!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích
Památky

Pozůstatky areálu českobratrského sboru v Ivančicích

Ivančice dosáhly svého vrcholu v 16. století, kdy zde sídlili českobratrští biskupové a pracovala zde tajná tiskárna. Dodnes se ve městě zachovaly pozůstatky bratrského areálu ze 16. a 17. století.
Na místě domu číslo 10 stála budova sboru, koupená bratřími r. 1539 a obdařená privilegiem Jana z Lipého. V letech 1558 až 1571 v ní sídlil biskup Jan Blahoslav. Pod jeho vedením zde pracovala tajná tiskárna zv. ivančicko-kralicko-lešenská. V Ivančicích vyšlo z jejího listu 18 titulů. Roku 1578 byla přemístěna do Kralic u Náměště nad Oslavou. V Ivančicích se uchovával a zpracovával archiv celé Jednoty bratrské.

V areálu sboru byla škola, dílny a hospodářské budovy. Kostel postavený po roce 1540 přiléhal k budově z východní strany. Zachovala se původní věž a základy presbytáře se studnou, objevené v roce 1980. Naproti stojí pomník Jana Blahoslava z r. 1931.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 9. 2019

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Besední dům Ivančice

Hotel Besední dům Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Penzion Oldřich Marek Ivančice

Penzion Oldřich Marek Ivančice

Ivančice, Jižní Morava
Kavárna Café Manuela Ivančice

Kavárna Café Manuela Ivančice

Ivančice, Jižní Morava