančice známé i neznámé
Kultura

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější - malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík - dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Beneš Method Kulda (1820 - 1903), byl prvním sběratelem a vydavatelem moravských národních pohádek. Mezi městské akce většího významu lze zařadit dvoudenní květnové Slavnosti chřestu a Ivančickou pouť s třídenním programem.

Pohádkový les pořádaný Domem dětí a mládeže v parku na Réně je na začátku června vítaným a hojně navštěvovaným zpestřením pro rodiče s dětmi.  Nádherná okolní příroda se svými řekami, lesy a rybníky, vybízí cyklisty či pěší na romantické výlety do různých směrů.

Stálá expozice Vladimíra Menšíka

Expozice Vladimíra Menšíka v Ivančicích byla otevřena v roce 1999 k nedožitým 70. narozeninám významného ivančického rodáka. Je sestavena z osobních věcí, rodinných fotografií, dokumentů, fotografií z mnoha filmů, ve kterých známý herec účinkoval. Expozici provází hlas tohoto nezapomenutelného komika, baviče, konferenciéra a především skvělého herce.

Stálá expozice Alfonse Muchy
Život a dílo světoznámého ivančického rodáka – secesního malíře, grafika a dekoratéra, zakladatele české školy klasického fotografického aktu, najdeme, stejně jako expozici V. Menšíka, v renesanční budově Staré radnice, v jejímž zadním traktu se Mucha 24. července 1860 narodil. Expozice byla slavnostně otevřena 24. července 2003 – v den 143. výročí umělcova narození. Nejvyhledávanější je velký výstavní sál s malířskou a grafickou tvorbou. Jsou zde především skici k monumentálním obrazům z cyklu „ Slovanská epopej“, studie ženských i mužských postav a konečné studie k vitrážím do okna katedrály sv. Víta v Praze.

 

Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Besední dům Ivančice

Hotel Besední dům Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Kavárna Café Manuela Ivančice

Kavárna Café Manuela Ivančice

Ivančice, Jižní Morava